İştirak Nafakası Ne Demek?

İştirak nafakası, velayeti kendisine verilmeyen çocukların masraflarının karşılanması için hükmedilen nafakadır. Bu nafakaya karar verilmesi için mahkeme tarafından herhangi bir talep beklenmez ve direkt olarak karar verilir. Ayrıca nafaka kararı için boşanmada eşlerin hangi ölçüde kusurlu olduğuna da kesinlikle bakılmaz. Buradaki temel amaç; çocukların eğitim, sağlık, yeme, içme, barınma, kültür ve benzer ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması ve çocukların velayeti kendisinde olmayan eşin de bu harcamalara katkı yapmasıdır.

İştirak nafakası, boşanma sonrasında oluşan duruma bağlı olarak verilir. Bu noktada herhangi bir talep olmadan karar verilebilir. Fakat bu nafakayı alabilecek kişiler şu şekildedir:

  • Çocuğa atanan kayyım
  • Fiili olarak çocuklara bakan eş
  • Ayırt etme gücüne sahip olan çocuk
  • Vasi

Bu kişilerin iştirak nafakası talep etme hakları vardır, fakat söz konusu nafakanın çocuklar için talep edildiği unutulmamalıdır.

İştirak nafakasının ne kadar olacağına ise mahkeme tarafından karar verilir. Çocukların velayetinin olduğu eşin maddi durumu, çocukların yaşlarına bağlı olarak ne kadar giderlerinin olacağı ve benzer hususlar dikkate alınarak rakama karar verilir. İlkokul öğrencileri için belirlenecek nafaka ile üniversite öğrencisi olan çocuklar için belirlenecek rakamlar arasında ciddi farklar olacaktır.

İştirak Nafakası Ne Zaman Kesilir?

İştirak nafakasının kesileceği farklı durumlar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Nafakayı ödeyen kişinin hayatını kaybetmesi
  • Çocukların 18 yaşına gelmesi ve eğitim hayatlarına devam etmemeleri
  • Çocuğun evlenmesi

Çocuklar 18 yaşına gelmelerine rağmen eğitim hayatları devam ederse, nafakanın kesilmesi söz konusu olmaz ve eğitim hayatı devam ettiği sürece nafaka ödenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell