ref: refs/heads/v3.0

  Köye Dönüş Kredileri

  Kent yaşantısının kirliliği ve hayatın pahalılığı insanları kırsala çekmeye başladı. Üstelik devlet de bunu çeşitli teşvikler ile desteklemeye başladı. Çünkü kırsala yerleşip tarım ve hayvancılık ile uğraşanlar ilke ekonomisine katkı sağlayacağı için el üstünde tutuluyor. Ayrıca tarım ve hayvancılık alanında dışa bağımlılığın azalacak olması devlet tarafından da hoş karşılanıyor.

  Devlet bu kapsamda köye dönüş kredileri ile kırsala yerleşen, hayvancılık ya da çiftçilikle uğraşan kişileri maddi olarak da destekliyor. Özellikle kırsala dönenler devletin bu teşviklerinden yararlanarak hayvan alabiliyor ya da tarlalarında çiftçilik yapabilir.

  Gençlere Büyük Destekler

  Özellikle 25 – 30 yaş arası gençlerin köye dönüş kapsamında yürütülen kampanyalara dahil edilmesi binlerce kişinin kırsala yerleşmesini sağladı. Üstelik burada devletin verdiği destekler sayesinde de çiftçilik ya da hayvancılık yapan gençler ülke ekonomisine de destek veriyor. Ancak gençlerin her alanda destek alabilmesi mümkün değil. Destek alınabilecek alanlardan şöyle,

  • İnek, manda ve sığır gibi büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde,
  • İpekböceği yetiştiriciliği ve koza üretiminde,
  • Ördek, kaz, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları yetiştiriciliğinde,
  • Koyun ve keçi gibi küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde,
  • Kültür mantarı yetiştiriciliğinde,
  • Fide, fidan ya da süs bitkisi yetiştiriciliğinde,
  • Kapama meyve bahçesi oluşumlarında,
  • Seracılıkta,

  Gençler eğer bu girişimlerden birinde bulunacak olur ise devletin verdiği desteklerden yaralanabilecek. Köye dönüş kredileri kapsamında yürütülen kampanyalar için başvurulacak bankalar Ziraat ve Halk Bankası’dır.

  Başvuru Nasıl Sağlanır?
  Köye dönüş kredilerine başvuru yönetmelikte belirtilen şartlar kapsamında Tarım ve Hayvancılık Bakanlıklarına yapılıyor. Bakanlıkla anlaşmalı olunan bu bankalar şubelerinden krediyi gençlere sağlıyor. Ancak elbette bu krediden faydalanılabilmesi için özellikle arsa, tarla ya da çiftlik gibi bir yerin olması şart.

  Bunun yanı sıra Köye dönüş kredileri ürününden faydalanan gençler devletin yürüttüğü diğer destek ve hibelerden de faydalanabilecek. Şuanda bu kredilerin 30 bin TL civarında olması bekleniyor. Ancak bu kredileri yetersiz bulan gençler için yine devlet destekli 90 bin TL daha faizsiz geri ödemeli kredi imkanı sunuluyor.

  Yorumlar

  Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.