Genç Çiftçi Hibe Kredisi

Ekonomik olarak kalkınma projeleri yürüten Türk hükümeti yeni kalkınma projeleri kapsamında genç vatandaşlara çiftçilik adı altında krediler ve hibeler sunmaya başladı. Eğer megakentlerde yaşamaktan sıkıldıysanız ve memleketinize dönerek çiftçilik yapmak istiyorsanız fakat tüm bu durumlar karşısında bütçeniz olmadığı için şehirde çalışmaya mahkumsanız artık bu durum böyle değil. Bu durumun farkına varan yetkililer kırsal alanlarda yeniden bir kalkınma modeli oluşturabilmek için belli kriterleri ve şartları sağlayan gençlere hibe krediler sunmaya başladı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın vatandaşlara dağıtacak olduğu Genç Çiftçi Hibe Kredisi şartları ise genel olarak şu şekilde;

  • 18 ve 41 yaş aralığında olmak.
  • Herhangi bir sigortalı işte çalışmıyor olmak.
  • Evli ise eşinin hiçbir işte çalışmıyor olması.
  • Nüfusu 20.000’den az olan kırsal alanlara göç etmesi.

Tüm bu şartların ise belirli sebepleri var. Yaş aralığı şartında gözlenen amaç yaşlanmış kişilerin ekonomiye katkı sağlayamayacak durumda bulunan kimselerin gereksiz yere hibe kredisi almaması. Eşi ve kendisinin herhangi bir işte çalışmaması şartında ise ekonomiye hiçbir katkı sağlayamaması ve bu hibe kredi ile birkaç yıl içinde ekonomiye destek veriyor olması. Nüfusun 20.000’den az olan bölgelere yerleşim istenmesinin sebebi ise bu bölgelerde gelir düzeyinin yükselmesi ve alışverişler sayesinde ekonominin canlanması. Eğer bu şartları sağlayabiliyorsanız kolaylıkla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan hibe kredi alabilirsiniz. Peki Genç Çiftçi Hibe Kredisi almanın yolu nedir?

Öncelikle internet üzerinden gencciftci.tarim.gov.tr üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekiyor. Sistemde kaydınız bulunmuyor ise yeni bir kayıt oluşturmak zorundasınız. Daha sonra T.C Kimlik Numaranız ile birlikte başvuru sürecini tamamlamanız gerekiyor.

Şuana kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın toplam olarak dağıttığı Genç Çiftçi Hibe Kredisi 483.000.000 Türk Lirası civarında. Bu bütçenin gelecek yıllar içerisinde çok daha fazla yükseleceği ise çoğu politikacı tarafından öngörülüyor. Verilen hibelerin ekonomiye olumlu katkıları ve dönüşleri olduğu sürece bu sistemin devamlı olacağı düşünülüyor. Eğer sizde genç çiftçi hibe kredisinden faydalanmak istiyorsanız geç kalmadan bir an önce sisteme giriş yapmalısınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.