Çiftçi Destekleri

Arıcılık Kredisi ve Devlet Destekleri Başvuru Şartları

Arıcılık yapmak isteyen ya da yapan kişileri destekleyen farklı kurum ve bankalar bulunmaktadır. Desteklemeler genellikle devlet katkısı ile yapılırken bankalar da arıcılık ile ilgilenenlere özel krediler vermektedir. Böylece arıcılık alanında ciddi bir teşvik oluşmaktadır. Bu da bal üretimi noktasında son derece etkili sonuçlar verir. Arıcılık kredisi başvurusu, bankalara göre farklılık gösterdiği gibi bankalar tarafından istenen şartlar da değişebilmektedir. Aşağıda arıcılık alanında verilen krediler ve desteklemelere ait detaylı bilgiler yer almaktadır.

Şekerbank Arıcılık Kredisi

Şekerbank, çiftçilere çok özel krediler sunan bankalardan bir tanesidir. Bu desteklemeler arıcılık alanında da mevcuttur. Arıcılık için verilen krediyi kullanmak isteyenlerin sağlaması gereken şartlar vardır. Arıcılık kredisi başvuru şartları şu şekildedir:

  • Başvuru yapacak olan arıcıların İl Arı Yetiştiricileri Birliği’ne en az 1 yıldır üye olması
  • Arıcılık faaliyetlerini 1 yıl ya da daha uzun bir süredir yapıyor olunması
  • Tarımsal işletme sahibi olunması

Şekerbank tarafından verilen kredilerin şartları bu şekildedir. Vade ise 36 aya kadar yapılabilmektedir. Buradaki dikkat edilmesi gereken hususların başında, alınan kredinin mutlaka arıcılık alanında kullanılması gerektiğidir. Bunun haricinde bankalardan daha detaylı bilgi alınabileceği gibi başvurular da buradan yapılabilir.

Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi

Tarım ve hayvancılık denildiği zaman insanların aklına ilk gelen banka, Ziraat Bankası’dır ki bankanın kuruluş amacı çiftçileri desteklemektir. Ziraat Bankası tarafından verilen arıcılık kredileri devlet desteklidir. Arıcılık devlet destekleri başvurusu kadar olmasa da bu kredinin de bir takım şartları vardır.

Ziraat Bankası tarafından verilen krediden yararlanmak isteyenlerin en az 50 arılı kovanı bulunmak zorundadır. Bu şart sağlandıktan sonra uygun faiz oranına sahip kredi kullanılabilir. Devlet tarafından %50 faiz desteğinin verilmesi, faizlerin uygun olmasının temel nedenidir. Bunun dışında ödeme zamanı, balların hasat dönemine getirilebilir. Böylece arıcılar, kredinin geri ödemesini rahatlıkla yapabilirler.

TEB Arıcılık Kredisi

Arıcılara kredi veren bir diğer banka TEB Bankası’dır. Banka tarafından verilen krediler arıcılık alanıyla direkt olarak ilgili olan kovan, petek ve nakliye gibi alanlarda kullanılabilir. Banka tarafından verilen kredinin vadesi 12 aya kadar seçilebiliyor. Faiz oranının uygun olduğu söylenebilir. Banka tarafından verilen kredi için istenen belgeler şu şekildedir:

  • Arıcı Kimlik Belgesi
  • ÇKS Belgesi
  • İkametgah
  • Nüfus Cüzdanı
  • Tapu fotokopisi

Arıcılık İçin Verilen Devlet Destekli Krediler

Arıcılık için verilen banka kredilerinin yanı sıra devlet destekleri de bulunmaktadır. Arıcılık devlet destekleri başvuru şartları, kredi şartlarından biraz daha farklıdır. Fakat sağlamış olduğu avantajın çok daha büyük olduğu rahatlıkla söylenebilir. Devlet destekli olarak verilen kredilerin bir kısmı hibe şeklinde iken bir kısmı da tamamen faizsiz olabiliyor. Dolayısıyla da arıcılık yapanlar çok ciddi bir avantaj elde etmiş oluyor.

Arıcılık alanında verilen desteklerin ilki ve en dikkat çekici olanı hibe kredilerdir. Hibe kredinin miktarı 30 bin TL’dir ve bir takım şartları sağlayan kişilere verilmektedir. Bu destekten yararlanmak isteyen kişilerde aranan şartların başında yaş gelmektedir. Krediden yararlanacak olan kişilerin yaşının 18 ile 40 arasında olması gerekiyor. Bir diğer önemli şart ise bu kredi, arıcılık alanına yeni giriş yapan kişilere verilmektedir. Bunun için de şartlar arasında 50 ya da daha fazla arılı kovanı olan kişiler yararlanamaz diye bir madde eklenmiştir. Verilen kredi ile arılı kovan ve bakanlık tarafından belirlenen diğer arıcılık malzemelerinin alınması zorunludur. Arıcılık devlet destekleri başvurusu yapılırken bu hususun dikkate alınması gerekiyor.

Arıcılık alanında verilen diğer devlet destekleri ise arılı kovan başına verilmektedir. Bir süredir verilen bu destek halen devam etmektedir. Kovan başına 10 TL destek verilmektedir fakat bundan yararlanmak için yine bir takım şartların sağlanması zorunludur. Arıcılık devlet destekleri başvuru şartları arasındaki en önemli husus, AKS’dir. Bu sisteme kayıt olan ve bilgileri burada olan arıcılar, söz konusu desteği alabilmektedir. Bu sistemdeki verilere göre arıcıların en az 30 en fazla 1000 kovan arısı var ise bu destekten yararlanabilir. Bunun haricinde ise damızlık arılara 40 TL, meleze olarak alınan ana arıya ise 15 TL destekleme verilmektedir. Söz konusu desteklere ait miktarlar her yıl güncellenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Arıcılık Kredisi Konusunda Hazırladığınız Yazı İçin Teşekkürler. Devletimiz Bu Konuda da destek sunuyor ancak arıcılık işi gerçekten zor bir iş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu