Kredi Kartı Ekstre Erteleme (Atlatma) Nedir?

Kredi kartı ekstre erteleme, kredi kartı kullanıcısının son hesap dönemi içerisinde yaptığı harcamalara karşılık ödemesi gereken kredi borcu taksidinin tamamını yahut asgari kısmını ödeyememesi halinde sunulan bir hizmettir.

Kredi kartları, insanların cebinde olmayan bir parayı harcamasına olanak tanıyarak günümüzde insanların daha rahat alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Cebinde parası dahi olmayan kredi kartı sahipleri, tüm mal ve hizmetleri kredi kartlarından alarak ödemesini 3 ila 12 ay arasında yapabiliyor.. Ancak kredi kartının sağladığı avantaj, dünyada bir tüketim çılgınlığı oluşturdu ve insanlar hesapsız kitapsız harcamalar yapmaya başladı. Bu nedenle birçok insan dönem içerisinde yaptığı harcamaları ödeyip ödeyemeyeceğine dikkat etmeden alışveriş yapar hale geldiler. Hesapsız yapılan harcamaların doğal sonucu olarak kredi kartlarının vadesinde ödenmemesi sorunu ortaya çıktı.

Kredi kartının zamanında ödenmemesi halinde, kredi sahibinin kredi notu negatif olarak etkileneceği gibi kredi kartı borcu olan kişinin borcunu ödememekte ısrar etmesi halinde borçluya karşı icra takibi de başlatılabilir. Bu kapsamda kredi kartı borcu nedeniyle icra takibiyle karşı karşıya kalmak istemeyen kişilerin kredi kartlarını zamanında ödemesi gereklidir. Ancak, hayatın olağan akışı içerisinde insanların ekonomik olarak inişli çıkışlı bir evre geçirdikleri göz önüne alındığında çoğu defa kredi kartlarının gününde ödenmemesi söz konusu olabilir. Bankalar bu hususu bir fırsata çevirerek hem müşterilerinin zor duruma düşmesini engelliyor hem de yüksek faiz getirisi sağlayarak kredi kartı ekstrelerinin ertelenmesine imkan veriyor.

Kredi Kartı Ekstre Atlatma Nasıl Yapılır?

Kredi kartı ekstresinin ertelenmesinden bahsedebilmek için öncelikle son hesap dönemine ilişkin gelen kredi kartı borcunuzun tamamını yahut asgari kısmını ödeyemiyor olmanız gereklidir. Eğer bir şekilde borcun asgari kısmını ödeyebiliyorsanız, en azından bu kısmını ödemenizi tavsiye ederiz aksi halde kredi kartı ekstresinin ertelenmesi için yüksek faiz ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Eğer kredi kartınızın son ekstresini ertelemeye karar verdiyseniz, kredi kartını kullandığınız bankanın internet bankacılığını kullanarak yahut doğrudan müşteri temsilcisini arayarak kredi kartı borcunuzun 1 ila 9 ay arasında ertelenmesini talep edebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı ile kredi kartınızın borcunu erteleyebilmek için; hesabınıza giriş yaptıktan sonra kredi kartlarım menüsünden, borcunuzun bulunduğu kredi kartını seçin. Borcunuzun son ödeme tarihine son bir gün kalıncaya kadar kredi kartı menünüzde gözükecek olan “Kredi Kartı Ekstre Erteleme” tuşuna basıp ertelemek istediğiniz süreyi girerek ekstrenizi erteleyebilirsiniz. Kredi kartı ekstrenizin ertelenmesi halinde mail adresinize, ertelenen borç miktarınızın hangi ay hangi oranda faiz miktarı ile ödeneceği hakkında bir mail gönderilir.

İnternet bankacılığı dışında kredi kartını kullandığınız bankanın herhangi bir şubesine giderek kredi kartınızın borcunun ertelenmesi konusunda konuşabilirsiniz. Şubedeki müşteri temsilcisi sizi bu konuda daha detaylı bilgilendirecektir. Eğer bankanın bu hususta sunduğu bir hizmeti olmadığını söylerse, zor duruma düşeceğinizden bahisle ısrar etmenizi tavsiye ederiz.

Bu yöntemlerin dışında doğrudan telefon bankacılığını kullanarak da ekstre borcunuzu atlatabilirsiniz. Ancak bu yöntem bankadan bankaya değiştiği için aşağıda sizin için hazırladığımız kredi kart ekstre atlatmaya izin veren bankalar adlı başlığın altında her banka için bu yönteme ayrı ayrı değindik.

Kredi Kartı Ekstre Erteleme Hizmeti Veren Bankalar

Kredi kartı ekstre erteleme hizmeti, her banka tarafından verilen bir hizmet olmayıp uygulaması da bankadan bankaya değişmektedir. Bu kapsamda hangi bankaların kredi kartı ekstre erteleme hizmeti verdiğini sizin için derledik.

Garanti Bankası Kredi Kartı Atlatma

  • Garanti Bankası, kredi kartı kullanan müşterilerinin, kredi kartı borçlarını ödeyememesi halinde kredi kartı ekstresinin ertelenmesi hizmeti vermektedir. Garanti kredi kartını ödeyemeyen kişiler, Garanti Flaş kart uygulamasını, internet ve telefon bankacılığını kullanarak kredi kart borçlarını erteleyebilirler.
  • Kredi kartını kısa yoldan ertelemek isteyenler “ATLAT” kelimesi ile kredi kartlarının son 6 hanesini yazarak 3340 numaralı hatta SMS göndererek kredi kartlarının borçlarını atlatabilirler.

Akbank Kredi Kartı Atlatma

  • Akbank tarafından verilen Axxes kredi kartı borcunu ödeyemeyen, kredi kartı kullanıcıları, 50 ve üzerindeki kart borçlarını 1 ila 3  ay arasında erteleyebilirler. Akbank müşterileri bu sayede, alışveriş yaparken taksitlendirdikleri borçlarını 3 aya kadar daha atlatabiliyorlar.
  • Akbank, diğer bankalardan farklı olarak kredi kartı sahibinin asgari yatırması gereken tutarı yatırması halinde kalan borç için de erteleme yapılmasına imkan veriyor.

İş Bankası Kredi Kartı Atlatma

  • İş Bankası Maximum Kart sahipleri dönem içerisinde yaptıkları 50 TL ve üzeri harcamaları erteleyebilirler. İş Bankası, kredi kartı ekstre atlatma hizmeti vermemekle beraber sadece yapılan harcamaların ertelenmesine imkan vermektedir. Maximum kart üzerinden yapılan harcamaların ödemesi, İş Cep uygulaması, internet bankacılığı ve telefon bankacılığı ile ertelenebilir
  • İş bankası, ertelenen kredi kartı borçları için %3 ile 4 arasında aylık faiz uygulamaktadır.

İNG Bank Kredi Kartı Atlatma

  • İNG Bank, kredi kartı borcunun tamamen ertelenmesi hizmeti vermiyor. Ancak müşterilerinin mağduriyetini önlemek amacıyla son ekstre ayı içerisinde 50 TL ve üzerinde yapılan harcamaların ertelenmesi izin veriyor. Kredi kartı borcunuzu İNG Bank şubesine giderek erteleyebilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartı Atlatma

  • Kredi kartı borcunun ertelenmesi hizmetine farklı bir bakış açısı getiren QNB Finansbank, Encard kullanıcılarının dönem sonunda ödemesi gereken Asgari tutarı ödeemesi halinde kalan kredi borcunun 9 aya kadar taksitlendirilmesine izin veriyor.
  • QNB Finansbank’ın bu hizmetini internet bankacılığı üzerinden kullanabilirsiniz. Erteleme yapmanız halinde kredi kartı borcunuz, diğer taksitlerin arasında paylaştırılır.

Kredi Borcunun Ertelenmesi Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi borcunun ertelenmesi, bankalar tarafından kredi kartı kullanıcılarına faiz karşılığı sunulan bir hizmet olmasından dolayı, kredi kartı sahibinin borcunu ödememesi kredi notunu etkilemez. Ancak, kredi kartı borcu ertelendikten yahut taksitlendirildikten sonra tekrar ertelenmesi mümkün değildir. Bu nedenle ertelenen kredi kartı borçlarının vadesinde ödenmemesi halinde ise kredi notu negatif olarak etkilenir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell