HukukNedir?

Tenzili Muafiyet Ne Demek?

Tenzili muafiyet, sigortalanan bir malın hasar görmesi durumunda hasarın belirli bir miktarının sigortalı kişi tarafından üstlenilmesidir. Söz konusu miktarın ne kadar olacağı, yapılan sigortaya bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu bedel, sigorta için ödenen paranın belirli bir oranı olabileceği gibi hasarın da belirli bir yüzdesi olabilir. Bunun haricinde belirli bir limitin üzerindeki hasarlar için sabit bir ücret de olabilir. Tenzili muafiyetin yüksek olması, sigorta poliçesi için ödenen rakamın düşük olmasına neden olur. Eğer tenzili muafiyet bedelinin düşük olması isteniyorsa, buna uygun poliçelerin tercih edilmesi gerekir ki, bunun için de yapılacak ödeme daha fazla olacaktır.

Tenzili Muafiyetin Avantajları

Tenzili muafiyete ilişkin tanım yukarıda yer almaktadır. Bu tanım okunduğunda, bahse konu uygulamanın son derece dezavantajlı olduğu söylenebilir. Fakat bu uygulamanın ciddi avantajları vardır. Bunun başında sigorta bedelinin daha düşük olması gelir. Örnek vermek gerekirse aracınıza kasko yaptırmak istediğinizde size farklı rakamlar sunulur. Eğer kendinize güveniyor ve sizin hatanızdan kaynaklanan bir kazaya karışmayacağınıza inanıyorsanız, tenzili muafiyet oranı olan bir poliçe tercih edebilirsiniz. Böylece hem kaskonun avantajlarından yararlanır, hem de daha düşük ödeme yaparsınız.

Fiyat avantajından dolayı günümüzde tenzili muafiyet oranları yüksek olan poliçeler söz konusudur. Fakat genel olarak sigortaya konu olan malın değerinin %1-2’si gibi oranlarda tenzili muafiyet uygulanır. Böylece ortalama 100.000 TL olan araca %1 tenzili muafiyet uygulandığında, 1.000 TL’ye kadar olan hasarları siz karşılarsınız. Daha yüksek hasarlarda ise 1.000 TL ödeme yaparsınız, buna karşılık olarak poliçeniz ciddi oranda azalır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu