Kredi Kartından Taksitli Avans Nasıl Çekilir?

Kredi kartından taksitli avans, acil nakit ihtiyacı bulunan kart sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kredi kartından belirli limitler dahilinde nakit para çekmesine izin veren bir bankacılık hizmetidir. Taksitli avans hizmeti, günümüzde neredeyse bütün bankalar tarafından verilmektedir. Nitekim kredi kartı sahipleri, kredi kartlarıyla istedikleri gibi alışveriş yapabilmenin yanında bankaların, kartlarına tanımladığı nakit avans limitine kadar belli miktar parayı nakit olarak çekebilirler.

Kredi kartından çekilen nakit avanslar; taksitli ve taksitsiz olmak üzere ikiye ayrılır. Taksitsiz nakit avans, kredi kartından çekilen paranın bir sonraki hesap döneminde ödenmesi anlamına gelirken taksitli nakit avanslar; 3 ila 12 ay arasında vadelere bölünerek ödenir. Nitekim acil nakit ihtiyacını karşılamak adına nakit avans çeken birinin, bir sonraki ekstre tarihinde tüm kart borcunu ödemesi mümkün olmayabilir, bu anlamda taksitli avans, tüketiciler açısından daha faydalı olur.

Kredi kartından taksitli avans çekebilmek için; bankadan bankaya değişmekle beraber bazı şartları yerine getirmeniz gereklidir. Öncelikle kredi kartınıza tanımlanmış olan bir nakit avans limiti olması gereklidir. Bir yıl içerisinde kredi kartınızın borcu için en fazla 3 defa %50’nin altında ödeme yapmış olmanız gereklidir. Kredi kartı borçlarınızın düzenli bir şekilde aksatılması halinde nakit avans almanız mümkün değildir. Ayrıca bir kredi kartından çekebileceğiniz nakit avansın, kredi kartı limitinin %25’i ile sınırlı olduğunu da unutmayın. Bu şartlar altında nakit avans özelliği açık olan kredi kartından; internet bankacılığı ve ATM yoluyla taksitli avans çekebilirsiniz.

 • ATM İle Taksitli Avans Çekmek

Kredi kartından taksitli avans çekmek için; kredi kartının ait olduğu bankanın ATM’lerini kullanabilirsiniz. Öncelikle kredi kartı menüsünden taksitli avans butonuna tıklamanız ardından istediğiniz taksit sayısını ve çekmek istediğiniz avans miktarını girmeniz yeterli olacaktır. Bankanın bu taksitli avans hizmeti için talep ettiği faiz ve komisyon bedellerini gösterdiği hesap özetini de onaylayarak avans kredinizi nakit olarak çekebilirsiniz.

 • İnternet Bankacılığı ile Taksitli Avans Çekmek

İnternet bankacılığı ile taksitli avans çekmek için; kredi kartınızın tanımlı olduğu internet bankacılığı hesabına girin. Kredi kartı menüsünden nakit avans seçeneğine tıklayın. İhtiyacınız olan nakit para tutarını, çekmek istediğiniz tutar hanesine girin ve taksitler sekmesinden kaç taksit istediğinizi seçin. Bankanın, çektiğiniz kredi için uygulayacağı faiz ve masrafları onayladıktan sonra nakit paranızı Vadesiz TL hesabınızdan çekebilir yahut başka hesaplara transfer edebilirsiniz.

Kredi kartınızdan taksitli avans olarak çektiğiniz tutar, kredi kartı limitinizden düşecektir. Bu kapsamda avans çekmeden evvel hesaplarınızı buna göre yapmanızı tavsiye ederiz.

Taksitli Avans Faiz Oranları ve Masrafları

Bir tür kredi hizmeti olan taksitli avans uygulaması; diğer kredi türlerine göre bir tık daha masraflı bir hizmettir. Tüketicilerin acil nakit ihtiyaçlarını karşılaması için sunulan bu hizmet karşılığında bankalar, nakit avansın kullanıldığı günle orantılı olarak piyasa koşullarından yüksek faizler işletilir. Bankadan bankaya değişmekle beraber günümüzde bankaların taksitli avans kredilerine uyguladığı faizler %2.25 ile %3.50 arasında değişmektedir. Avans tutarına işleyen faiz bedelinin yanında ayrıca BSMV ve KKDF ücretleri de masraf olarak ödenmesi gereklidir. Nitekim diğer kredi türlerine göre daha masraflı olan taksitli avans hizmeti; herhangi bir başvuru yahut onay süreci gerektirmediğinden tüketiciler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır.

Kredi Kartından Taksitli Avans Çekmenin Avantajları ve Dezavantajları

Kredi kartından taksitli avans çekmek bazı durumlarda avantajlı bazı durumlarda dezavantajlıdır. Özellikle kısa vadeli acil para ihtiyaçlarında taksitli avans hizmetinin avantajlı olduğundan bahsedebiliriz. Ancak ihtiyaç duyulan para miktarının 20.000 TL’den fazla, ödeme vadesinin 1 seneden uzun olması halinde diğer kredi türlerinin taksitli avansa göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Nitekim uzun vadeli kredi kullanımlarında %1.80’dan başlayan faizlerle diğer kredi türlerini alabilirsiniz.

Kredi kartından taksitli avans çekmenin en büyük avantajı; bu avans tutarını çekebilmek için herhangi bir kredi başvurusunda bulunmanıza gerek yoktur. Nitekim kredi başvurusunda bulunmadığınız için sizden herhangi bir; maaş bordrosu, kefil yahut gayrimenkul ipoteği göstermeniz de talep edilmez. Bu açıdan taksitli avans çekmek daha avantajlı olabilir.

Kredi Kartından Taksitli Avans Veren Bankalar

Kredi kartından taksitli avans hizmeti veren bankaların; sundukları avans miktarı ve vade seçeneklerini aşağıdaki listeden görebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası Maximum Kart (100 ila 10.000 TL tutarlı  – 2 ila 12 ay vadeli )
 • Halkbank Paraf Kart (200 TL ile 10.000 TL tutarlı – 3 ila 12 ay vadeli)
 • Garanti Bankası Bonus Kart (500 TL ile 20.000 TL tutarlı – 5 ila 12 ay vadeli)
 • Yapı Kredi World Kart (300 TL ile 10.000 TL tutarlı – 5 ila 12 ay vadeli)
 • Denizbank Bonus Kart (100 TL ile 10.000 TL tutarlı – 4 ila 12 ay vadeli)
 • QNB Finansbank Cardfinans (300 TL ile 4.000 TL tutarlı –  6 ile 12 ay vadeli)
 • Akbank Axess Kart (200 TL ile 15.000 TL tutarlı – 3 ila 12 ay vadeli)
 • İNG Bank Bonus Kart (50 TL ile 7.000 TL tutarlı – 2 ila 12 ay vadeli)
 • İş Bankası Maximum Kart (300 TL ile 15.000 TL tutarlı – 5 ila 12 ay vadeli)
 • Odeabank Bank’O Card (100 TL ile 10.000 TL tutarlı – 2 ila 12 ay vadeli)
 • Teb Bonus Kart (250 TL ile 10.000 TL tutarlı – 3 ile 12 ay vadeli)
 • Vakıfbank World Kart (250 TL ile 10.000 TL tutarlı – 4 ila 12 ay vadeli)
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.