Muacceliyet İhbarı Ne Demek?

Muacceliyet ihbarı, borca ilişkin vadenin dolması ya da borcun ödenmesi için istenen şartların oluşması gibi durumlara bağlı olarak borcun borçludan istenebilir hale geldiğinin, borçluya tebliğ edilmesidir. Muacceliyet ise borcun talep edilebilir hale gelmesi olarak ifade edilebilir. Genellikle banka ya da finans kuruluşlarından alınan kredilerin vadesinin dolmasına rağmen borcun ödenmemesi durumunda banka tarafından borçluya gönderilen ve borcun ödenmesinin talep edildiği tebligat için bu ifade kullanılır.

Muacceliyet İhbarı İcra Takibi Midir?

Muacceliyet ihbarına ilişkin bilgilerde bazı durumlarda karışıklıklar meydana gelebilmektedir. Bunlardan birisi de bu ihbarın, icra takibi olduğu yönündeki yanlış bilgidir. Öncelikle muacceliyet ihbarı ile icra takibi için gönderilen ödeme emri çok farklı belgelerdir. En basit ifade ile muacceliyet ihbarı banka tarafından gönderilirken, icra takibinin ilk adımı olan ödeme emri ise icra daireleri tarafından gönderilir.

Muacceliyet ihbarının gönderilmesinin nedeni; ödemelerin yapılamamasına bağlı olarak kredinin durdurulduğu ve borcun tamamının bir süre sonra icra yoluyla tahsil edileceğinin borçluya bildirilmesidir. Bunun amacı ise borçlunun son defa uyarılmasıdır. Gönderilen ihbarda genellikle şu süreye kadar borcu ödemezseniz, icra takibi başlar tarzında ifadeler yer alır.

Muacceliyet İhbarında Belirtilen Süreden Önce İcra Takibi Başlatılabilir Mi?

Bankaların ya da diğer finans kuruluşlarının muacceliyet ihbarıyla birlikte verdikleri süre, genellikle kendi inisiyatifleri ile ilgilidir. Bundan dolayı bazı bankaların buradaki süreyi beklemeden icra takibi başlatmaları söz konusu olabilir. Bu durumda ilgili icra dairesine muacceliyet ihbarı ve diğer belgelerle birlikte itiraz edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell