Olağanüstü 8 Psikolojik Rahatsızlık

Çevremizde bulunan insanların birçoğu fark etmese de pek çok olağanüstü psikolojik rahatsızlık mevcuttur. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalara göre ise dünyada bulunmakta olan her 4 insandan birinde davranışsal ya da zihinsel olarak rahatsızlıklar bulunmaktadır. İşte insan beyninin gizemli yanlarını ortaya çıkaran ve her 4 insandan birinde bulunmakta olan olağanüstü psikolojik rahatsızlıklar:

1-Quasimodo Sendromu:

Quasimodo sendromu, kişinin yüzünde hayali bir kusur görmesi ve bu kusur ile fazlaca uğraşması sonucunda ortaya çıkmış olan bir sendromdur. Bireyin yüzünde küçük bir kusur bulunsa bile var olan etki bu kusura oranla çokça fazladır. Bu sendromu yaşamakta olan insanların çoğu saç, yüz, kaş, göz ve cilt kusurlarından şikayet etmektedir. bu psikolojik rahatsızlığı yaşamakta olan birey saatlerce kusur olduğunu düşündüğü yere bakar ve o yer ile uğraşır.

2-Erotomani:

Erotomani adlı sıra dışı psikolojik rahatsızlığına sahip olan kişiler, çevresinde bulunan herkesin kendisine aşık olduğunu düşünürler. Hayali hayranları ile yaşamakta olan bu insanlar, kendisine aşık olan kişilerin pek çok yol ile mesaj gönderip aşkını ilan ettiğini düşünürler. Bu olağanüstü rahatsızlık ile uğraşmak gerçekten de zordur.

3-Capgras Sendromu:

Capgras sendromu, birey üzerinde oldukça kötü etki bırakan ve nadir olarak görülmekte olan bir psikolojik rahatsızlık türüdür. Bu sendromdan muzdarip olan kişiler, sevdiği kişilerin yerine sahtekar kopyalarının geçtiğini düşünürler. Pek çok dizi ve filmde konu olmuş olan bu sendrom, şizofreni ile açıklanmaktadır.

4-Fregoli Sendromu:

Fregoli sendromu, dünyada nadir olarak karşılaşılmaktadır olan psikolojik rahatsızlık türlerinden biridir. Belirli bir kişinin yüzünü, dışarıda gördüğü herkesin yüzünde görme olarak bilinen bu rahatsızlık uğraşması gerçekten zor olan bir rahatsızlıktır. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip olan kişi, herkesin yüzünün aynı olduğunu ve herkesin kötü amaçlı olduğunu düşünerek kendisinin strese sokar. Bu sendroma sahip olan kişiler, gördükleri kişinin kendisine kötü davrandığını da söylerler.

İlginizi Çekebilir! Kira Sertifikaları Nedir?

5-Adele Sendromu:

Adele sendromu, pek çok sorun çıkarabilecek olan bir psikolojik rahatsızlık türüdür. Pek çok zihinsel bozukluk ile ortaya çıkabileceği gibi genellikle derin depresyon durumunda ortaya çıkan bu sendrom, sürekli olarak hastanın paranoya durumunda bulunmasından dolayı hastaya zarar verebilir.

6- Othello Sendromu:

Othello sendromu, adını ünlü yazar William Shakespeare’in yazmış olduğu “Othello” adlı eserinden alınmıştır. Bir kişinin sevdiği insanı, hastalık derecesinde kıskanması olarak tanımlanabilen bu sendromu taşıyan kişiler genellikle eşlerine karşı güvensiz olur. Sürekli ihanete uğratılacaklarını düşünüp  kafalarında bu konu ile ilgili senaryo yazıp dururlar. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip olan kişiler bir süre sonra yazdıkları sen arıyorsun doğru olduğunu düşünür ve sevdiği kişilere zarar vermeye başlarlar. Bu sendrom, sevilen kişiye duyulan güvensizliğin dışa vurulmuş halidir.

7-Copgras Sendromu:

Bu psikolojik rahatsızlığa sahip olan kişiler, çevrelerindeki insanların gerçek olmadığını ve kendini yerine de başkasının geçtiğini düşünürler. İlk kez Fransız psikiyatr Copgras tarafından 1923 yılında tanımlanmış olan bu sendrom şizofreninin bir tür başlangıcı olarak da görülebiliyor.  Hastalar belirli olmayan sahnelerde yaşadıklarını düşündüklerinden dolayı sürekli tetik halinde bulunuyorlar. Sürekli tetik halinde bulundukları içinse genellikle yorgun oluyorlar. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre bu psikolojik rahatsızlık kadınlarda, erkeklere göre daha fazla görülüyor.

İlginizi Çekebilir! Kirazın Faydaları Nelerdir?

8-Olfaktör Referans Sendromu:

Olfaktör referans sendromuna sahip olan kişi, çevresine sürekli olarak kötü koku yaydığını düşünür. Olfaktör referans sendromuna sahip olan kişiler, bu sendromdan dolayı hayatlarında büyük sıkıntı yaşarlar.Bu kişiler çevrelerine kötü koku yaydıkları düşündükleri için sık sık dişlerini fırçalıyor ve banyo yapıyorlar. Ayrıca kötü koktuklarını düşündüklerinden dolayı da etrafındaki insanlardan genellikle özür dilerler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell