Pandemi Günlerinde Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Pandemi günlerinde evlerimizde her zamankinden fazla zaman geçirmekteyiz. Bu süreç başlarda ailemiz ile vakit geçirmek ya da vakit ayıramadığınız aktiviteleri yapmak bazında eğlenceli gibi görünüyordu. Pandemi sürecinin uzaması ile birlikte bu bakış açısı bir hayli değişti. Pandemi günlerinde evde yapılabilecek aktiviteler yazımızı inceleyerek can sıkıntısını bir kenara bırakabilirsiniz.

Pandemi Günlerinde Evde Vakit Geçirmek

Evde sıkılmak internette gezinmekten başka hiçbir uğraş bulunamadığı genelde sıkıcı ve bunaltıcı olabiliyor. Bu karantina dönemlerinde yediden yetmişe herkes dışarıya çıkamadığı için kendine yapılabilecek aktivite arayışına girdiler.

Genellikle çocuklu anne babalar ise çocuklarıyla vakit geçirmek istediklerini söylüyorlar fakat evde yapılabilecek aktivite sayısı kısıtlı olarak görüldüğünden pek de cazip fırsatlar açıkçası oluşmuyor. Peki evde sıkılmamak için neler yapılabilir. Bu ve bunun gibi merak ettiğiniz soruların cevapları ve daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

 1-) Yeni Bir Enstrüman Çalmayı Öğrenin

Ailenizle beraber ya da kendi başınıza yaparken eğlenebileceğiniz ve aynı zamanda bir şeyler öğrenebileceğiniz en güzel aktivite enstrüman çalmayı öğrenmektir. Birçok uzmana göre enstrüman çalmayı öğrenmek beyninizin daha fonksiyonel olmasını mümkün hale getirmektedir.

Hepimizin eski zamanlarda heveslenerek aldığı enstrümanların ortaya çıkma vakti geldi de geçiyor bile. Bu iş için büyük bütçeler ayırmanıza da gerek yok. ikinci el bir enstrüman sizin başlangıçta işinizi çok rahat bir şekilde görür. Ailecek enstrüman öğrendiğiniz zaman ise bir müzik grubu kurabilir keyifli akşam saatleri yapabilirsiniz.

Yeni bir enstrüman çalmayı öğrenmek hakkında sık bilinen yanlışlardan biri de mutlaka özel ders almanın gerekli görülmesidir. Özel derslere ihtiyaç duymadan da öğrenebilirsiniz. YouTube gibi kanallar üzerinden online derslere katılabilir ve enstrüman çalmayı öğrenmek için gerekli ilk adımları atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Robot Süpürge mi Elektrikli Süpürge mi?

  2-) Yeni Tarifler Deneyin

Zamanımızın büyük hatta neredeyse tamamını evde geçirdiğimiz bu dönemde belki de çok uğradığımız yer mutfaktır. Bu sebeple artık yeni tarifler denemenin ve öğrenmenin vakti çoktan geldi. Ayıca bu aktiviteyi ailenizle beraber geçirdiğiniz zaman çok daha eğlenceli olmakla beraber sonucu da çok tatlı olabilir.

Yemek yapmak hem vakit geçirmek hem de yeni şeyler öğrenmek için harika bir yoldur. Kendinize ve ailenize onlarca farklı tarif arasında en lezzetli olanlarını pişirmek için ailece mutfağa girebilirsiniz.

3-) Spora Başlayın

Karantinada hangimiz kilo almadık ki? Artık bu kiloları vermenin vakti geldi. Ayrıca bunun için büyük miktarda paralar harcamanıza da gerek yok. Evinizde bulunan malzemelerle de çok rahat spor yapabilir, fit ve sağlıklı kalabilirsiniz.

Evde ya da spor salonunda fark etmeksizin sporu etkili hale getiren en büyük faktör düzenli uygulamadır. Evinizde spor yapmaya başladığınızda bunu göz önünde bulundurun ve düzeninizi bozmamaya özen gösterin. Daha sağlıklı bir bedene sahip olmak için sporun yanı sıra tükettiğiniz besinlere de dikkat etmeniz gerekir.

4-) Yeni Oyunlar Keşfedebilirsiniz

 Hepimiz zamanında online oyunlar oynadık ve bu aktivitenin ne kadar eğlenceli olduğunu biliyoruz. Peki bu aktiviteyi evde turnuvalar halinde oynasak nasıl olur? Ailenizle beraber düzenlemiş olduğunuz tatlı yarışmalar hem zaman geçirmenize yardımcı olacak hem de ailecek güzel vakit geçirmiş olacaksınız.

Sadece online oyunlar değil aynı zamanda aileniz ile oynayabileceğiniz kutu oyunlar, kart oyunlar da vardır. Bunlardan birkaçını listemizde inceleyebilirsiniz. Sizin ve aileniz için en eğlenceli oyunlar;

  • Jenga,
  • Uno,
  • Kızma Bilader,
  • Monopoly,
  • Köylü- vampir,
  • Okey,
  • Tavla,
  • Dama.

İlginizi Çekebilir! Yoksulluk ve İştirak Nafakası Nedir?

5-) Dizi ve Filmler

Diziler ve filmler vakit geçirmek ve eğlenmek için yapılabilecek aktivitelerin başında gelir hatta hepimiz en çok o patlamış mısır kokan sinema salonlarını özledik. Tüm aile güzel bir film ya da dizi seçip atıştırmalıklarla beraber çok eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Ayrıca bu aktiviteyi düzenli olarak yaparsanız bir diğer film gününü merakla bekleyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Dizi ve film izlemeyi karantina günlerinde çok sık yaptıysanız kendinize bir dur demenin vakti gelmiş demektir. Unutulmamalıdır ki her aktivitenin eğlencesi sınırlı olmasından geçer. Dizi ve film izlerken dozu kaçırmamaya, günlük sınırlarınızı aşmamaya özen göstermelisiniz.

6-) Yeni Kitaplar Okuyun

Kitaplar her zaman sizleri sıkıntıdan kurtaran kahramanlar olmuşlardır. Bu pandemi sürecinde ise ister ailenizle beraber okuma saatleri düzenleyerek isterseniz tek başınıza yapabileceğiniz en güzel aktivite kitap okumaktır. Kitap okumaya başladığınız anda kitaplar sizi başka başka dünyalara götürerek zamanın su gibi akmasına yardımcı olacaklardır.

Kitap okumanın bireysel bir aktivite olduğunu düşünebilirsiniz ancak bu bir hayli yanlıştır. Ailenizle kitap okuma saatleri düzenlediğiniz zaman birer kahve ya da çay eşliğinde okuduğunuz kitapları tartışarak daha verimli ve eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. Bununla birlikte imkanınız varsa hepiniz aynı kitabı da okuyabilirsiniz. Yeni kitaplar yeni konuşmalar, yeni sohbetler ve ailecek geçirilecek güzel zamanların aracı olabilir. Kitap okumanın eğlenceli olmadığını düşünüyorsanız henüz kendinize göre bir kitap bulamamış olabilirsiniz. Aramaya devam edin.

Karantina günlerinde evde yapılacak bir şey olmadığını düşünüyorsanız yoğun günlerinizde yapmak istediklerinizi göz önünde bulundurun. Vaktim olsa yapardım dediğiniz ne varsa yapmak için en uygun zaman karantina dönemi olabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell