Ziraat Bankası Altın Hesapları

Son yüzyılın en değerli madenlerinden biri olan altın, Türk insanları tarafından geleneksel bir yatırım aracı olarak görülmektedir. Nitekim halkın yastık altı olarak tabir ettiği altın birikimlerinin değeri milyar dolarları geçmiştir. Bu kapsamda ekonomiden uzakta atıl olarak bulunan bu yastık altında bulunan altınların tekrardan ekonomiye, piyasaya kazandırılması amacıyla birçok banka halkın altınını toplamak amacıyla kampanya düzenlemektedir. Bu bankalar danbirisi olan Ziraat Bankası, bu kampanyalara öncülük ediyor ve altın hesapları adı altında; vadesiz altın hesabı, biriken altın hesabı, vadeli altın hesabı hizmeti veriyor.

Ziraat Bankası altın hesapları dışında; altın vakti hesabı uygulaması ve yılın sadece belli dönemlerinde altına dayalı kira sertifikası uygulamasını hayata geçirmiştir. Nitekim son dönemde merkez bankası tarafından duyurulan altına dayalı kira sertifikası için ilk başvurular Ziraat Bankası üzerinden toplanacaktır. Ziraat Bankası’nın Türkiye çapında bulunan şube sayısına ve hizmet altyapısı incelendiğinde Ziraat Bankası’nda altın hesabı açmanın doğru bir tercih olduğunu göreceksiniz.

Altın yatırımlarınızı faize yatırmak istemiyorsanız Altına Dayalı Altın Sertifi kasıadlı makalemizi okuyarak bankaya getirdiğiniz altınlar karşılığında gayrimenkul kirası alabilirsiniz.

Ziraat Bankası Biriken Vadesiz Altın Hesabı

Ziraat Bankası biriken altın hesabı, hesap sahibi tarafından bankaya verilen talimatlar uyarınca, talimat tarihi geldiğinde otomatik olarak altını alıp hesap bakiyesinde bekleten hesap türüdür. Bu hesabın başlıca özellikleri;

 • Ziraat Bankası’na verilen talimat uyarınca alınıp hesap bakiyesine eklenen her altın 1000/1000 saflık değerindedir.
 • Biriken vadesiz altın hesabı üzerinden alınan yahut satılan altınlar için fiziki olarak hesap sahibine bir altın verilmeyeceği gibi satış hallerinde fiziki olarak altın talep edilmeyecektir.
 • Birikim yapmak amacıyla açılan altın hesabına en az 10 gram üzerinden istediğiniz kadar talimat girebilirsiniz. Girdiğiniz talimatlar için periyodik alım tarihleri girebileceğiniz gibi tamamen serbest tarihlerde belirleyebilirsiniz.
 • Biriken vadesiz altın hesabına altın alımı gram şeklinde girilebileceği gibi, hesapta o tarihte bulunan bakiyedeki para miktarı kadar altın alınması şeklinde de talimat verebilirsiniz.
 • Talimatın yerine getirileceği tarihte biriken vadesiz altın hesabında talimat verilen altın miktarını almaya yeterli nakit para bakiyesinin olmaması halinde, altın alma talimatı iptal edilmez. Yeterli bakiye olmamasından dolayı yerine getirilemeyen talimatlar bir sonraki talimat dönemine ertelenir ve o süreçte hesapta talimatı karşılayacak paranın bulunması halinde talimat yerine getirilir.

Ziraat Bankası Vadeli Altın Hesabı

Ziraat bankası vadeli altın hesabı, altın sahiplerinin 30 ile 400 gün arasında bir vade ile altınlarını vadeli hesaba yatırabildikleri ve vade sonunda ortalama%0,50 ila %0,80 arasında altın faizi aldıkları hesap türüdür. Nitekim Ziraat Bankası vadeli altın hesabı sahipleri, bir yandan altın birikimi yaparken diğer yandan bu birikimlerini bu yolla değerlendirebiliyorlar. Ziraat Bankası vadeli altın hesabının genel özellikleri biriken vadesiz altın hesabı ile benzerlik göstermektedir. Bunların dışında Ziraat Bankası vadeli altın hesabının kendine ait özellikleri;

 • Vadeli hesap üzerinden yapılan altın alım satım işlemlerinin hiçbiri için KDV yahut diğer vergi türlerinin ödenmesi gerekmez.
 • Vadeli altın hesapları üzerinden gün içerisinde internet bankacılığı aracılığıyla alım-satım yapılması mümkündür. Ancak gün içerisinde en fazla 6 defa altın alım satım işlemi yapılabilir. Ayrıca yapılan her işlemde en fazla 3000 gram altın alım satımı gerçekleştirilebilir.
 • Bankacılık alanında düzenlenen yeni yönetmelik uyarınca vadeli hesaplara yatırılan altınlar sigorta kapsamında sayıldığından altınlarınızın çalınma ve kaybolma riski ortadan kalkacaktır.

Ziraat Bankası Altın Vakti Hesabı

Ziraat bankası “evdeki altınlarınızı Ziraat’e getirmenin tam vakti” sloganıyla duyurduğu Altın Vakti hesabı ile saf altın haricindeki altınların eksper tarafından değerlendirilerek nakde dönüştürülmesine veya hesaba yatırılmasına imkan veriyor. Ziraat Bankası altın vakti hesabının özellik ve avantajları şöyledir;

 • Ziraat Bankası altın vakti hesabına yatırılan altınlar tasarruf mevduat sigortası kapsamında olduğundan, normal hayat akışının getirdiği tehlikelerden korunmuş olur.
 • Düğünlerde,önemli günlerde takılan ancak çalınma riski ile karşı karşıya kalan mücevher tarzı altınların bir kasada bekletilmesi için gereken kira masrafından kurtulunur.
 • Kuyumcular tarafından ucuza kapatılmak istenen altınların aksine, altın vakti hesabına yatırılan altınlar eksperler tarafından değerlendirildiğinden gerçek değeri üzerinden işlem görür.
 • Altın vakti hesabına yatırılan altınlar için talep edilmesi halinde vadeli altın hesabı açılarak belirtilen süre içerisinde altınlar için faiz geliri elde edilebilir.
 • Ziraat Bankası Altın vakti hesabına yatırılmak için fiziki olarak verilen altınlar, daha sonra çekilmek istendiğinde fiziki olarak teslim alınamazlar. Bu altınlar talep tarihindeki TL değeri üzerinden hesap sahibine ödenir.

Ziraat Bankası Altın Hesapları Nasıl Açılır?

Ziraat bankası altın hesapları, hesap türüne göre değişmekle beraber internet bankacılığı, cep bankacılığı ve şubeler üzerinden açılabilir. İnternet bankacılığı ve cep bankacılığını kullanmak suretiyle vadeli altın hesabı,vadesiz biriken altın hesabınızı 5 dakika içerisinde açabilirsiniz. Ancak hesaplar hakkında detaylı bilgi almak ve daha doğru bir karar vermek istiyorsanız, yakınızda bulunan bir Ziraat Bankası şubesine giderek altın hesapları hakkında bilgi alabilir ve hesap açtırabilirsiniz.

İnternet şubesi aracılığıyla açtırdığınız altın hesaplarını, müşteri hizmetlerini aramak suretiyle aktif hale getirmeniz gereklidir. Aktif hale getirilmeyen altın hesapları üzerinden altın alım satımı yapılamamaktadır.

Ziraat Bankası Altın Alım Satım Makası

Bankalar aracılığıyla altın alım satımı yapılması sırasında, fahiş fiyat makasıyla karşılaşabiliyorlar. Bankalar genellikle anlık kur farkından zarar etmemek amacıyla anlık alım satım fiyatı arasında %0.5 ile %1 arasında makas farkı uygulamaktadır. Ancak Ziraat Bankası altın hesaplarından herhangi birine sahip olan altın sahipleri, anlık olarak altın alım satımı yaparken diğer bankalara oranla daha iyi bir kur makasından yararlanırlar. Nitekim altın alım satımı ile para kazanmaya çalışanlar için Ziraat Bankası altın hesapları kullanmak oldukça avantajlı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.