Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmak

Birikim yapmak birçok kişinin ihtiyaç ve gelecek hedefleri açısından amaçları arasında yer almaktadır. Fakat günümüzde artan enflasyon rakamları ve benzeri olumsuz etkenler sebebiyle oluşan gelir açığı ve geçim sıkıntısından dolayı kendini gösteren birikim yapma zorluğu, kişileri borç üzerinden kar elde ederek birikim yapmaya zorlamıştır.

Bunun ise ilk akla gelen yöntemlerinden biri; kredi çekerek dövize yatırım yapmaktır. Bu konu başlangıçta birçok kişi için riskli gözükmektedir. Bu yöntemi kullanarak birikim yapanlara bakıldığında da bazı riskler ve avantajların olduğu gözlemlenmektedir. Bu avantaj ve dezavantajları inceleyelim:

Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmanın Avantajları:

Döviz üzerinden yatırım yapacak olanların ilk dikkat etmesi gereken husus; yatırımın vadesidir. Eğer kısa vadeli bir yatırım düşünülüyorsa daha fazla dikkat edilmelidir. Ülkemizde yaşanan Türk Lirasının diğer dövizler karşısında karşı karşıya kaldığı değer kaybetme hususu göz önüne alındığında, kısa vadeli yatırımların ciddi zararlar getirmemesi için, döviz yatırımları uzun vadede avantaj sağlamaktadır. Çünkü döviz uzun vade düşünüldüğünde, sürekli değer kazanan bir yatırım türüdür. Bu sebeple dövizde ara ara düşüşler gözlemlense de uzun vadeli yatırım yapanlar için mutlaka kar elde edilecek pozisyona ulaşacaktır.

Kredi Çekerek Döviz (Dolar Euro) Yatırımı Yapmanın Dezavantajları:

Öncelikle bir yatırımdan kar elde edilmesi için o yatırımın yapılmasından önce bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar; doğru yatırımı doğru zamanda yapmaktır.  Bu hususta ilk dikkat edilmesi gereken konu: Faiz oranlarıdır! Faiz oranı ne kadar yüksekse, kişi o kadar maliyete katlanacak, kredinin geri ödeme rakamı o kadar yüksek olacaktır. Bu sebeple kredi çektikten sonra satın alınacak döviz (dolar veya euro) kredinin toplam maliyetinden çok daha yüksek kar getirecek oranlarda olmalıdır. Krediden doğan zararı ancak karşılayabilen ya da karşılayamayan yatırımlara girilmesi kesinlikle önerilmez.

Yatırım yapılması planlanan döviz cinsi yeteri kadar yükseliş göstermedi ise, ya da kişiler döviz üzerinden yatırım yaptığında dövizleri bozulup kar edilmek için henüz beklenen seviyeye ulaşmadıysa, kişilerin bir süre daha beklemeleri önerilir. Çünkü ani bir ihtiyaç halinde, dövizler bozulmak zorunda kalınırsa, kişiler kar elde etmekten ziyade, büyük zarar edebilirler.

Döviz (Dolar Euro) Yatırımından Ne Kadar Sürede Kar Edilir?

Net olarak belirtmek gerekirse, kredi ile dövize yatırım yapmak isteyen kişilerin, olası bir zararla karşılaşmamaları ve beklenen kar marjını yakalamaları için, yatırımlarını mutlaka uzun vadede (1 yılın üzeri) düşünmeleri gerekir. Bu vadede yatırımcıların mutlaka kar sağlayacağı belirtilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.