Provizyonda Olan İşlem Ne Kadar Süreyle Bekler?

Provizyonda olan işlem, bankanız üzerinden yapmış olduğunuz harcamalar ve diğer bankacılık işlemlerinin güvenlik sebebiyle beklemeye alınmasıdır. Bir tür ön onay süreci olarak da ifade edilebilir. Bunun nedeni tamamen sizin güvenliğiniz olup, dolandırıcılık, hırsızlık ve benzer olumsuzlukların önüne geçilmesidir. Peki, provizyonda olan işlem ne kadar süre beklemede kalır, işlem ne zaman onaylanır ve provizyon kapatılır?

Gün içerisinde yapmış olduğunuz işlemler, genel olarak aynı günün sonuna kadar ya da ertesi güne kadar provizyonda kalır. Bu dönemde kartınızdan paranın çekilmediği anlamını çıkarmak doğru olmaz. Yapılan harcama karttan ya da hesabınızdan düşülür. Bu dönemde yapmış olduğunuz harcamanın ödemesini bankanızın verdiği imkanlar dahilinde taksitlendirebilir ya da erteleyebilirsiniz.

Provizyonda bekleyen işlemlerin bekleme süresi genellikle 1 gündür. Fakat bazı durumlarda bu süre artabilir. Özellikle yurtdışına ilişkin ödemelerde provizyonda bekleme süresi 1 haftaya kadar çıkabilir. Bankalara ve yapılan işleme göre bu süre farklılık gösterebilir. Bu durum genel olarak normal kabul edilir, fakat bahse konu durumun bazen sorunlara neden olabildiği de bilinir. Yurtdışı ödemesinin 1 hafta provizyonda beklemesi, karşıdaki kişi tarafından işin iptalini gündeme getirebilir.

Provizyonda Bekleyen İşlemler İptal Edilebilir Mi?

Eğer provizyonda bekleyen işlemi iptal etmek isterseniz, direkt banka ile görüşmeniz gerekir. Bu noktada bankanın tavrı farklı olabilir ve bazı bankalar taleplerinize ilişkin mantıklı bir neden talep edebilir. Bazıları ise işlemi sizin gerçekleştirmeme durumunuzda iptal eder. Bunun haricinde iptal seçeneği sunmazlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell