Şekersiz Kola Kilo Aldırmıyor Mu Gerçekten Zararları var mı?

Market raflarında Coca Cola Zero gibi gördüğümüz şekersiz kolanın zararları ve aldığınız kalorinin kaç kalori olduğu hakkında yazımızda değerlendirmelerde bulunacağız. Gerçekten sıfır kalori midir, içerisinde şeker yoksa neler var gibi soruların temeline inip sizler için yararlı bilgileri derleyeceğiz.

Şekersiz Kola Gerçekten Şekersiz Midir?

Bu tür kolaların içeriğinde şeker bulunmaz. Dolayısıyla bir reklam ve pazarlama ürünü olarak firmalar bunu iyice pazarlamaktadır. Son yıllarda şeker ile alakalı kanser hücrelerinin favori besini olduğuna dair gibi birçok çalışmalar ortaya atılmakta ve bilim dünyasında tartışılmaktadır. Aslında işin doğrusu, şekersiz kolanın içinde şeker yoktur. Firmalar şeker gibi olan yapay tatlandırıcılar kullanmaktadır. Yapay tatlandırıcıların insan sağlığına zararları düşünüldüğünde şekerden ardı kalır yanı yoktur. Aynı zamanda insan sağlığını düşündüğümüzde gazlı içeceklerin mideye zarar verdiği gerçektir.

Şekersiz Kola (Coca Cola Zero) Kaç Kaloridir?

Şekersiz kolanın içeriğinde yağ, protein, karbonhidrat gibi değerler bulunmaz. İnsan vücuduna ek bir fayda da sağlamaz. Dolayısıyla kalorisi de yoktur.

Şekersiz Kola Kilo Aldırır mı?

Evet, kilo aldırır fakat bu dolaylı yoldan gerçekleşmektedir. Yapay tatlandırıcılar sayesinde iştahınız artar bu da fazla yemenize sebep olmaktadır. Aynı zamanda mide şişkinliğine sebebiyet vererek midenizin büyümesine bu da zamanla doymamanıza neden olur. Tatlandırıcılar, insülin direncine de sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden de diyette olanlar, şeker hastaları kolanın her türlüsünden uzak durmalılar.

Şekersiz Kola Daha Mı Az Zarar Veriyor?

Normal bir kolaya göre içeriğindeki tatlandırıcılardan dolayı aslında daha çok zarar verdiği kanıtlanan bir gerçek. Çoğu zaman insanlar şekersiz kolanın şurup gibi bir tadı olduğundan bahsetmektedir. Bunun nedeni de normal kolanın içeriğine konulan şekerden 30 kat daha şekerli kimyasal madde ekleniyor olmasıdır. Şekersiz kolanın içeriğinde sadece şeker yerine kullanılan maddeler yoktur. Gıda boyaları da marka fark etmeksizin kullanılan maddelerden bir tanesidir. Tekrar edilmelidir ki, şekersiz kolanın sağlığa hiçbir yararı olmadığı gibi zararı bulunmaktadır. Asitli içecekler zamanla midenizde ve dişlerinizde tahribata yol açmaktadır. Asitli içececeklerin tahribatının bazen geri dönüşü olmamaktadır. Geri dönüşü olsa bile bu yollar ameliyatla olmakta bu da kişiyi manevi ve maddi açıdan zarara sokmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell