Nedir?Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Temassız Ödeme Nedir?

Kredi kartlarının insanların yaşamlarını ciddi şekilde kolaylaştırdığını söylemek yanlış olmaz. Buna rağmen kartların özelliklerinin her geçen gün biraz daha geliştirildiği ve kartlara yeni özellikler kazandırıldığı da bilinen bir gerçektir. Kredi kartı temassız ödeme de bu yeni özelliklerden birisidir ve insanlara ödemelerinde ciddi bir kolaylık sağlar. Bu yazımızda kredi kartı temassız ödeme nedir, nasıl kullanılır ve özellikleri nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

Temassız Ödeme Nedir?

Temassız ödeme, adından da anlaşılacağı gibi kredi kartını POS cihazına temas ettirmeden ödeme yapabilme işlemidir. İlk olarak 2006 yılında kullanılmaya başlanan bu özellik, o tarihlerde yavaştı. Her geçen gün biraz daha geliştirildi ve günümüzde insanların beklentilerini karşılayacak seviyeye geldi. Bahse konu özellik ile insanlar belirli bir limite kadar olan ödemelerini bu yöntem ile gerçekleştirebilir.

Temassız ödeme yapabilmek için bazı şartlar vardır. Öncelikle kullanılan kredi kartının bu özelliği olması gerekir. Kredi kartı kullanıcıları bunu kartın üzerinde yer alan simgeden anlayabilir. Contactless sembolü olarak bilinen ve 4 çizgiden oluşan dalga şeklindeki sembolün olduğu kredi kartlarının temassız ödeme özelliği vardır. Temassız ödeme için bir diğer şart ise POS cihazının bu özelliğe sahip olmasıdır. Alışveriş yapılan yerdeki POS cihazının temassız ödeme alma özelliği yoksa kredi kartınızın bu özelliği olmasının hiçbir anlamı olmayacaktır. Günümüzde POS cihazlarının önemli bir kısmının temassız ödeme vardır.

Temassız Ödeme Nasıl Yapılır? Güvenli Midir?

Temassız ödeme yapabilmek için kredi kartınızın bu özelliğini aktif hale getirmeniz gerekir. Bu ise müşteri hizmetleri aranarak yapılan işlemlerden birisidir. Söz konusu işlemden sonra ödemelerinizi kasada temassız olarak yapacağınızı söylemeniz yeterlidir. Kasiyer tarafından kartınız POS cihazına tutulur ve yaklaşık 2 saniye içinde ödeme gerçekleşir. Bu işlem için ödemenizin 90 TL’den düşük olması gerekir. Çünkü temassız ödeme limiti 90 TL olarak belirlenmiştir. Bu limitte bir değişiklik yapılana kadar 90 TL üzeri harcamaları temassız olarak ödeyemezsiniz.

Temassız ödeme, son derece güvenli bir işlemdir. Söz konusu yöntemde kart bilgilerinin çalınması ya da daha farklı bir sorunun yaşanma ihtimali, diğer ödeme yöntemine göre daha azdır.

Kredi Kartı Temassız Ödeme Avantajları

Bu yöntemin avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Temassız ödemenin en önemli avantajlarından birisi, kartınızı elinizden bırakmak zorunda olmamanızdır. Bu sayede kartınızı unutmanız ya da kaybetmeniz söz konusu olmaz.
  • Ödemeyi kısa sürede tamamlar ve böylece kasada zaman kaybetmezsiniz.

Bunların haricinde de farklı avantajlar vardır ve her geçen gün bunlara yenileri eklenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu