Sovtaj Bedeli Ne Demek?

Sovtaj bedeli, sigortalanan bir malın gördüğü hasara bağlı olarak sigorta şirketine geçmesinden sonra şirketin bu malı sattığı fiyattır. Daha farklı bir ifade ile hasar sebebiyle sigorta şirketine geçen araç ya da benzer bir değerin, satıldığı bedeldir. 

Bu kavramın tanımı yapılırken ilk olarak sovtajın ne olduğundan bahsedilmesi gerekir. Sovtaj; hasar gören malın, mal sahibinin onayı ile satılmasıdır. Bu işlem mal sahibi ile sigorta şirketi arasında yapılır. Buradan hareketle sovtaj bedeli; hasar gören malın, hasar görmeyen kısmının satışından elde edilen gelir olarak da ifade edilebilir. Fakat burada unutulmaması gereken nokta, bahse konu satışın sigorta şirketi tarafından yapılmasıdır. Yani hasarlı malın sahibi tarafından sigorta şirketine yapılan satış değildir.

Sovtaj bedelinin daha iyi anlaşılması için basit bir örnek verilebilir. Örneğin değeri 100.000 TL (kasko değeri) bir aracınız olsun ve kaskolu olan bu aracınızla yaptığınız kaza sonrasında aracın perte çıktığını varsayalım. Bu durumda kasko şirketinin size 100.000 TL ödeme yaparak, aracı satın alması gerekir. Bu işlem sonunda aracın bütün hakları sigorta şirketine geçer ve şirket de aracı farklı bir yere satar. İşte sigorta şirketinin bu satıştan elde ettiği gelir, sovtaj bedeli olarak ifade edilir.

Sovtaj Bedeliyle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hasar sonrasında sigorta şirketi tarafından aracın satın alınması için aracın pert olması gerekir. Bunun da eksper raporu ile ispatlanması gerekir. Aksi durumda şirket ödeme yapmaz ve aracı satın almaz. Eğer araçta hasar oluşur, ama perte çıkmaz ise yine sovtaj bedelinden söz edilemez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.