Ev Hanımlarına Emeklilik Şartları ve Başvuru

Ev hanımlarına emeklilik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından yapılan açıklamaya göre ev hanımların da emekli olabilmesi için 2024 yılı yeni bir düzenleme yapılacağı ve ev hanımlarının da artık şartları tamamlaması halinde emekli olabileceklerdir.

Uzun süredir gündemde olan ve ev hanımlarının da kısaca çalışma hayatı içerisinde olmayan sigorta pirimi yatmayan Ev hanımlarının daha doğrusu evli veya bekar yada boşanmış olması fark etmeksizin herkesi kapsamamaktadır.

Emekli olabilmek için toptan bir prim ödemesi söz konusu olmayacaktır yani vereyim 500 Bin olayım emekli durumu yok, her şartta emeklilik yaşınızı beklemeniz gerekiyor ve bunula birlikte prim ödemelerinin de gün sayınızın da tutması gerekmektedir. Burada sağlanan kolaylık isteğe bağlı primlerinizin bir kısmının devlet tarafından ödenmesi durumudur.

Ev kadınlarının emekliliğine ilişkin Bakanlık tarafından çalışmalar devam etmekte olup, Çalışmanın prim desteği olarak çıkması beklenmektedir. Burada anlaşılması gereken husus devlet doğrudan çalışmayan herkesi emekli etmeyecektir. Belirli şartları bulunmaktadır örneğin asgari düzeyde kat değer üretmenizi talep edecektir el işi vs gibi bunu da beyanınıza göre işleme alacaktır. Örneğin; aylık 2000 TL yada 1000 TL el işi vs den para kazanıyorum şeklinde vergi mükellefiyeti açmanız gerekiyor yani Gelir Vergisi mükellefi olmanız gerekecektir. daha sonrada isteğe bağlı sigorta kapsamında sigorta priminizi yatıracaksınız burada Devletin desteği işte burada olacaktır. Sizin ödemeniz gereken kısmını bir kısmını devlet karşılayacaktır.

Hali hazırda devam eden durum için aşağıda bulunan şartları inceleyebilirsiniz, şayet düzenleme yapıldığından alta belirtilen şartlar daha uygun hale gelecektir. konunun özeti Ev kadınlarına üçte bir prim desteğinin verilmesi konusunda çalışmalar başlatıldı

Ev Hanımı Emeklilik Şartları

Yaş ve prim şartları tamamlanması gerekir, 3600 den Emekli olabilmek için yaş şartının tamamlanması gerekir ki buda yaşlılık aylığının bağlanması için yeterli olacaktır, sigortalının ölmesi halinde çocuklarına maaş bağlanması içinse 900 prim günü, malulen emeklilik içi ise 1800 gün prim olması gerekir.

Başka birinin yanında çalışmayan ve belirlenen şartları taşıyan ev hanımları düşük miktarda prim ödemesi ile emekli olma imkanına sahip olacaklardır. Emeklilik doğal olarak yaş şartlarını da barındırmaktadır. Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için aranan ilk şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları gerekmektedir.

Ev Hanımı İsteğe Bağlı Sigorta Şartları

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için aranan şartlar şunlardır:

İlk şart 18 yaşından büyük olmaları ve başka bir yerde çalışmamaları.

Havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, gibi el sanatlarını evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor.

Başvuru Nasıl Yapılır İşlem Basamakları

İlk olarak, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınıyor. Ardından ‘İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi’ doldurularak kimlik fotokopisi ile başvuru yapılıyor. Başvurunun ardından ev hanımlarının sigorta başlangıç tarihi, isteğe bağlı sigortalılık başvuru tarihini takip eden günden itibaren başlatılıyor.

Primler belirlenirken; Vergiden muaf olarak evde el işi yapan kadınların, kendileri tarafından belirlenecek kazancın yüzde 32’si oranında prim ödenecek. Prim ödemesinin yüzde 20’si malullük, yaşlılık (emeklilik) ve ölüm sigortası, yüzde 12’si ise Genel sağlık Sigortası’ndan oluşmaktadır.

Ev Hanımı Ne Zaman Emekli Olur?

Emeklilik için kadın sigortalılar Bağ-Kur kapsamında 9000 gün prim ödemek zorundalar. Emeklilik için diğer şartlar için çalışmalar devam etmekte. Örneğin; ev hanımlarının emekli olabilmesi için 58 yaşını doldurmaları gerekiyor. Öte yandan emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir iş yerinde işçi olarak çalışmış olan kadınlar 9000 gün değil de 7200 gün üzerinden emekli olma şansına sahip.

Ev hanımlarına emeklilik desteği nasıl olacak?
Ev hanımlarına emeklilik kimleri kapsıyor?
Ev hanımlarına emeklilik primi ne kadar?
Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ne kadar?
Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ne kadar?
25 yıllık ev hanımlarına emeklilik başvurusu nereden yapılır?
Annemin hiç sigortası yok nasıl emekli olabilir?
Torba yasada ev hanımlarına emeklilik var mı?
2024 ev hanımı sigorta primi ne kadar?
Ev hanımlarına emeklilik yolu açıldı mı?
2023 ev hanımı sigorta primi ne kadar?
Ev hanımlarına emeklilik yolu açıldı mı?
3600 günle emeklilik var mı?

Ev hanımlarına devlet para veriyor mu? gibi sorularınızın cevabını vermeye çalıştık umarız yardımcı olmuşuzdur. Son olarak, bunun olması için ilgili kanunun yasalaşması gerekiyor konu hakkında soru ve önerilerinizi yorum olarak yazabilir siniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.