18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 yaş altı banka hesabı, 18 yaşını tamamlamamış fiili ehliyete sahip olmayan küçükler için açılabilen hesaplardır. Bankalar, kural olarak 18 yaşının tamamlamayan birine banka hesabı açamaz ancak ekonomik şartların zorlaşması ve çocuklara küçük yaşta birikim yapmayı öğretmek amacıyla 18 yaş altındaki kişiler için de banka hesabı açılmasına izin veriliyor. Nitekim küçüklerin fiili ehliyetlerinin olmaması nedeniyle, 18 yaş altı banka hesabını açabilmek için küçüğün velisinin veya vasisinin onayı gereklidir.

Günümüzde tüketicilerin nakit para taşımak yerine doğrudan banka kartları ile alışverişe yöneldiği düşünüldüğünde 7’den 77’ye herkes için banka hesabı açmak zaruret hale geldi. Ekonomik düzenin insanları bu kadar zorladığı bir dönemde, insanların küçük yaşlardan para ve ekonomi yönetimi yapmayı öğrenmesi önemlidir. Bu kapsamda birçok banka 18 yaş altındaki kişilerin birikim yapmayı, parasını yönlendirmeyi öğrenmesi için banka hesabı açmasına izin vermektedir. Bankalar çocukların ekonomik yönden desteklenmesi amacıyla farklı kampanyalar düzenlemektedirler.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Normal şartlarda yetişkin bir bireyin banka hesabı açması için bankaya başvuru yapması ve açılış masraflarını ödemesi yeterlidir. Ancak 18 yaşı altı hesaplarının açılabilmesi için 18 yaşının altındaki kişi ile beraber onun velisinin veya vasisinin kimlik fotokopisi, banka hesabı açılmasına izin verdiğine dair imzası gereklidir. Bankalar veli veya vasinin izni ile beraber 18 yaş altı kişiler için vadeli veya vadesiz hesap açabilir. Hesap açmak için bankaya gitmeden evvel nüfus müdürlüğünden onaylı bir ikametgâh belgesi almayı unutmayın.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok banka 18 yaş altındaki kişilerin banka hesabı açmasına izin vermenin yanında bu kişilerin hesapları için farklı avantajlar uygulamaktadır. Bu kapsamda 18 yaş altı banka hesabı açmadan önce hesap açmayı düşündüğünüz bankanın aşağıdaki kriterleri sağlayıp sağlamadığına dikkat etmelisiniz.

 1. 18 yaş altındaki kişilerin açtıkları hesaplarda genellikle yüksek miktarlarda para girişi olmaz. Bu nedenle bankanın hesap açmak için minimum talep ettiği para miktarı önemlidir. Hesap açmak için en az para bulundurma gerekliliği isteyen bankayı tercih etmelisiniz
 2. Banka hesabı açarken dikkat edilecek en önemli husus, bankanın işletim ücreti talep edip etmemesidir. Özellikle küçük birikimleri bulunan çocukların, paralarının işletim ücreti kapsamında erimemesi için işletim ücreti talep etmeyen bankanın tercih edilmesi önemlidir.
 3. Günümüzde dijital dünyanın gelişmesi ve internet bankacılığının ön plana çıkması gelecek kuşaklar açısından ileride fiziki şubelerin ortadan kalkabileceğini göstermektedir. Bu nedenle çocukların gelecek dünyaya hazırlanabilmesi için tercih edilen bankanın internet bankacılığının gelişmiş olmasına dikkat etmelisiniz. 18 yaşının altıdaki küçükler, internet bankacılığı ile paralarına yön verebilmeleri önemlidir.
 4. Çocuklara gelecekleri için açılan 18 yaş altı hesapları için bankaların uyguladıkları faiz oranları da diğer önemli husustur. Banka tercihi yaparken hangi bankanın en yüksek faiz verdiğini, 18 yaş altı hesaplar için uyguladığı kampanyaların avantajlarını değerlendirerek kararınızı verin.

18 Yaş Altı Banka Hesabı Açan Bankalar

Değerli okurlar az önce size anlattığımız kriterlere göre 18 yaş altı banka hesabı açan bankaları sizin için derledik. Bu bankalar arasından sizin için en avantajlı olanı kendiniz seçebilirsiniz.

 

 • Ziraat Bankası – Birikim Hesabım

 

Devlet bankası olan Ziraat Bankası, ülkenin geleceği olan çocukların gelecekteki ekonomik hayatlarını desteklemek amacıyla çocuklara birikimli mevduat hesabı adı altında banka hesabı açılmasına izin veriyor. Ziraat Bankasının birikimli mevduat hesabının açılabilmesi için hesaba ilk yatırmada 500 TL para yatırılması gereklidir. Birikimli mevduat hesabında; Türk Lirası, Dolar veya Euro biriktirmek mümkündür. Ziraat Bankası, küçükler için açılan bu hesaplardan herhangi bir işletim ücreti talep etmez. Çocuk yaşta açılan birikimli mevduat hesabı, hesap sahibinin 18 yaşını geçmesi ile beraber Genç Ziraat hesabına dönüştürülür ve farklı avantajlardan yararlandırılmaya devam edilir.

 

 • Akbank – Exi26

 

Türkiye’nin köklü özel bankaları arasında yer alan Akbank, gençleri desteklemek amacıyla 16 ile 26 yaş aralığında bulunan gençlerin neo Exi26 hesabı açmasına izin veriyor. Exi26 hesabı sahibi olan gençler, 26 yaşına kadar Akbank hesaplarından yaptıkları para transferleri için ek bir ücret ödemiyorlar. Akbank ayrıca gençlerin nakit sıkıntısını çözmek amacıyla Exi26 hesabına tanımladığı para miktarı kadar nakit avans çekilmesine izin veriyor. Exi26 kullanan üniversiteli gençler, eğitimleri için anlık krediler de alabiliyorlar.

 

 • Vakıfbank – Bankomat Kart

 

Devletin diğer bir bankası olan Vakıfbank, diğer bankalara göre gençler için daha sınırlı teklifler sunuyor. 24 yaşının altındaki gençlerin hesap açmasına izin veren Vakıfbank, bu hesap sahiplerine verdiği Bankomat kart ile alışveriş yapılmasına yahut karttan nakit avans çekilmesine izin vermektedir.

 

 • İNG Bank- Çocuk Turuncu Hesabı

 

Gençlere destek vermek isteyen İNG Bank, 18 yaş altındaki gençlerin açtıkları hesaplardan hesap işletim ücreti almadığı gibi hesap açımı sırasında herhangi bir para alt limiti uygulamamaktadır. İNG Bank’tan Genç hesabı açtıran kişiler hiçbir şekilde para transfer ücreti ödemeden hesaptan para çekebilir veya yatırabilir.

 

 • Türk Ekonomi Bankası – Global Genç Hesap

 

Türk Ekonomi Bankası, gençleri desteklemek amacıyla 3 farklı yaş grubu için farklı niteliklere sahip genç hesabı açma fırsatı sunmaktadır. Global Genç Hesabı sahibi olan 18 yaş altı gençler, dünyanın 60 farklı ülkesinden hesaplarına para çekebilir veya yatırabilirler. Ayrıca gençlere özel olmak üzere TEB bankasının günlük mevduat hesaplarından da yararlanabilirler.

 

 • İş Bankası – İlk İmza Hesabı

 

İş Bankası, 12 ile 18 yaş arasında bulunan gençler için İlk İmza Hesabı adı altında hesap açmaktadır. Bankalar arasında en erken yaşta banka hesabı açılmasına imkan veren İş Bankası, gençlerin açtıkları bu hesaplardan 18 yaşına kadar hiçbir işletim ücreti talep etmemektedir. İlk İmza Hesabı sahiplerine alışverişlerde kullanabilmeleri için Maximum kartı verilir ve gençler bu kartı kullanarak maximum puanları toplayabiliyorlar. İş Bankası’nın açtığı hesap ile internetten alışveriş yapılamaması ise, bu hesapların tek dezavantajıdır

 

 • Garanti Bankası – Harçlık Hesabı

 

15 ile 25 yaşı arasında bulunan gençler Garanti Bankası’na başvurarak Harçlık Hesabı açtırabilirler. Garanti Bankası, bu hesaplardan ekstra bir işletim ücreti talep etmemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.