Nasıl Yapılır?Banka & Finans

EFT Nasıl İptal Edilir Ayrıntılı Anlatım

Günümüzde para transferleri çoğunlukla bankacılık sistemleri üzerinden yapılır. En sık kullanılan para transfer çeşitleri ise havale ve elektronik fon sistemi yani kısa adıyla EFT’dir. Havale, aynı bankalar içerisindeki farklı hesaplar arasında gerçekleşen para transferine denir. EFT ise farklı bankalardaki farklı banka hesapları arasında gerçekleşen para transferine denir.

Havale işlemi EFT işlemine göre çok daha pratik ve hızlı gerçekleşir. Para transferi işlemi gerçekleştirecek hesaplar aynı bankaya bağlı olduğundan dolayı havale işlemlerinde yanlış gönderme ihtimali düşüktür. Ayrıca havale işlemlerinde birçok banka para transferi için gönderim ücreti almaz.

EFT işlemleri ise hesapların farklı bankalarda bulunmasından dolayı havale işlemine göre biraz daha zordur. EFT işlemlerinde para transferi bankaların mesai saatleri içerisinde yapılmalıdır. Aksi taktirde zaten vakit alan EFT işlemi diğer iş gününe sarkabiliyor.

 Gerçekleştirilen EFT İptal Edilir mi?

EFT işlemleri farklı bankalar arasında gerçekleşmesinden dolayı gönderilen para belli bir süreden sonra diğer hesaba geçer. Hem mesai saatleri içerisinde verilen EFT talimatları hem de mesai dışı saatler de verilen EFT talimatları belli bir süre beklemede kalır. Eğer EFT işleminizi iptal etmek istiyorsanız hızlı davranarak para alıcı hesaba geçmeden işlemi iptal edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri Dışında EFT İptali

EFT işlemleri havale gibi haftanın her günü istenilen saatte yapılamamaktadır. Hafta içi günlerde bankaların mesai saatleri bittikten sonra verilen EFT talimatı bir sonraki iş gününe sarkar. Ayrıca hafta sonu EFT ile gönderilmek istenen para da hafta başlangıcı alıcı hesaba geçer.

Çalışma saatleri dışında verilen EFT talimatları kolay bir şekilde iptal edinilebilir. EFT iptali yapmak için birden fazla yol vardır. Bunlardan en kolay ve en hızlısı müşteri hizmetlerini arayarak anında iptal etme yoludur. Bankanın müşteri hizmetlerinde ki personelleri kendi önlerindeki ekrandan beklemede olan EFT işlemini anında iptal edebilirler. Müşteri hizmetlerine bağlanmak istemiyorsanız birçok bankanın internet bankacılığında EFT talimatlarının bulunduğu kısımdan EFT talimatınızı kolay bir şekilde iptal edebilirsiniz.

Çalışma Saatleri İçerisinde EFT İptali

EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde havale kadar hızlı gerçekleşmese de hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ancak mesai saatleri içerisinde verilen EFT talimatı yine de belli bir süre işlem beklemede kalır. Bu bekleme süresi bankalara göre farklılık gösterir. Mesai saatleri içerisinde vermiş olduğunuz EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız hiç beklemeden bankanın müşteri hizmetlerine bağlanmanız gerekmektedir.

Alıcı Hesaba Geçen EFT İptal Etme

EFT işlemleri bankanın onaylama sürecinden geçer. Bundan kaynaklı olarak EFT işleminin gerçekleşmesi biraz vakit alır. Eğer yanlış bir yere EFT yapılmışsa veya başka nedenlerden dolayı EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız bu bekleme süresinde EFT işlemini iptal ederek paranızı geri alabilirsiniz. EFT işlemi gerçekleşmiş ve para alıcı hesaba geçtikten sonra EFT işlemini iptal etmek istiyorsanız vakit geçmeden müşteri hizmetlerine bağlanıp bunu bankaya bildirmelisiniz. Şayet alıcı hesap parayı iade etmek istemiyorsa geriye tek çözüm olarak hukuki yollara başvurmak kalır.

İptal Edilen EFT Ne Zaman İade Edilir?

EFT işlemini iptal ettikten sonra geriye paranın iade edilmesi kalır. İadenin gerçekleşmesi anında olmaz. Duruma göre saatler içerisinden haftalara kadar sürebilir. Eğer İBAN veya hesap numarası – şube kodu gibi bilgileri yanlış doldurduysanız bu durumda banka EFT işlemi kontrolü sırasında bilgilerin yanlış olduğunu saptayarak 1 gün içerisinde iade işlemi yapacaktır. Eğer para karşı hesaba geçtiyse iptal iadesi işlemleri 1 haftaya kadar, karşı hesap iadeyi kabul etmeyi reddediyorsa bu süreç 1 aya kadar uzayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu