Nedir?Nasıl Yapılır?

Voleybol Filesi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Voleybol, file ile ikiye bölünmüş bir alanda, toplam on iki kişiden oluşan iki takımla oynanan ve amacı topu file üzerinden rakip takımın alanına düşürülmesiyle alınan puanlarla birinci olunmaya çalışılan bir spor türüdür. Voleybol oynayabilmeniz için ise her sporda olduğu gibi bazı ekipmanlara ihtiyacınız olmaktadır. Voleybol topu, voleybol filesi, voleybol için özel olarak bulunan spor ayakkabılar, dizlik ise bunlardan birkaçıdır. Peki voleybol filesi fiyatları nelerdir? Voleybol filesi uzunluğu ve yerden yüksekliği ne kadardır? Buna benzer, birçok insan tarafından merak edilen daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edebilirsiniz.

Voleybol Filesi Uzunluğu Ve Yerden Yüksekliği

Orta çizginin üzerinde yer alan voleybol filesinin yüksekliği,  oyunu erkeklerin ya da kadınların oynamasına göre değişmektedir. Erkek voleybol filesinin yüksekliği 2.43 metre (243 cm) iken bayan voleybol filesinin yerden yüksekliği 2.24 metre (224 cm) olarak bilinmektedir. Voleybol filesinin iki kenarının yüksekliği birbiriyle aynı olmalı ve belirtilen bu yüksekliği 2 cm`den fazla geçmemelidir. Voleybol filesinin uzunluğu ise 9.5 metredir. Voleybol filesinin kenarlarında bulunan beyaz bantlar filenin bir parçası olarak sayılır. Bu beyaz bantların da belirli bir genişliği ve uzunluğu vardır. Bu bantların genişliği 5 cm iken bantların uzunluğu 1 metredir. Ayrıca bu bantların amacı farklı farklı iplerden örülmüş olan, düz bir şekilde duran fileyi durduğu yerden çıkıp örülü kismlari bozulmasın diye örgü uçlarını sabit bir şekilde tutmaktır. Genellikle voleybol filesi deki bu bantlar, voleybol filesinin bütün çevresini sararlar. Bu şekilde almış olduğunuz file sizin için daha uzun ömürlü bir hale gelir. Her bant köşesinden ise bir miktar ip çıkar. Bu ipleri voleybol direğine bağlayıp filenizin keyfini çıkartabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir! Evde Cilt Serumu Nasıl Yapılır?

Voleybol Filesi Çeşitleri

Voleybol filesinin 4 adet çeşidi vardır. Bu çeşitler sırası ile;

  • naylon ipten yapılan file,
  • polyester ipten yapılan file,
  • polyamid ipten yapılan file,
  • floş ipten yapılan filedir.

Eğer voleybolu plajda oynayacaksınız naylon voleybol filesi kullanmaniz daha çok işe yarayacaktır. Çünkü naylon voleybol filesi, hava şartlarına karşı daha dayanıklı bir filedir. Yağmurdan fazla etkilenmez. Ayrıca bu file ipleri neon renkli olabildiği dan dolayı gece de rahatça oynamanız mümkündür. Ayrıca bu file deki boşluklar genellikle altıgen ve beşgen şekildedir. Eğer kapalı bir sahada oynayacaksınız floş ipleri tercih etmeniz gerekir. Bu floş voleybol fileleri kolaylıkla çıkarılıp takılabilir. Bu floş voleybol fileleri gerçek maçlarda da tercih edilmektedir. Ama bu floş ipler hava şartlarına yani yağmura rüzgara karşı çok dayanıklı olmadığı için bu floş voleybol filelerini dışarıda kullanmamalısınız. Yukarıda bahsettiğimiz naylon voleybol filesini ise havuz voleybol filesi olarak tercih edebilirsiniz. Suda batmadigindan dolayı havuzda kullanılmaya en uygun olan voleybol filesi naylon voleybol filesidir.

İlginizi Çekebilir! Anoreksiya Nevroza Zayıflama Hastalığı

Voleybol Filesi Fiyatları

Voleybol filesi fiyatları birçok şeye göre değişmektedir. Örneğin uzunluğuna, enine, yandaki bantlarının boyuna ve enine gibi birçok şey voleybol oynamak için  almak istediğiniz bütün filelerin fiyatını etkiler. Voleybol filesi fiyatları 50 veya 55 TL den başlamaktadır. Eğer 3 metre genişliğinde, 60 cm yüksekliğinde olan bir voleybol filesi 55 TL iken, uzunluğu 4 metre yapıldığında filenin fiyatı  65 TL olmaktadır. Aynı zamanda 130 TL ye, 210 TL ye ya da 430 TL ye de voleybol filesi bulabilirsiniz. Alacağınız yerde, voleybol filesinin fiyatı uzunluğuna ve enine göre değişecek, baktığınız filenin fiyatları giderek artacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu