Teknoloji

2019 Yılı Kripto Para Cüzdan Önerileri

Kripto para cüzdanı, kripto paraların depolanmasını, bir kullanıcıdan bir kullanıcıya gönderilmesini, saklanmasını sağlayan bir programdır. Kripto paraların, blockchain altyapısını kullanmasından dolayı kripto para cüzdanları, blockchain ile online olarak etkileşim kurabilecek şekilde tasarlanır. Nitekim kripto para satın almak isteyen birinin mutlaka bir kripto para cüzdanı olması gerekir.

Kripto para cüzdanı bir açık (Public Key) bir de kapalı (Private Key) anahtardan oluşur. Halka açık olan public key kullanılarak kripto para cüzdanına, dijital para gönderimi yapılabilir. Private Key ise sadece hesap sahibi tarafından bilinmesi gereken ve kripto para cüzdanına erişimi sağlayan güvenlik şifresidir. Private key, bir kripto para cüzdanının olmazsa olmazıdır, private keyini kaybeden birinin kripto para cüzdanına erişmesi mümkün değildir.

Bu kapsamda kripto paralara yatırım yapacak olan kişilerin öncelikle kendilerine bir tane kripto para cüzdanı edinmeleri gereklidir. Kripto para cüzdanları kendi içerisinde birden fazla türe ayrılmakla beraber farklı özelliklere sahiptirler. Bazı kripto para cüzdanları oldukça kullanışlı, güvenilir ve hızlı olurken bazıları tam tersi özelliklere sahip olabiliyor. Bu açıdan kripto para cüzdanı kullanmadan evvel hangi kripto cüzdanının daha güvenilir olduğunu tespit etmeniz gereklidir.

Kripto Para Cüzdan Türleri

Kripto para cüzdanları; masaüstü, çevrimiçi, mobil, donanım ve kağıt cüzdanları olmak üzere 5’e ayrılırlar. Bu cüzdan türlerinden bazıları 1000 Dolara varan ücretler ile piyasaya sunulurken bazıları aylık üyelik ücretleri karşılığında yahut ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Bu açıdan hangi kripto para cüzdanının daha avantajlı olduğunu hangisinin sıkıntılı olduğunu sizler için inceledik.

  • Masaüstü Kripto Para Cüzdanları

Masaüstü kripto para cüzdanları, genellikle ücretsiz olarak sunulur. Bu hizmeti veren firmanın sitesinden indirilip bilgisayara kurularak kullanılabilir. Masaüstü kripto para cüzdanları, diğer cüzdanlara oranla güvenilirdir ancak cüzdanın bulunduğu bilgisayarın ele geçirilmesi halinde cüzdandaki tüm bakiyenin çalınma riski vardır. Bu anlamda yüklü miktarda kripto para sahipleri için masaüstü kripto para cüzdanlarının çok avantajlı olduğunu söyleyemeyiz. Bu cüzdanlar; elinde az miktarda kripto parası bulunan kişiler için kullanışlı olabilir.

Masaüstü kripto para cüzdanı kullanmak isteyenler için Exodus, Jaxx, Armory, Blockchain Wallet firmalarının sunmuş olduğu masaüstü cüzdanlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

  • Çevrimiçi Kripto Para Cüzdanları

İnternet ağı üzerinden açılan ve online olarak kullanılan dijital para cüzdanlarına, çevrimiçi kripto para cüzdanı denir. Bir bakıma sıcak depolama olarak da bilinen çevrimiçi kripto para cüzdanına, hesap Private Key adresini bilen herkes bağlanabilir. Nitekim herhangi bir cihazdan erişimin mümkün olduğu bu hesaplardan kripto para çalınma ihtimali diğer cüzdanlara göre oldukça yüksektir. Bu cüzdanların en büyük avantajı; kripto para siteleri tarafından ücretsiz olarak sunulmasıdır.

  • Mobil Kripto Para Cüzdanları

Mobil cüzdanlar, masaüstü kripto para cüzdanları ile benzerlik gösterirler ancak bu cüzdanlar İos veya Android sistemi üzerinden çalışırlar. Masaüstü kripto para cüzdanlarına oranla daha sınırlı özelliklere sahiptirler. Ancak sıcak cüzdanlar arasında olduğu için kripto para kabul eden mağazalardan mobil kripto para cüzdanları ile alışveriş yapılması mümkündür. Mobil kripto para cüzdanlarını aktif olarak kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekli değildir.

Coinomi, Bread, Mycelium ve Blockchain Wallet; ANDROİD ve İOS sistemine sahip telefonlar ile uyumlu çalışan kripto para cüzdanlarıdır. Bunlarla beraber Jaxx cüzdanı da sadece İOS sistemi üzerinden çalıştırılabilir.

  • Donanım Kripto Para Cüzdanları

Donanım kripto para cüzdanları, (Hardware) teknolojisine sahip olan cüzdanlardır. Bilgisayar ve mobil cihazların sürekli olarak erişime açık olması, bu cihazlarda bulunan kripto para cüzdanlarının daimi olarak tehlikede olmasına sebep olur. Bu anlamda donanım kripto para cüzdanları, USB aygıtı üzerine kurulu olurlar ve çevrimdışı olarak kullanılırlar. Bir donanım cüzdanın, bilgisayara bağlanmadığı sürece online olarak kullanılabilmesi mümkün değildir.

Bu kapsamda internete erişimi olmayan bir donanım cüzdanından kripto paraların çalınması söz konusu olamaz. Nitekim kripto para cüzdanları arasında en güvenilir cüzdan türü donanım cüzdanlarıdır. Özellikle yüklü miktarda kripto parası bulunan kişilerin donanım cüzdan kullanmasını tavsiye ederiz.

Donanım kripto para cüzdanı kullanmak isteyenler Electrum, Trezor, Mycelium, Keepkey, Ledger Nano S markalarının piyasaya sürmüş olduğu cüzdanları inceleyebilirler.

En İyi Kripto Para Cüzdanı Hangisidir?

Onlarca kripto para cüzdanı arasından hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek için ilk önce ne istediğinize karar vermeniz gereklidir. Nitekim en iyi kripto para cüzdanı; ne amaçla kullandığınıza, hangi kripto paraları saklamak istediğinize, kripto cüzdana nasıl erişmek istediğinize göre farklılık gösterir. Bu anlamda ne istediğinize karar verebilmek amacıyla piyasada bulunan cüzdanların avantajlarını ve dezavantajlarını sizin için derledik.

  • Bread Wallet Kripto Para Cüzdanı

Bread Wallet; İOS ve ANDROİD cihazlar üzerinden kullanılabilen çevrimiçi bir kripto para cüzdanıdır. Gün içerisinde sıkça kripto para gönderim, alım işlemi yapacak olanlar için avantajlı bir cüzdan türüdür. Kullanışlı bir ara yüze sahip olması sayesinde de kolaylıkla kullanılabilir. Özellikle kripto paralar ile yeni uğraşmaya başlayanlar için tavsiye edilir. Masaüstü uygulamaması olmaması ve sıcak cüzdanlar arasında yer alması ise; dezavantaj olarak değerlendirilebilir.

  • Mycelium Kripto Para Cüzdanı

Kripto paralar ile profesyonel olarak ilgilenen kişilere özel olarak sunulan Mycelium cüzdanı, oldukça gelişmiş güvenlik sistemleri ile donatılmış bir kripto para cüzdanıdır. Sıcak cüzdan olmasına rağmen kötü niyetli kişilerin Mycelium cüzdanlarını ele geçirmesi neredeyse imkansızdır. Mycelium cüzdan; İOS ve ANDOİD cihazlar üzerinden kullanılabilir. Ancak kripto para dünyasında başlangıç düzeyinde olan kimseler için çok uygun bir cüzdan değildir. Ayrıca ücretsiz olarak sunulmaktadır.

  • Jaxx Kripto Para Cüzdanı

Jsxx kripto para cüzdanı, tüm internet platformlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu kapsamda mobil yahut masaüstü uygulaması üzerinden Jaxx cüzdanların kullanılması mümkündür. Ayrıca piyasada dolaşımda bulunan tüm kripto paraları desteklemesi nedeniyle çoklu kripto para saklamak isteyenler için avantajlı cüzdanlardan biridir. Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmasına rağmen geçmişte yaşanan hırsızlık olaylarından dolayı güvenilir bir cüzdan olduğunu söyleyemeyiz. Az miktarda kripto parası bulunan kişiler risk almamak kaydıyla Jaxx kripto para cüzdanlarını kullanabilirler.

  • Ledger Nano S Donanım Cüzdanı

Donanım cüzdanlarından biri olan Ledger Nano S, yüksek güvenlik sistemine sahip bir kripto cüzdanıdır. Herhangi bir casus yazılımın Ledger Nano S cüzdanını ele geçirmesi mümkün değildir. Birçok kripto parayı desteklemesinin yanında oldukça kullanışlı bir arayüze sahiptir. Cüzdanda bulunan kripto paraları soğuk depolama ile sakladığı için kripto para gönderim işlemlerinde, donanım aparatınız olmadan işlem yapamazsınız. Piyasa fiyatı ortalama olarak 500 ila 700 TL arasında değişmektedir. Ancak yüklü miktarda kripto para yatırımı yapacak kişilerin Ledger Nano S kripto para cüzdanını kullanmasını tavsiye ederiz.

  • Trezor Donanım Cüzdanı

Trezor, 2013 yılında Bitcoin depolanmak üzere ortaya çıkan bir kripto para donanım cüzdanıdır. Sadece Bitcoin depolanmasına izin verir. Donanım cüzdanlarında olduğu gibi soğuk depolama yaptığı için yüksek güvenilirliğe sahiptir. Piyasada bulunan donanım cüzdanlarına göre bır tık daha pahalı olması dezavantajları arasında sayılabilir.

  • Blockchain Kağıt Cüzdanı

Blockchain.info sitesi üzerinden sunulan blockchain kağıt cüzdanına, herhangi bir tarayıcı üzerinden erişebilmek mümkündür. Site üzerinden sınırsız sayıda kripto hesap cüzdanı yaratılabilir. Kullanışlı ve ücretsiz olması oldukça iyi bir avantaj olsa da kripto paraların üçüncü kişiler nezdinde saklanması nedeniyle çok güvenilir olduğu söylenemez. Geçmiş kullanıcı tecrübelerine de bakıldığında Blockhain kağıt cüzdanı ile ilgili binlerce insanın sorun yaşadığı görülecektir. Bu anlamda zor durumda kalınmadığı sürece tarayıcı tabanlı kağıt cüzdanları kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu