Domain Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain, firmanızın ya da şahsınızın internetten yer alabilmesi için internet ortamında kullanılan bir kimliktir. Türkçe ifadeyle alan adıdır. Alan adları web sitemizin internetteki adı ve adresidir. Domain kullanmadan da internet sitenize IP adresinden erişebiliriz. Fakat IP adresi sayılardan oluştuğu ve akılda kalması zor olduğu için alan adı kullanılmaktadır.

Domain Uzantısına Dikkat Edilmeli

Domain alırken uzantısına dikkat etmelisiniz. Kurumsal ya da kişisel olarak internet sitesi açacaksanız uzantınızın “.com” olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü internet sitelerinde en çok kullanılan alan adı uzantısı “.com ”dur. Şimdi şu şekilde düşünelim kurumsal firma sahibisiniz ve alan adı uzantınız “.net ya da. org” olsun büyük bir iş anlaşması yapıyorsunuz müşteriniz sizin firmanızın adını hatırlıyor ama alan adı uzantınızı hatırlamıyor, müşterinin ilk aklına geleceği uzantı “.com” olacaktır ve size e-mail gönderecek fakat karşılığında herhangi bir cevap alamayacaktır. Böyle sorunlar ile karşılaşmak istemiyorsanız “.com” uzantılı alan adlarını tercih etmelisiniz. Kurumsal bir firmaysanız, firmanızın en bilindik uzantılarını da satın alırsanız kötü düşünceli rakiplerinizin sizi karalamasına engel olabilirsiniz.

Alan Adı Kısa Ve Akılda Kalıcı Olmalı

Alan adı satın alırken internet kullanıcılarının aklında kalabilecek kısa veya dikkat çekici olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü akılda kalıcı alan adlarına düzenli çalışma yaparak arama motorlarından çok ziyaretçi çekebilirsiniz. Yâda ben akılda kalıcı veya kısa alan adı almama gerek yok, ben sitemin reklamını yapacak kadar reklam bütçem var ve ismim ile ilgili gerekli çalışmaları çok iyi yapacağım diyorsanız en iyi bildiğiniz gibi işi yapmalı ve o yönde ilerlemelisiniz.

Hedef Kitlenize Uygun Seçim Yapın

Alan adı alırken hedef kitlenizde çok önemlidir. Web siteniz Türkiye’de faaliyet gösterecekse Türkçe isim kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Şöyle düşünelim temizlik şirketiniz var ve alan adınızın içerisinde temizlik kelimesi yerine İngilizce olarak “cleaning” kelimesi kullanıyorsunuz bu sizin müşterilerinizin aklında hem kalmaya bilir hem de yabancı site denilerek girilmeyebilir ve müşteri kaybedebilirsiniz. Bu yüzden Türkiye’de faaliyet gösterecekseniz ve web sitenizin ziyaretçilerinin çoğunluğu Türkiye’den olacaksa kesinlikle alan adınızın Türkçe olmasına dikkat etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell