İyi Karpuz Nasıl Seçilir? 9 Yöntem

İyi karpuz nasıl seçilir? Sorusu yaz aylarında gündemimizi hayli meşgul ediyor. Zira şöyle soğuk soğuk, bal gibi bir karpuzun yerini hiçbir şey tutmuyor.

Siz de karpuz seçmenin püf noktalarını öğrenmek ve ağzınızı bu muhteşem lezzetin en güzeliyle taçlandırmak istiyorsanız, önemli tüyolar için yazımıza buyurun!

İyi Karpuz Nasıl Seçilir? Karpuz Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bu aralar tezgâhlarda boy gösteren, ‘beni al, onu alma!’ diye birbiriyle yarışan karpuzlar, nefis görüntüsüyle bile iştah kabartıyor. En kan kırmızı, sulu ve leziz karpuzları seçmek ise bu işin gizli sırlarını bilmeyi gerektiriyor.

İşte sizi karpuzun keleğine maruz kalmaktan kurtaracak, damağınızı şenlendirecek iyi karpuz seçmenin püf noktaları:

1.   Çatlak Olup Olmadığına Bakın:

Karpuzun üstünde örümcek ağına benzeyen çatlaklar bulunup bulunmadığını kontrol edin. Şâyet bu tarz çatlaklara ve kahverengi lekelere rastlarsanız; anlayın ki arılar, o karpuzu çokça ziyaret etmişler. Bu da karpuzun lezzetli, tatlı olması için iyi bir şey. Yani çatlaklar aslında, karpuzun tam da ağzınıza lâyık olduğunu gösteriyor demek.

2.   Sarı Bölgeyi Gözden Geçirin:

Karpuzun üzerinde sarı bir bölge var mı? Bu sorunun cevabını arayın. İşte orası, karpuz büyürken yere değen kısım. Eğer karpuzun toprağa temas eden bölümü koyu renkli ise; bu demektir ki, uzun bir süre toprakta kalmış. Dolayısıyla şeker gibi bir tadı var!

Sarı renk karpuzların olgunlaşma seviyesini belirttiğinden dolayı, alt tarafı en sarı olan karpuzları seçmenizi öneririz.

3.   Sapını İnceleyin:

Karpuz sapı ha koptu ha kopacak bir vaziyette ise, kurumuş ve rengi kahverengiye dönmüşse bu durum, karpuzun olgunlaştığına alâmet. Fakat sap sağlamsa ve yeşil renkteyse bu durum ise erken hasat edildiği, olgunlaşması için beklemek gerektiği anlamını taşıyor.

4.   Mat mı Parlak mı? Kontrol Edin:

Dış kabuk da bize, iyi karpuz nasıl seçilir? Sorusunun cevabında mühim ipuçları veriyor. Parlak olması, karpuzun henüz ham ve genç olduğuna işaret ediyor. Toprakta uzun bir müddet geçiren, tatlı karpuzlar ise matlaşmış olmasıyla kendini belli ediyor.

5.   Karpuza Vurun ve Çıkan Sesi İyi Dinleyin:

Karpuzu sanki kapı çalıyormuş gibi tıklatarak nasıl bir ses geldiğine dikkat kesilin. Şaplatarak seçmektense bu yöntemi kullanmak daha iyi sonuç veriyor. Donuk ve yumuşak bir ses duyarsanız, karpuzun bozulmaya başladığını bilin.

6.   Yuvarlak mı? Oval mi? Bunu Hesaba Katın:

Yuvarlak karpuzlar dişi, oval olanlar ise erkektir. Yuvarlak dişiler tatlı, erkek oval karpuzlar ise suludur.

7.   Şekil Bozukluğu Bulunmadığından Emin Olun:

Karpuzun üzerinde girinti-çıkıntılar varsa, şekil bozukluğu mevcutsa onu eleyin. Çünkü böyle karpuz güneş ışığını düzenli almamış, özenli yetiştirilmemiştir.

8.   Ağırlığını Test Edin:

Karpuzu iki elinizle tartarak ağır mı değil mi? diye bakmayı unutmayın. İyi karpuz seçimi nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız, boyutundan ziyade ağırlığın daha fazla önem taşıdığını bilmelisiniz. Eğer karpuzun ağırlığı; büyüklüğüne göre daha fazla ise, o karpuz sulu, tatlı ve olgundur.

9.   Karpuz Kabuğundaki Damarlara Göz Atın:

Karpuzda o bölge sanki kabuk bağlamış gibi belirgin damarlar, çizgiler olup olmadığını kontrol edin. Bunlar da karpuzun tatlı olduğuna delâlet ediyor.

İyi karpuz nasıl seçilir? Artık biliyorsunuz. Öyleyse şimdi yaz sofralarınızı lezzetli mi lezzetli karpuzlarla taçlandırma vakti!

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.