Nasıl Yapılır?

Kamp Çadırı Nasıl Seçilir?

Kamp çadırı seçimi, kamp aktivitelerinde büyük önem taşıyan tercihlerden biridir. İster sürekli kamp yapan biri olan isterseniz arada sırada kamp yapın, yine de kamp çadırı her şekilde ihtiyacınız olan bir ekipmandır. Ormanda, sahilde ya da dağda nerede olursa olsun kamp çadırı sizin için özel bir alan işlevi görmektedir. Doğru kamp çadırı seçimi ile kampınızı daha güzel bir hale getirebilirsiniz. Bununla birlikte yanlış kamp çadırı seçimi kampın tüm havasını bozabilir.

İlk bakışta kamp aktivitesinin sadece çadırdan ibaret olmadığını düşünebilirsiniz ancak uyumak ve uzun süreli kamp aktivitelerinde kendinize ait bir alana sahip olmak için kamp çadırı büyük önem taşır. Kimi kamp çadırları daha büyük olurken kimi kamp çadırları da hem yükseklik hem genişlik açısından bir hayli dar olmaktadır. Kamp yapmak için size en uygun çadırı seçmelisiniz. Böylece kamp çadırı seçimini bir kere yapmak yeterli olacaktır. Her çeşit kamp çadırının kendince avantajları ve dezavantajları vardır. Örneğin büyük kamp çadırları hem kuruluş hem de taşıma yönünden olumsuz puan alır. Ancak büyük kamp çadırları kişilere rahat bir uyku imkanı sağlar.

Küçük kamp çadırları ise kolay taşınan ve hızlıca kurulabilen çadırlardır. Bu çadırları genellikle kısa süreli kamp aktivitelerinde tercih edenler mevcuttur. Size en uygun kamp çadırını bir kere seçip alarak her kampınızda aynı çadırı kullanabilirsiniz. Tabi mevsimleri dikkate alarak bir çadır seçimi yaptıysanız. Peki en doğru kamp çadırı seçimi nasıl yapılır? Hangi koşullar için nasıl kamp çadırı seçilmelidir? Merak ettikleriniz için okumaya devam edin.  

Kamp Çadırınızın Kaç Kişilik Olacağına Karar Verin

Kamp çadırlarının kaç kişilik olacağına karar vermek yapmanız gereken ilk seçimdir. Kamp çadırı genellikle tek kişilik alınan ancak tercihe göre 2 ya da 3 kişilik kamp çadırları da satılmaktadır. Bu çadırlar diğer küçük çadırlara oranla daha geniş ve daha yüksek olmaktadır. Genellikle ailelerin tercih ettikleri büyük çadırları taşıması ve kurması küçük çadırlara oranla bir hayli zordur. Zaman alan ve uğraş gerektiren bir eylem olduğunu dile getirmekte fayda var. Az yer kaplayan, kolay taşınan ve kolay kurulumu olan çadırlar birçok kampçı tarafından sıklıkla tercih edilen ekipmanlardır.

İlginizi Çekebilir! Beyin Obezliği Nedir?

Mevsime Uygun Kamp Çadırı Seçimi Yapın

Mevsime uygun kamp çadırı seçimi yapmak genellikle atlanılan ancak bir hayli önemli olan hususlardan biridir. Ülkemizde yılın istediğiniz zamanı farklı bölgelerde kamp yapabilirsiniz. Bu ayrıcalığın doğal bir sonucu olarak da mevsime göre kamp çadırı seçimi yapmanızda fayda var. Her mevsim kamp yapmayı tercih ediyorsanız mutlaka 4 mevsim için uygun olarak satılan çadırlardan satın almanız gerekir. Genellikle 4 mevsim uygun çadırlar daha fazla özelliğe sahip olmaktadır.

İki Kapılı Çadırlar Çok Daha Kullanışlı

Çadırların kaç kapılı olduğu da çadır alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Genellikle tek kapılı çadırlar tercih edilir ancak çift kapılı çadırlar çok daha kullanışlı ürünlerdir. Çadırların çift kapılı olanları daha kolay giriş çıkış yapmanızı sağlamakla birlikte daha kullanışlı olmaktadır. Çadır seçimi yaparken alanda fazla vakit geçirmeyeceğinizi düşünmeyin. İyi bir uyku güzel bir gün için önem taşıyan bir husustur.


İlginizi Çekebilir! İştah Nasıl Açılır?

Yüksek Çadırlar Tercih Edin

Yüksek çadırlar alçak çadırlara oranla daha kullanışlı ürünlerdir. Yüksekliği fazla olan çadırların daha geniş olduğu gibi bir his de vardır. Çadır sahipleri alan içinde rahatlıkla oturabilir ve karşılıklı konuşabilirler. Çadırların eğimli ve alçak bir tavana sahip olmaları çadıra giriş çıkışı da zorlaştıran faktörlerdir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu