Nasıl Yapılır?Hukuk

Adli Para Cezası Ne Kadar?

Adli para cezası, kişinin işlemiş olduğu bir suçun cezası olarak adli makamlarda tarafından ödenmesi istenen paradır. TCK’daki hükümlere göre uygulanan adli para cezası, sadece yargı organları tarafından verilebilir. Eğer bu pare cezası, idari kurumlar tarafından bir disiplin cezası olarak verilirse, bu defa idari para cezası olarak adlandırılır ki, bununla adli para cezası arasında ciddi bir fark vardır.

Adli para cezasının hesaplanmasında, yani ne kadar olacağının tayin edilmesinde TCK’daki hükümler dikkate alınır. Kişinin işlediği suça ilişkin maddede yer alan alt ve üst sınır dikkate alınarak adli para cezasının miktarı belirlenir. Eğer ilgili suça ilişkin sınırlar tayin edilmemişse, alt sınır olarak 5 gün, üst sınır olarak da 730 gün kabul edilir ve hesaplama buna göre yapılır.

Adli Para Cezası Nasıl Hesaplanır?

Adli para cezası verilecekken hakim tarafından sanığa önce gün olarak ceza verilir. Daha sonra sanığın sosyo ekonomik durumu göz önünde bulundurularak günlüğü 20 TL ile 100 TL arasındaki bir rakama paraya çevrilir.

Örnek üzerinde anlatmak gerekirse, hakaret suçunu işleyen bir sanığa en az 90 gün ceza verilir. Çünkü ilgili maddelere göre hakaret suçunun cezasının alt sınırı 3 aydır. Eğer hakim 90 gün ceza verir ve bunu da 20 TL’den para cezasına çevirirse, sanığın ödemesi gereken rakam 1.800 TL olarak belirlenir. Eğer sanığın ekonomik durumu iyi ise hakim tarafından günlüğü daha yüksek bir miktar olarak belirlenebilir. Bu da ödenmesi gereken cezanın daha yüksek olması anlamına gelir.

Adli para cezası ne kadar sorusunun net bir cevabı bundan dolayı yoktur. Kişinin işlediği suç, hakimin tayin ettiği ceza ve günlük miktar, ödenecek rakamı fazlasıyla etkiler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu