Akıllı Telefonlarda Boş Yer Nasıl Açılır?

Akıllı telefonunuz var fakat hafızası size yetmiyor mu? Merak etmeyin akıllı telefonlarınızın hafızasını boşaltarak daha hızlı nasıl kullanacağınızın ipuçlarını vereceğiz.

  1. Medya Dosyalarından Kurtulun

Sık sık fotoğraf ve video çekiyoruz fakat bu çektiklerimizin telefonu yavaşlattığını telefonumuz donana kadar farkına varamıyoruz. Zamanı geçmiş resim ve videolarımızı silerek yada yedeğini alarak medya dosyalarından kurtulmuş olacağız ve telefonumuzda yaklaşık %35 hafızasında boşalma olacaktır.

  1. Online Müzik Uygulamalarını Kullanın

Telefonumuza müzik indiriyoruz fakat indirdiğimiz müzikleri birkaç kere yada bir kaç gün dinledikten sonra sıkılıyoruz ve indirdiğimiz müzikler telefonumuzda yer kaplamaya devam ediyor. İndirdiğimiz müzikleri silerek ve online müzik uygulamalarını kullanarak işe başlarsak telefonumuzda yaklaşık olarak %15 hafızada boşalma olacağını sizde fark edeceksiniz.

  1. Bulut Depolama Kullanın

Telefonunuza indirdiğiniz veya yüklediğiniz fotoğraflar, videolar, dosyalar, müzikler vs. hafızada çok yer kaplamaktadır. Hafızanızı daha iyi kullanabilmek için bulut depolama kullanabilirsiniz. Bulut depolama sayesinde her yerden dosyalarınıza ulaşabilirsiniz. Örnek olarak Google Drive veya Microsoft OneDrive kullanabilirsiniz.

  1. Kullanmadığınız Uygulamaları Silin

Telefonumuza zaman zaman bir yerlerde görerek uygulama indirmekteyiz fakat indirdiğimiz uygulama ile işimiz bittiğinde silmediğimizden telefonumuzda çok yer kaplamaya ve hafızanın dolmasına sebep oluyor. İndirdiğimiz uygulamalar ile işimiz bittiğinde sildiğimiz zaman telefonumuzun hafızasında yaklaşık olarak %20 azalma olduğunu göreceksiniz.

  1. Hafıza Kartı Kullanın

Kullanmış olduğunuz akıllı telefon hafıza kartı destekliyorsa kesinlikle kullanmalısınız çünkü kullanmadığınız uygulamaları ve medya dosyalarını hafıza kartına taşıyabilir böylelikle telefonunuzun hafızasında yaklaşık olarak %30 boşalma olduğunu fark edeceksiniz.

  1. Yüksek Çözünürlükte Fotoğraf Ve Video Çekmeyin

Günümüzün akıllı telefonları Professional fotoğraf ve video makineleri kadar güzel görüntüler çekiyor ve telefonumuzun hafızasında çektiğimiz görüntüler çok yer kapladığının farkına varamıyoruz. Fakat telefonumuzun kamera ayarlarından görüntü çözünürlüğünü düşürürsek ve görüntüleri o şekilde çekmeye devam edersek telefonumuzun hafızasında yaklaşık %25 boşluk olacaktır.

  1. Önbelleğinizi Sık Sık Temizleyin

Telefonumuza yüklediğimiz uygulamalar her defasında girdiğimizde telefonumuzu hafızasına resim, video, kullanıcı adı, şifre vs. yedeklerini alıyor. Ara sıra önbelleği temizlemek telefonunuzun hafızasında yer açıyor. Samsung marka telefonlarda önbelleği temizlemek için Menü> Ayarlar > Uygulamalar menüsünden örneğin Google Chrome uygulamasını açın ve verileri temizle butonuna dokunarak uygulamanın aldığı yedeği silmiş oluyorsunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.