Nasıl Yapılır?

Modem Arayüzü Nasıl Açılır?

Kullanmış olduğunuz modemin arayüzüne girerek wifi şifrenizi, wifi isminizi, kullanıcı adı, parolanızı ve daha bir çok işlemi yapabilmektesiniz. Peki biz modem arayüzünü nasıl gireriz? Aslında yazımı okuduğunuz zaman çok kolay bir şekilde modem arayüzüne girebileceğinizi göreceksiniz. Yapmanız gerek ilk olarak modem arayüz kullanıcı adı ve parolanızı öğrenmektir. Bunu öğrenmeni en kısa yolu modeminizin kullanım klavuzudur. Kullanıcı adı ve parolanızı hala bulamdıysanız yorum kısmına modem marka ve modelini yazarsanız sizin için kullanıcı adı ve parolanızı bulabiliriz. Çok uzatmadan yazımıza geçelim.

Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?

Modem arayüzüne girmeden önce yapmamız gereken bir kaç işlem bulunmaktadır. Bu işlemleri yaptıktan sonra yazmızda belirttiğimiz adımları kullanarak modem arayüzüne girebileceksiniz.

Varsayılan Ağ Geçidi Nasıl Öğrenilir?

Modem arayüzüne girmeden önce varsayılan ağ geçidimizin ip numarasını öğrenmemiz gerekmektedir. Bunun için bilgisayarımızın arama bölümüne “ cmd ” yazarak komut istemi sayfasını çalıştırıyoruz. Karşımıza siyah bir sayfa çıkacaktır buraya “ ipconfig  “ yazarak enter tuşuna basıyoruz. Bilgisayarımız bir kaç işlem yaptıktan sonra kablosuz lan bağdaştırıcı sekmesi altında varsayılan ağ geçidi numaramızı bize gösterecktir. Bunu bir yere yazarak yanımızda bulunduruyoruz.

Modem Arayüzüne Giriş

Bilgisayarımızdan herhangi bir internet tarayıcısını çalıştırıyoruz. Açılan tarayıcının adres satırına biraz önce öğrendiğimiz varsayılan ağ geçidi IP numaramızı yazarak, enter tuşuna basıyoruz. Açılan sayfada bizden kullanıcı adı ve parola girmemiz istenecektir. Bunlara genellikle Kullanıcı adı: admin | Şifre: admin veya Kullanıcı adı: adminŞifre: ttnet yazıyoruz. Türk Telekom abonesiyseniz aksi bir durum olmadığı taktirde yukarıdaki kullanıcı adı ve şifre ile modem arayüzünüze giriş yapabileceksiniz. Modem arayüzüne kullanıcı adı ve şifre yazarak girdiniz şimdi buradan istediğiniz işlemleri yapabilirsiniz. Modem arayüzü sayfası her marka ve modele göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı modemlerin arayüzü karışık olsa dahi kullanımı basittir. Modem arayüzünden wireless şifresi değiştirebilir, farklı kişiler ile internetinizi paylaşıyorsanız bu kişilere download limiti ve hız limiti belirleyebilirsiniz. Wifi ağınızda kaç kişi olduğunu görebilir ve tanımadığınız kişilerin MAC numaralarını öğrenerek wifi ağınıza girmemesi için banlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu