Altın Alım Satımında En Uygun Kur Makası Hangi Banka

Altın, ortaya çıktığı ilk zamanlarda bir para birimi olarak kullanılan, madeni bir emtiadır. Zamanla insanlığın banknot paralara geçmesiyle beraber altın, bir yatırım aracına dönüşmüştür. Türkiye’de yapılan araştırmalarda her beş insandan birinin yatırımlarını altına yaptığı tespit edilmiştir. Dünya genelinde en güvenilir yatırım aracı olarak görülen altın, her dönem değerini arttırmayı bilmiştir.

Birikimlerini altın bazlı yapan insanlar; genellikle altınlarını yastık altı tabir ettiğimiz, kayıt dışı olarak elde bulundurmaktadır. Türkiye’de ortalama 120-130 milyar dolarlık altının vatandaşların yastık altında olduğu düşünülüyor. Bu kadar ciddi miktarda altının, hiçbir şeye yaramadan yastık altında yatmasını istemeyen Devlet ile bankalar, çeşitli kampanyalar düzenleyerek vatandaşlardan altınlarını toplamaya çalışırlar.

Evlerde yaşanan hırsızlık olaylarını da göz önünde bulundurduğumuzda, altın birikimlerinin bankalardaki altın hesaplarında yapılması daha yararlıdır. Ayrıca bankaya yatırılan altın, piyasaya kazandırılacağı için ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır. Bu kapsamda; vatandaşlardan altın toplama yarışına giren bankalar birbirlerinden daha avantajlı teklifler sunmaktadır.

Hangi Bankanın Altın Hesabı Daha Avantajlı

Bankalarda altın hesabı açmadan önce; altınlarınızı değerlendireceğiniz bankayı iyi seçmelisiniz. Her banka farklı özellikleriyle ön plana çıkar. Ancak; siz altın hesabı açmadan önce;

  • Bankada açılan altın hesabından herhangi bir işletim ücreti alınmamasına,
  • Altın transferlerinin çok hızlı yapılmasına
  • Altın alım satımı yapacaklar ise; alım satımda en uygun kur makasının hangi bankada olduğuna

Dikkat ederek bu maddeleri sağlayan bankada altın hesabı açmanızı tavsiye ederiz.

Altın alım – satımı yaparak anlık para kazanmak isteyen kişiler muhakkak olarak 3.maddede yer alan en uygun kur makasının hangi bankada olduğunu tespit etmelidirler. Bankalar ortalama olarak %0,7-8 arasında komisyon ücreti almaktadırlar. Bu komisyon oranından fazlasını talep eden bankalarda işlem yapmak, işlem yapan kişileri ayrıca zarara uğratabilir.

Eğer altın almaktaki amacınız alım-satım yapmanın dışında doğrudan altın birikimi yapmak ise; siz sadece 1.maddede yer alan işletim ücretinin olmamasına dikkat edin.

Bu maddeler ışığında inceleme yaptığımızda; alım satımda en uygun kur makasına sahip olan banka; Finansbank’ın internet bankacılığı olan Enpara’dır. Enpara aracılığıyla altın hesabı açmanız halinde, sizden hiçbir şekilde işletim ücreti alınmaz. Ayrıca, güncel kur bilgilerini sürekli olarak takip eden Enpara; kullanıcılarına en güncel altın fiyatlarını sunmaktadır. Sitede yer alan altın alım-satımında da fahiş bir kur makası bulunmamaktadır. Ancak akşam 5.30’dan sonra; alım ve satım fiyatları arasında; bankanın kendisini korumak istemesi amacıyla büyük bir kur farkı oluşabilir.

Altın alım ve satımında en uygun kur farkına sahip olan bankalardan bir tanesi de; Kuveyt Türk bankasıdır. Kuveyt Türk, diğer bankalardan farklı olarak altın işlemleri için komisyon ücreti almaz. Ayrıca Kuveyt Türk hesabından başka altın hesaplarına altın transferi yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell