İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Yetki belgesi, ikinci el motorlu kara taşıtları satan herkesin bulundurması gereken belge olup, adından da anlayacağınız üzere yetki belgesi, kişinin araçları satmakta ki yetkisini gösterirken, bu belgeyi almak için ayrıca bazı şartlar gerekmektedir. İkinci el araç satışı için yetki belgeleri yeni yürürlüğe girerken, 8 yaş ve 160.000 km limitinin aşağısında olan araçların garanti kapsamında olması zorunlu hale gelmiştir. Bunun yanı sıra araçların ekspertiz raporu alması da zorunlu olmuştur.

Yetki belgesini almak için gerekli şartlar şu şekildedir;

  • Araçların satışını yapacak kişilerin yetki belgesi alabilmesi için en az lise mezunu olması gerekmektedir.
  • Esnaf ve sanatkarlar odası ve ticaret odası gibi yerlerde kayıtlı olması gerekmektedir.
  • Gelir ya da kurumsal vergi mükellefi olmak
  • Satış yapacak olan şirketlerin iflas etmemiş olması gerekmektedir. Eğer iflas ettiyse, iflas ettikten sonra tekrar eski haline gelip itibarını kazanmış olması gerekmektedir.
  • Her hangi bir ağır ya da hafif suç işlememiş olmak. (kasten ya da bilmeyerek suç işlemek, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtekârlık, vergi kaçakçılığı ve daha fazlası)
  • Adli sicili tamamen temiz olup sanat ve ticaret icrası konusunda her hangi bir yasak almamış olmak gerekmektedir.
  • 18 yaşından büyük olmak
  • Mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmak
  • Konkordato olmamış olmak
  • Bunun yanı sıra son olarak araçların satışını gerçekleştirecek şirket, araçların üzerinde ikinci el satış fiyatından aracın bütün özelliklerine kadar bilgi içerikli tanıtıcı bilgiler yer alması zorunludur. Kısacası tanıtım kartı zorunlu hale gelmiştir.

İkinci El Araç Satışı Yetki Belgesi Nereden Alınır? Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Belgeyi alabilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, İl Müdürlerinin ya da Bakanlıkların uygun gördükleri üniversiteler, devlet kurumları vasfına uygun meslek kuruşları, ayrıca mesleki yeterlilik sertifikası veren kurumlar tarafından verilmektedir. Bu kurumlara giderek şartlara uyduğunuzu kanıtlayarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra başvuruyu sadece sahip yapabilirken ikinci bir kişi yapamamaktadır. Şartlara uyan kişi yazılı bir şekilde başvurusunu gerçekleştirdikten sonra 10 gün içerisinde sonuçlar açıklanacaktır. Sonuçlara göre ikinci el araç satışı yetki belgenize kavuşmuş olacaksınız.

İkinci el araç satışı yapacak olan kurumların alması zorunlu olduğu bu yetki belgesinin son kullanma tarihi, aldıktan sonraki 5 yıldır. 5 yıl sonra yetki belgesinin tarihi biter ve tekrar almak zorunda kalırsınız. Ancak her hangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız, son kullanma tarihinden en az 1 ay önce başvuru yaparsanız daha sağlıklı bir şekilde işlemleriniz gerçekleşecek ve yetki belgesinin süresi uzatılacaktır.

İkinci el araç satışı yetki belgesi alıp daha sonra yetki belgesinin iptal edilme sorunu da bulunmaktadır. Bunun olabilmesi için uyulması gereken şartların bozulması gerekmektedir. Eğer şartlardan bir tanesi bile bozulmuş ise yetki sahibine bildiri gelir ve 15 gün süre verilir. Şayet yetki sahibi tekrar şartları yerine getirmez ise yetki belgesi iptal edilebilmektedir. Bu iptal şartı sadece işletmeler için geçerli olduğunu da bilmeniz gerekmektedir. Araç sahibi olup yetki belgesine ihtiyacı olmayan kişiler, eğer 3 adet araçtan fazla satış gerçekleştirirse yetki belgesi alması zorunlu hale gelecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.