Kredi Alabilmek İçin Kaç Ay Sigortalı Olmak Gerekir

Son günlerde ekonomideki olağanüstü gelişmelerden milyonlarca insan etkilendi ve insanların ceplerindeki para yarı yarıya değer kaybetti. Nitekim geçim sıkıntısı altında yaşamını sürdürmeye çalışan insanların ekonomik durumu, daha kritik hale geldi. Borçlarını ödeyemez hale gelen milyonlarca insan bankalarda kredi almak için sıraya girmeye başladı. İnsanların bu talebine kayıtsız kalmayan bankalar; eskisine göre daha az kritere bakarak taşıt, konut  ve ihtiyaç kredisi veriyor.

Kredi talep eden kişinin kaç aydır, ne kadar maaş ile çalıştığı, kredinin miktarı ve kredinin kabul edilmesi için önem arz etmektedir. Bu nedenle bankalar, kredi talebinde bulunan kişilerden öncelikle maaş bordrolarını, SGK kayıtlarını ve kredi notlarına ilişkin kayıtlar istemektedir.

Bankadan bankaya değişmekle beraber kredi talep eden kişinin en az 4 ila 6 aydır, bir işyerinde SSK’lı olarak çalışması bankaların baktığı ilk kriterdir. Bu kritere uymanız için, herhangi bir gelir getiren işte çalışmanız yeterli değildir, muhakkak SSK kaydınızın olması ve resmi olarak maaşınızın bulunması gereklidir. Bu kriteri sağladıktan sonra, bankalar sizin kaç aydır çalıştığınızla ilgilenirler. Bu açıdan en azından 4 aylık SSK kaydı arayan bankalar, kredi notu yüksek olan kişiler için ise; 1-2 aylık SSK kaydına bile kredi verilmektedir.

3 Aylık Sigortalıya Hangi Bankalar Kredi Verir

Bankadan kredi alma zorluğu; taşıt, konut ve ihtiyaç kredisine arasında farklılık gösterir. Bankalar genellikle taşıt ve konut kredisinde birçok kriter ararken, ihtiyaç kredilerinde biraz daha rahat hareket ederler. Bu kapsamda 3 ay ve daha az süredir sigortalı olan kişilere de 20.000 TL’ye varan krediler verebilirler.

Eğer 3 aylık sigortalı iseniz; aşağıdaki bankalara kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

  • Ziraat Bankası
  • Garanti Bankası
  • Türk Ekonomi Bankası
  • İş Bankası
  • OdeaBank
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • QNB Finansbank

Her ne kadar bu bankalar 2-3 aylık sigortalı kişilerin kredi taleplerini kabul etseler de minimum 4 aylık sigortalı çalışanların kredi taleplerinin kabul edilmesi daha olasıdır.

Sigortalılık Süresi Kredi Miktarını Etkiler Mi

Bankalar kredi miktarlarını belirlerken bazı kriterlerden yola çıkarak hareket ederler. Öncelikle maaş ile çalışan birine kredi verirken, bu kişinin maaşından ne kadar miktarını ödeyebileceğini düşünerek ona göre bir kredi miktarı belirlenir. Örnek olarak vermek gerekirse; 3000 TL maaş alan birinin, ihtiyaçlarını çıkardıktan sonra aylık 500 TL kredi borcu ödeyeceği hesaplanarak vade süresi de hesaba katılarak verilebilecek kredi miktarı tespit edilir.

Bu hesabın yapılışında sigortalının, sigorta süresinin kısa veya uzun olması doğrudan hesaplamaya etki etmez ancak uzun süredir sigortalı olan kişilere daha yüksek miktarlarda kredi verilmesi mümkündür.

Kredi Notu Düşük Olan Sigortalı Kredi Alabilir Mi

Kredi almak isteyenlerde aranan iki kıstastan biri kredi notudur. Eğer sigortalı olarak çalışan birinin kredi notu düşük ise; banka bu kişiye gelirini kanıtlamasına rağmen kredi vermez yahut çok düşük miktarlarda kredi verir. Kredi notu düşük sigortalının, yine kendisi gibi sigortalı birini bankaya kefil göstermesi halinde daha kolay kredi alabileceğini söyleyebiliriz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell