Altın Fon Hesabı Nedir?

Altın, dünyadaki en değerli elementlerin başında yer alan kıymetli varlıklardan biridir. Teknolojinin getirdiği imkanlar sayesinde altın alımı satımı eskiden olduğu gibi yalnızca kuyumcular üzerinden değil, banka kanalı ile de telefon veya tablet gibi elektronik cihazlar üzerinden de kolayca sağlanabilmektedir.

Altın Fonu ise, altının Türk Lirası olarak getirisine paralel düzeyde gelir elde etmek isteyen yatırımcıların kullanabileceği bir yatırım / birikim hesap türüdür.

Altın Fon Hesabı Nasıl Açılır? Nasıl Değerlenir?

Altın fon hesabı bankalar nezdinde açılabilen, kişilerin altını elinde bulundurmak ile yaşayacağı riskleri ortadan kaldıran ve yatırımların daha da değerlenebildiği bir yatırım hesabı türüdür. Altını fiziki olarak elinde bulunduran bir kişi, bu altının lojistiği veya saklanması sırasında birçok risk faktörü ile (kaybetme, çalınma vb.) karşı karşıya kalabilir. Altın fon hesabı ise, tıpkı elden altın alım veya satımı yapılıyormuşçasına altına veya para dönüştürebilme efektifliği sağlar.

Günümüzde birçok banka, müşterilerine bu hizmeti sunmaktadır. Altın fonundaki amaç, bu fonların yatırımcılarına, altının dünya altın piyasasındaki fiyat gelişmelerini yansıtmaktır.

Altın Fonu Hesabında Alım Satım

Altın fonu açtıran bir kişi, bu hesabı bir vadesiz mevduat hesabına bağlı olarak yönetebilir. Mevduat hesabında bulunan ve ihtiyacı olmayan bir tutarı, yine ilgili bankanın altın fonlarından altın alımı yaparak değerlendirebilir ve altının küresel değerinin Türk Lirası cinsinden ederi üzerinden kar elde edebilir.

Diğer yandan kullanıcılar, bankalardaki son gelişme ve kampanyaları da göz önünde bulundurarak, elinde fiziki olarak bulundurduğu her türden altını, bankada bir fon hesabı açtırarak Türk Lirası cinsine çevirebilir. Bazı bankalara ait kampanyalarda ise, yatırımcı altınını geri almak istediğinde ve belirlenen koşullar yerine getirildiğinde, ister Türk Lirası olarak, isterse yine altın olarak yatırımını geri alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.