Nedir?

Evde Bakıcı Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Evde bakıcı desteği nedir sorusuna bu makalemizde detaylıca cevaplamaya çalışacağız. Evde bakıcı desteği tanım olarak devlet tarafından, vatandaşların evde bakım gerektiren bireylere bakabilmesini sağlayan bir  destektir. 2018 yılında çıkarılan bir torba yasayla birlikte çeşitli destek türleri oluşmuştur. Evde bakıcı desteği de kendi içerisinde farklılaşmıştır. 

Evde bakıcı çalıştıran bireylerin gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir. Aksi takdirde bu yardımdan yararlanamamaktadırlar. Şimdi sizlerle birlikte evde bakıcı desteği türlerine birer göz atalım.

Evde Bakıcı Desteği Türleri

Evde bakıcı desteği türleri 2018 yılındaki torba yasayla birlikte şekillenmiştir. İndirim teşvikleri aşağıda verildiği gibi olmaktadır. 

 1. 5510/5 Puanlık İndirim Teşviki

5510/5 puanlık indirim teşviki devletin verdiği evde bakıcı desteği türlerinden biri olmaktadır. Bu teşvikten yararlanmak için öncelikle prim borçlarınızı ödemiş olmanız gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir şart yoktur. Ama getirdiği avantajlar bakımından bakıcılık sektöründe pek tercih edilmeyen indirim teşviklerinden biridir. 

 1. 4447/10. Madde Teşviki

Bakıcılık sektöründe en çok tercih edilen teşvik türlerinden biri de bu teşvik türüdür. Bakıcı olarak işe aldığınız kişinin son 6 aylık dönemde sigortalı herhangi bir işte çalışmamış olması gerekmektedir. Ayrıca aldığınız bakıcının daha önce başka bir iş yerinde bu teşvikten yararlanarak çalışmamış olması da önemli aranılan özelliklerden biridir. 

Bu maddede yaş aralığı da oldukça önemlidir. Eğer evinize erkek bakıcı arıyorsanız, 18 ile 29 yaş arasında olması gerektiğini unutmamalısınız. Yukarıda yer alan şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız, 24 aylık olarak evde bakıcı desteğinden yararlanabilirsiniz. Hatta işe aldığınız bakıcınızın İŞKUR’da kaydı var ise bakıcı desteğini 30 aya kadar çıkartabilmeniz mümkündür. 

 1. 4447/19. Madde Teşviki

Evde bakıcı desteği seçeneklerinden en çok tercih edilen ve en son eklenen teşvik türlerinden biridir. Bu teşvik türü Mart 2018 tarihinde yürürlüğe konmuştur. Hem iş verenin hem de sigorta yapanların yararlanabildiği teşvik türlerinden biri olmaktadır. 

Bu teşvik türü en çok tercih edilen bakıcı desteği olmasından dolayı da bir sonraki aşamalarda bu destekten nasıl yararlanabileceğinizi ve aranılan özellikleri vereceğiz. 

4447/19. Madde Teşviki İçin Gerekli Şartlar 

Yukarıda yer alan madde teşvikinden yararlanmak için gerekli şartlar aşağıda yer almaktadır.

 • Hizmet aldığınız kişinin 10 günden fazla sizinle çalışıyor olması,
 • SGK girişinin yapılmış olması,
 • 1 Ocak 2018-31 Aralık 2020 tarihleri arasında bakıcınızın işe başlamış olması,
 • İşe giriş tarihinden önceki 3 aylık sürede 10 günden fazla SGK’lı olarak çalışmamış olması,
 • Bakıcınızın işe giriş tarihi itibariyle İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması gibi şartlar mevcutsa bakıcı teşvikinden yararlanabilirsiniz.

Yukarıda yer alan tüm maddelerin geçerli olması durumunda bakıcı teşvikinden 24 aya kadar yararlanabilme hakkınız bulunmaktadır. Bir sonraki adımda bu maddeden kimlerin yararlanabileceğine değineceğiz. 

Evde Bakıcı Desteğinden Kimler Yararlanabilir?

Evde bakıcı desteğinden kimler yararlanabilir sorusuna bu başlık altında cevap vermeye çalışacağız. Evde bakıcı desteğinden ev hizmeti için çalışanlar yararlanabilir. Bebek/çocuk bakıcısı ve hasta/yaşlı bakıcıları da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Bakıcı olarak tutacağınız kişinin üçüncü derece kadar yakınınız olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde yararlanamazsınız. 

Evde Bakıcı Desteğinden Nasıl Yararlanılır?

Evde bakıcı desteğinden yararlanmak için en yakın İl Sigorta Müdürlüklerine bakıcınızla birlikte giderek bazı belgeleri imzalamanız gerekmektedir. Bu şekilde başvuruyu yapmış olursunuz.

Evde Bakıcı Desteği Miktarı Ne Kadardır?

Evde bakıcı çalıştıran bireylerin, 10 günden fazla çalışan bakıcı brüt asgari ücretin yüzde 37,5 kadarlık kısmını ödeme yapması gerekmektedir. İşveren herhangi bir teşvikten eğer yararlanmaz ise ödemesi gereken miktar ise 959 TL olmaktadır. 

 • 5510/5 puanlık prim indirimi Eğer sigorta primleri düzenli ödüyorsa ve herhangi bir şekilde sigorta borcu yoksa %32,5 olacaktır o da 831,35 TL olacaktır.
 • 4447/10. Madde teşvikinden yararlanacaksa bu prim miktarı %17 olacaktır o da 435 TL olacaktır.
 • 4447-19. Madde teşvik şartlarını sağlıyorsa sigorta primlerinin tümü on sekiz ay boyunca devlet tarafından karşılanır. Bakıcılar için verilen özel 700 TL devlet desteği sağlayan bu teşvikten normal işverenler de faydalanabilmektedirler. 

Evde bakıcı olarak çalıştıracağınız kişi 12 ay boyunca bu destekten yararlanabilmektedir. Ancak eğer bakıcınız 18 ile 25 yaş arasındaysa, bu teşvikten yararlanma süreniz ise sadece 18 ay olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu