Nedir?

Anoreksiya Nevroza Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Anoreksiya Nevroza gerçek anlamda hayati tehlikesi olan ve dünya genelinde birçok insanın tedavisi için çaba verdiği hastalıklardan biridir. Dünya üzerinde her zaman görebileceğiniz hastalıklardan biri olmasa da görülme sıklığı zannedildiği kadar az değildir. Sürekli zayıflamaya eğilimli olan bu insanların zamanla yaşamlarını idame ettiremeyecek kadar zayıflamaları ile birlikte hastalık ölüme bile neden olabilmekte. Peki tam olarak Anoreksiya Nevroza nedir? Tedavi yolları nelerdir? Merak edilenleri bu yazımızda derledik. İşte Anoreksiya Nevroza hakkında merak edilenler.

İlginizi Çekebilir! Taş Adam Sendromu Nedir?

Anoreksiya Nevroza Nedir?


Anoreksiya Nevroza hastalığı dilimizdeki ifadesi ile “aşırı zayıflama tutkusu” olarak telaffuz ediliyor. Özellikle günümüzde neredeyse herkeste ortaya çıkma ihtimali olan bu hastalık tahmin edeceğiniz üzere genetik bir hastalık değil. Hastaların sürekli zayıflamaya çalışması ve yemek yemekten çekinmesi, kendini zayıfladıkça güzel hissetmesi gibi belirtileri olan bu hastalığın ölüme sonuçlanabildiğini biliyor muydunuz?

Anoreksiya Nevroza psikolojik hastalıklar arasında yer alan ve kişinin genleri ya da vücudu ile alakası olmayan bir rahatsızlıktır. Tamamen hastaların psikolojik olarak sürekli zayıflamaları gerektiğine inanmaları ile devam eden bu hastalığın tedavisi de bulunuyor. Dünya genelinde bu zamana kadar genellikle kadınlarda görülmüş olan bu hastalığın birçok belirtisi de bulunmakta. Gelişen dünya ve fastfood kültürünün bir hayli günlük hayatın içine girmiş olması, toplum çapında var olan güzellik algısı gibi nedenler insanların sürekli zayıflama ihtiyacı içinde olmasına neden olabilmekte. İdeal kilosunun üzerinde olan insanların zayıflamak için başladıkları bu yolda ince bir çizgi bulunuyor. Hastalığa yakalanmamak için güzelliğin zayıflıktan ibaret olmadığını kendinize kabul ettirmelisiniz. Bu hastalığa yakalanan insanların zayıfladıkça kendilerini güzel hissettiklerini söyledikleri biliniyor. Peki Anoreksiya Nevroza belirtileri nelerdir? Bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı nasıl anlarsınız?

İlginizi Çekebilir! Uçuk Nasıl Geçer?

Anoreksiya Nevroza Belirtileri

Anoreksiya Nevroza belirtileri oldukça açık belirtilerdir. Bu belirtilerin farkına varmak hasta için gerçek anlamda zor olabilse de hasta yakınları için daha kolay olabilir. Genellikle hastaların yakınları tarafından fark edilen ve araştırılan bu hastalığın tedavisi zamanında konulan teşhisler ile mümkün olabilmektedir. Aksi takdirde vücudun zarar gördükten sonra tedavi edilmesi erken teşhise göre çok daha zordur. Peki zayıflamanın ne tür bir olumsuz etkisi olabilir?

Aşırı zayıflamak insan vücudunun yaşamını idame ettirebilmesi için ihtiyaç duyduğu besin ve enerji kaynaklarına ulaşamaması anlamına gelir. Çünkü zayıflamak için tüketmeyi bırakmak gerekir. Tüketimin olmaması ise beraberinde enerji yokluğuna neden olur. İnsan vücudunun sağlıklı kalabilmesi için yaklaşık olarak günlük 2000 kalori kadar alması gerekir. Bu miktar kişiden kişiye az da olsa değişiklik gösterebilir. Alınan kalori miktarı kadar kalorinin hangi besin kaynaklarından alındığı da vücudun sağlıklı kalabilmesi için önem taşıyan hususlardan biridir. Her birinin yanı sıra kalori alınmaması insan vücudunun zayıf düşmesine, bağışıklık sisteminin işlevini yerine getirememesine ve hastaların zamanla günlük faaliyetlerini yerine getiremeyecek kadar hasta hissetmesine neden olabilmektedir. Eğer bu hastalıktan şüphe ediyorsanız aşağıda yer alan belirtileri inceleyebilir ve değerlendirebilirsiniz. İşte Anoreksiya Nevroza belirtileri:  

  • Yemek yememek,
  • Yemek zamanlarında başka işler ile meşgul olmak,
  • Yemek hazırlama konusunda aşırı ilgili olma,
  • Yemek yemek yerine masada oyalanmak.

Anoreksiya Nevroza Tedavi Yolları

Anoreksiya Nevroza tedavi yolları olan ve düzenli bir tedavi ile birçok hastanın iyileşebildiği bir hastalıktır. Tedavinin işe yaraması için öncelikle hastanın hasta olduğunu kabul etmesi gerekir. Böylece bu psikolojik rahatsızlığın yenilebilmesi için ilk adım atılır. Daha sonrasında ise doktor kontrolünde belli bir diyet ile kişinin sağlığına kavuşması için hem tıbbi hem de psikolojik destek sağlanır.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu