Banka & Finans

Banka Gram Altın Hesaplarına İşletim Ücreti Var mı?

En çok kullanılan yatırım enstrümanı olan altın fiziki şekilde saklanma oranı oldukça fazladır ve yine ziynet eşyası olarak oldukça fazla altın bulunmaktadır buna halk dilinde yastık altında olan ekonomiye doğrudan katılmayan değer de diyebiliriz. Bu alışkanlık altının kadın için bir ziynet eşyası olması ile birlikte geçmiş yıllarda finans piyasasında oluşan güven de eklenince çeyrek altın ve bilezik şeklinde birikim ve yatırım yapılmıştır.

Gram altın saklama ise 2010 yılından itibaren rağbet görmeye başlamıştır, bankalarda açılan vadesiz yada vadeli altın hesapları ile birikim yapılabilmektedir. Tabi burada bir çok yatırımcı acaba altın hesabı açılması halinde banka hesap işletim ücreti alır mı altın gram değerinde bir kayıp kesinti olur mu gibi merak uyandıran fikirler edinebilir biz bunu kısaca izah edelim.

Gram altın 0.995 GR saflık ile satılır, bankadan online altın almak için öncelikle bir vadesiz altın hesabı açmanız gerekir eğer banka müşteri iseniz ve vadesiz bir TL hesabınız var ise İnternet Bankacılığı yada Mobil Bankacılık ile giriş yaparak altın vadesiz altın hesabı açabilir siniz. Bunun işlem basamakları genelde standarttır, Hesaplarım ⇒ Hesap Açma ⇒ Altın  şeklinde bir sıralaması vardır ve kolayca hesap açılışı yapabilir siniz.

Altın hesabı açacağınız bankada bir hesabınız yok ise öncelikle şubeye gidip hesap açılışı için sözleşme yapmanız gerekir vadesiz TL hesabı açıldıktan sonra vadesiz altın hesabınızı açabilir siniz.

Yine isterseniz vadeli altın hesabı da açmanız mümkün dür. Vadesiz hesap açılışında bakiye yani gram altın almanız gerekmez sıfır bakiye ile vadesiz altın hesabı açılabilir. Ancak vadeli bir gram altın hesabı açmayı düşünüyorsanız mutlaka vade tarihi belirtmek ve bankanın koyduğu alt limitten gram altın almanız ve hesap açılışını tamamlamanız gerekir.

Vadesiz Gram Altın Hesap İşletim Ücreti

Altın hesabı özü itibarı ile grama altın alımı ile açılır, vadesiz hesabı en çok altın alık satımı yapanlar borsa ve piyasa takibi yaparak kar elde etmeye çalışanların tercih ettiği hesap türüdür, kar-zarar kardeş olduğundan her zaman kazanılacak diye bir kural yol piyasa demek birilerinin karlarını  diğerlerine zarar yazma oyunudur.

Bu hesaplara bankalar işletim ücreti almazlar, vergi vs durumlar da yine alım satım içinde bulunan makastan tahsil edilir ve alım satım esnasında yatırımcı çok farkına varmaz bu durumun. Ancak, klavuz hesap Vadesiz TL hesabınız olduğu için alımda ve satımda TL hesabınıza TL giriş çıkışı olacak eğer banka vadesiz TL hesabınıza işletim ücreti isterse uygulayabilir. Tabi bankalar bünyesinde birikimini barındıran müşterilerine genelde böyle sürprizler yapmaz yaparsa iade talebinde bulunun.

Vadeli Gram Altın Hesap İşletim Ücreti

Bir diper gram altın biriktirme yolu da vadeli olarak yatırmak yukarıda izah edildiği şekilde bir vadeli altın hesabı açılabilir sabit faiz ve belirlediğiniz bir vade süresince birikim yapılabilir. Bu hesaplara da işletim ücreti çalıştırılmaz yine yukarıda izah edilen şekilde klavuz hesap TL olduğu için o hesabınızdan dolayı bir hesap işletim bedeli ile karşılaşabilir siniz. Tabi en kolay yolu geri iade talebi ve bankaya vereceğiniz 2-3 adet otomatik ödeme talimatı olacaktır.

Son olarak, vadeli yada vadesiz gram altın hesabı olması fark etmeden altınlarınızı fiziki olarak almanız mümkün değildir ancak satarak yani TL ye çevirmek yolu ile paranızı almanız mümkün altın hesaplarından satış yapılması veya hesap kapama yapılması halinde o anki kurdan TL ye çevrilir ve klavuz TL hesabınıza yatar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu