Banka & Finans

Ev Hanımlarına Kredi Çıkar Mı?

Ev hanımlarının mesleklerinin olmaması ve buna bağlı olarak da düzenli bir gelirlerinin bulunmaması, bankaların ev hanımlarına kredi vermemesine neden olur. Genel görüş ev hanımlarının kredi kullanamayacağı yönündedir. Peki, gerçekten de durum böyle midir, ev hanımları kredi kullanabilir mi, hangi şartların sağlanması durumunda kredi kullanabilirler? Bu soruların yanıtı için yazımızın devamını okumanız yeterlidir.

Ev Hanımları Kredi Kullanabilir Mi?

Ev hanımları kredi kullanabilir mi sorusunun cevabı çoğu kez olumsuzdur. Bazı şartların ve özel durumların dışında bankaların ev hanımlarına kredi vermesi söz konusu değildir. Çünkü bankalar sağlamcı kuruluşlardır ve verdikleri kredilerin geri ödenebileceğinden emin olmak isterler. Ev hanımlarının sabit ve düzenli bir gelirlerinin olmaması, bankaların talepleri genellikle ret etmesine neden olur.

Bazı şartların sağlanması durumunda ise bankalar ev hanımlarına kredi verir. Bunlar aşağıda genel hatları ile yer almaktadır.

  1. Kefil

Bankaya kefil gösteren ev hanımlarının kredi taleplerinin onaylanma olasılığı vardır. Bu şekilde bütün bankalar kredi vermese dahi, bankaların önemli sayılabilecek bir kısmının kredileri onayladığını söylemek yanlış olmaz.

  1. Teminat (İpotek) Göstermek

Bankalar, kredi borcunun ödenmesinden emin olmak için bazı durumlarda teminat ya da ipotek gösterilmesini talep eder. Eğer ev hanımları kredi taleplerinde gayrimenkul gibi değerleri teminat olarak gösterirse, bunların değerine göre bir miktara kadar kredi kullanabilir. Kredi taksitleri ödenmediği takdirde bankalar, söz konusu gayrimenkullere el koyar ve bunların satışı ile kredi borcunu tahsil eder.

  1. Gelir Göstermek

Ev hanımlarının mesleklerinden dolayı sabit bir gelirleri yoktur, fakat kira geliri gibi farklı gelirleri olabilir. Bu türden geliri olan ve bunu resmi olarak bankaya ispatlayabilen ev hanımlarının kredi taleplerine olumlu cevap verilir.

Ev Hanımlarının Kredi Alabileceği Diğer Yöntemler

Ev hanımları için yapılan bir takım farklı çalışmalar vardır. Bunlar üzerinden kredi kullanılması söz konusu olabilir. Fakat bu şekilde alınan kredinin, uygun bir şekilde kullanılması gerekir. KOSGEB tarafından yapılan çalışmalarda ev hanımlarına iş sahibi olabilme imkanı sunulur. Bu imkanı kullanarak gerekli şartları yerine getiren ev hanımlarına hibe ya da faizsiz kredi verilmesi söz konusudur. Bu krediler sadece iş kurmak için kullanılabilir.

Ev hanımlarının kullanabileceği diğer kredi yöntemi ise kredi kartlarıdır. Bankaların önemli bir kısmı ev hanımlarına kredi kartı verir. Bu kartlardan nakit avans çekmek suretiyle dolaylı olarak mini kredi kullanılmış olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu