Nasıl Yapılır?

E-Devlet Adıma Şirket Kurulmasın İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden hizmete giren yeni uygulama ile artık adınıza şirket yada bir ortaklık açılması özellikle dolandırıcılık amaçlı habersiz açılan ortaklıklar ve şirketlerin açılması artık mümkün olmayacaktır.

Bu hizmeti kullanarak, kişiler MERSİS’te kimlik numaraları üzerine kısıt koyarak iradeleri dışında şirket veya işletme ortağı / yetkilisi olarak eklenmelerini engelleyebilmekte ve bu kısıtı kaldırabilmektedir. yani kısıtlamanızı da yine aynı yolla kaldırabilirsiniz.

haberlerde şık şekilde denk gelmişsinizdir. Adına şirket açılan ortaklık açılan ve üzerine kredi çekilen borçlandırılan ve mağdur edilen onlarca örnek mevcuttur. Ticaret Bakanlığının E-Devlet üzerinden hizmete aldığı Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri (MERSİS) hizmeti ile artık bu tür mağduriyetlerin önüne geçmesi planlanmıştır. Kısıtlama işleminin aktif edilmesi ile birlikte başkasında vekaletiniz dahi olsa adınıza işlem yapamayacak.

Ortak / Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle bunun için e devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor giriş  yaptıktan sonra ister Ticaret Bakanlığının verdiği hizmetler başlığı altında isterseniz de “Yetkili Olunmasına Yönelik Kısıtlama” şeklinde arama yaptığınızda karşınıza çıkacaktır. Sağ köşede bulunan yeni başvuru kısmından işlemlerinize devam edin karşınıza çıkacak olan ORTAK ve YETKİLİ kutucuklarını işaretleyin ve devam edin ardından çıkacak olan BİLGİLENDİRME ve ONAY kısmını da işaretleyerek devam edin ve işleminiz tamamlayınız.

“Başvurunuz başarı ile sonuçlanmıştır. Herhangi bir şirket ortağı / işletme sahibi ve herhangi bir şirkette / işletmede yetkili olarak eklenmenize yönelik olarak kimlik numaranız üzerine kısıt konulmuştur.” bu ibareyi gördüyseniz artık kimlik numaranız üzerine kısıtlama konulmuş olup adına işlem yapılmayacaktır.

Kısıtlama İşlemi Nasıl Kaldırılır?

bunun için ise yeni aynı yerden başvurularım kısmından dilerseniz kendi iradenizle işlem kısıtını kaldırabilir veya yeniden kısıtlama getirebilirsiniz.

Hizmet linki; https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-ortak-yetkili-olunmasina-yonelik-kisitlama-islemleri-mersis

Özetle hizmetin temel amacı; Şirket / işletme kuruluşları ile mevcut bir şirket veya işletmeye ilişkin değişiklik işlemleri ticaret sicilinde tescil edilmekte olup, ticaret sicili işlemleri elektronik ortamda Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) üzerinden gerçekleştirilmektedir. MERSİS üzerinden başlatılan şirket / işletme kuruluş veya değişiklik başvurularında ortak/yetkili olacak kişinin bilgileri kimlik numarası ile sorgulanmakta ve sisteme eklenmektedir. “Şirket veya Ticari İşletmelerde Ortak / Yetkili Olunmasının Engellenmesine Yönelik Kısıtlama İşlemleri” hizmetini kullanarak kimlik numaranız üzerine kısıt koyduğunuzda, şirket ortağı/işletme sahibi veya bir şirket veya işletmede yetkili olarak eklenmeniz sistem tarafından engellenerek iradeniz dışında adınıza işlem yapılmasının önüne geçilecektir. Yine bu hizmeti kullanarak daha önce tarafınızca eklenen kısıtın kaldırılması da mümkündür.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu