Banka & Finans

28-29 Ekim’de Bankalar ve Resmi Kurumlar Açık mı?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1,5 gün resmi tatil olmaktadır. 28 Ekim yarım gün resmi tatildir Perşembe günü saat 13.00 kadar işlem yapılabilir.   29 Ekim 2021 cuma günü bankalar kapalı mı? Borsa, Piyasalar, Resmi Devlet Daireleri, Noter, Tapu Müdürlüğü, Hastane ve Poliklinikler açık mı?  kısaca izah edelim.

29 Ekimde bankalar resmi veya özel ayrımı olmadan kapalı olacaktır, 29 Ekim cuma günü banka şubesinden işlem tesisi yapılamayacaktır yine EFT talimatı verilmesi halinde bir sonra iş günü olan pazartesi gerçekleşecektir. Yine perşembe saat 12.30 dan sonra ve hafta sonu verilen EFT talimatları bir sonraki iş günü olan 1 kasım pazartesi günü ilgili hesaplara yansıyacaktır.

Resmi tatiller demek tüm kamu kurumları ile birlikte Kamu İktisadi teşebbüsleri (KİT) Özerk kurumlar ve bir çok özel kurum tatile girmektedir. Tabi AVM ler ve benzeri yerler aynen çalışmaya devam eder Yine Özel görev tanımı olan kurumlar da aynen çalışmaya devam eder. Tatil durumuna geçen kurumlar aslında vatandaşın işinin olduğu kurumlardır ve onlarda zaten tatildir.

Yine, Borsa ve Piyasalar kapalı olacaktır Türkiye borsası ve piyasası kapalı olacağından Banka üzerinden altın alımı satım yda döviz alım satım işlemleriniz var ise alacağınız pozisyonu 26 Ekim Cuma mesai bitmeden karar vermeniz gerekiyor aksi durumda alacağınız aksiyon kur makası yüzünden zararınıza neden olabilir. Zaten borsa Cuma mesai bitimi ile kapanacak olup 30 Ekim çarşamba Sabahı ilk seansını açacaktır.

Noter konusu ise yine resmi tatil nedeniyle cuma kapalı olacaktır ve işlem binası mümkün olmayacaktır nöbetçi noter diye bir uygulamada yoktur bunu da hatırlatalım.

Hastane Poliklinik hizmeti olmayacak ancak Acil Servisler aynen çalışmaya devam edecektir.

Özetle, 28 Ekim Öğleden sonra ve 29 Ekim 2021 günü tüm bankalar, resmi kurumlar, belediyeler, ödeme vezneleri, piyasalar, borsa hepsi kapalı olacaktır hatta planlı tatil olduğu için bu günler bankalar kredi ve kredi kartı son ödeme tarihlerini tatile denk getirmezler yine diğer tüm kurumlarda bunlara dikkat eder isterseniz inceleyin fatura son deme tarihleri resmi tatillere kolay kolay denk gelmez.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. benim bedelli askerlik işlemleri için 29 ekimde randevu aldım peki neden tatil ise randevu verildi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu