Motivasyonu Korumanın 8 Kolay Yolu

motivasyon, insanların hayatlarında istediği şeyleri yapmak için harekete geçmesini sağlayan güdüye motivasyon denir.

Motivasyon koruma ve geliştirme yöntemlerinden bahsetmeden önce motivasyon kelimesinin anlamına değinmek daha doğru olur. Motivasyon kelimesi güdülüme ya da isteklendirme anlamına gelir. Yani motivasyon, insanların hayatlarında istediği şeyleri yapmak için harekete geçmesini sağlayan güdüye motivasyon denir. Yani kimilerinin daha iyi bir üniversiteye göndermek için çalışmasını sağlayan ya da bazılarının çocuklarının daha iyi bir okula gönderebilmek için daha çok çalışma isteği duymasını sağlayan güdü motivasyon güdüsüdür. Motivasyon daha çok içsel bir güdü olduğundan dolayı zorunlu olarak ya da somut bir şarta bağlı olarak oluşmaz.

İlginizi Çekebilir! Cilt Lekelerine Evde Çözüm

Motivasyonu Korumak İçin Öneriler

Motivasyon öznel bir olgu olduğundan dolayı kişiden kişiye değişir ve hedeflere göre farklı şekiller alabilir. Başarıya giden yolda kritik bir öneme sahip olan iyi bir motivasyon, zor zamanlarda size yol gösterdiği ve yardımcı olduğu için kritik bir öneme sahiptir. Size güç kazandıracak bir çalışmanızı sağlayacak motivasyon önerileri işte şunlar:

1-Hedefe odaklanmak için önem vermeniz gerekmeyen şeylere fazla önem vermeyin. Özellikle zorlanmış olduğunuz konular hakkında çok önemli olmadığını kendinize söyleyerek motivasyonunuzu koruyabilirsiniz. Ayrıca bu sayede enerjimiz istediğiniz yere yönelmiş olacaktır.

2-Olumsuz düşüncelere bu olup bu düşüncelere takılı kalmayın. motivasyon da en çok düşüren nedenlerden biri olumsuz düşünüp kendinize o noktaya takmış olmanızdır. Olumsuz düşündüğünüz için yapmanız gereken işe odaklanamıyor ve yaptığınız işte başarısız olursunuz. Ancak bu kötü hissetme vermeniz gerektiği anlamına da gelmiyor. Tabi ki herkesin olumlu ve olumsuz duyguları vardır. Ancak olumsuz duygular içinde fazla düşündüğünüz zaman yaptığınız için odaklanamıyor ve daha da kötü yapmaya başlıyorsunuz. o yüzden olumlu düşünen sana daha çok yoğun kaşık olumsuz olduğunuzu konulara daha çok çalışıp kapatmanız sizin için daha iyi olacaktır.

İlginizi Çekebilir! Cilt rengi açma yöntemleri

3-Canınız sıkıldığında ve ruh haliniz düştüğünde hoşunuza gidecek bir aktivite ile uğraşın. siz eğlendirecek bir aktivite ile uğraşmanız sizin biraz dinlenip motive olmanızı sağlayacaktır. Bu işin ne olduğunu çok bir önemi yoktur. İsteyen kişi yürüyüş yapabildiği gibi oturup müzik de dinleyebilir. Yani yapacağınız iş size kalmıştır. Ancak yapmış olduğunuz işten sonra da çalışmaya devam edebilmeniz gerekiyor.

4-Eğer çok fazla olumsuz düşüncelere maruz kalıyorsanız olumsuz olan ve sizi mutsuz eden bu düşüncelere kağıda aktarabilirsiniz. Bu sayede bundan sonra bu olumsuz düşünceleri düşünmeyecek ve çalışması daha mutlu bir şekilde devam edeceksiniz. Çal yazdıktan sonra yakabilir ya da yırtıp atabilirsiniz. Ancak bunu daha iyi hissetmek için yaptığınızda aklınızdan çıkarmayın. Kötü düşünceler çok hızlı bir şekilde yayılabildiği için bu yöntem bir çözüm yoludur.

5- Severek yapabileceğiniz bir spor bulmak enerjinizi atmanız için harika olacaktır. Ayrıca spor beyni de çalıştırdığın dan dolayı motivasyonunuz yükselebilir. Ayrıca daha iyi bir yaşam daha mutlu bireyler sağlar. Bunu da unutmamak gerek.

6-Bulunduğunuz yeri kendi beğenilerinize göre şekillendiren. gördükçe motive olabileceğiniz bir yerde durmanız sizin için daha iyi olacaktır. Ayrıca kullanışlı ve kişisel eşyalar koyduğunuz zaman odanız daha da iyi bir yer haline gelebilir.

7-Hedefinize doğru yol alırken sizi mutlu edecek ve başaracağımıza inandırabilecek hikayeler okuyun. Bazı başarı hikayeleri insanları gaza getirir. Bu sayede insanlar daha çok çalışır ve hedeflerine daha kolay bir şekilde ulaşır. Eğer siz de gaza gelebilen insanlardan sanız bir başarı hikayesi ile yolumuza devam etmeniz size fayda sağlayacaktır.

8-Devamlı olarak kötü düşünen insanlardan uzak durun. Bu insanlar sizin de moralinizi bozabilir dediği için insanların uzak durmak sizin için en iyisi olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell