E-Haciz Ne Demek?

E-Haciz, devlete karşı borçlarınızı vadesinde ödemediğinizde, maaş ya da banka hesabınıza elektronik ortamda haciz gelmesidir. Bundan dolayı söz konusu işleme elektronik haciz de denilir. Ayrıca yine elektronik ortamda bulunan altın, fon, hisse senedi ve para gibi değerli varlıklara el konulması da bu kapsamdadır.

E-Haciz, kişilere olan ya da bankalara olan borçlar için değil, sadece devlete karşı olan borçlar için uygulanır. Genellikle trafik cezası, motorlu taşıtlar vergisi, gelir vergisi ve diğer vergi borçlarının zamanında ödenmemesi durumunda devreye sokulur ve ilgili kişinin borcu elektronik ortamda tahsil edilir.

E-Haciz Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Haciz işleminin kişiden habersiz bir şekilde yapılması, bazı durumlarda ciddi mağduriyetler meydana gelmesine neden olabilir. Böyle durumlara düşmemek için mutlak surette sorgulama yapılması gerekir. Bu sorgulama Gelir İdaresi Başkanlığı ya da kısa adıyla GİB üzerinden yapılır. Fakat diğer devlet sitelerinde olduğu gibi burada da güvenlik için e-devlet sitesi üzerinden giriş yapılması gerekir. E-Devlete girdikten sonra arama çubuğuna Elektronik Haciz Sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Burada açılan sayfaya geçiş yaptıktan sonra uygulamaya git demeniz gerekir. Eğer e-haciz durumu söz konusu ise bununla ilgili ayrıntılar görülecektir. E-Haciz durumu yoksa bu defa sadece Kaydı Bulunamamıştır ya da benzer anlamda bir ifade göreceksiniz.

Buradaki sorgulamanın farklı borçlar için yapılması söz konusu değildir. Örnek vermek gerekirse bankaya olan kredi borcunuzla ilgili haciz gelip gelmediğini bu şekilde sorgulayamazsınız. Buradan sadece devlete karşı olan borçların durumu ile ilgili sorgulama yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell