Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks kredi notu, insanların geçmişe yönelik olarak bankalardan aldığı kredileri, kredi kartlarını ödeme, kullanma alışkınlarına yönelik olarak hazırlanmış bir değerdir. Findeks kredi notu yükseldikçe, notu yükselen kişi bankalar açısından daha güvenilir hale gelir. Kredi vermek isteyen bankalar, öncelikle kredi talep edenin kredi notunu incelerler.

Bankaların, müşterileri tanımak ve risk yönetimi yapabilmek adına kullandığı kredi notu sistemi, bankaların bir araya gelerek kurduğu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulmaktadır. KKB bürosu, bankalarda hesap açan, bankadan0020kredi kartı yahut kredi alan tüm kişiler için geçmişe dönük bir veri ağı oluşturur. Kredi Kayıt Bürosu’nun, kayıt sistemine giren herkesin 1 ile 1900 arasında kredi notu oluşur.

Kimlerin Kredi Notu Vardır

Kredi Kayıt Kurumu’nun kayıt sistemine girebilmek ve bir kredi notuna sahip olabilmek için en azından bir banka ile ilişki kurulmuş olması gereklidir. Herhangi bir bankadan kredi kartı, kredi kullanan herkesin bir kredi notu oluşur. Son beş sene içerisinde kredi alıp da, kredi hesabı kapatılan bireylerinde kredi notu vardır.

Banka ile hiçbir ilişkiye girmemiş; kredi, kredi kartı kullanmamış olan kişilerin kredi notları oluşmaz. Bu nedenle ileride kredi kullanmayı düşünen kişilerin, en azından bir bankadan kredi alması önemlidir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır

Findeks kredi notunun oluşması için, bankaların hepsi; bünyelerinde açılan, kapatılan hesaplardaki tüm verileri KKB ile paylaşırlar. KKB, bankalardan topladığı bilgileri, kendine göre bir sistematiğe sokarak kişilere ait kredi notlarını hesaplar. Kredi notunun hesaplanması sırasında şu kriterlerden hareket edilir.

  • Bir kişinin daha önce almış olduğu kredi veya kredi kartlarının, ödeme planlarına ne kadar uyduğu, kredi notunun %30’unu etkilemektedir. Bankalardan alınan kredileri düzenli olarak ödeyen bireylerin kredi notları ödemeyenlere göre daha yüksek hesaplanmaktadır.
  • Bankalardan kullanılan krediler ile bankalarda aktifte bulunan hesapların bakiye miktarları, daha önce alınan kredilerden kapatılanların sayısı ve bu kredilerin teminatlarının olup olmaması kredi notunu %25 etkilemektedir.
  • Son 1 sene içerisinde herhangi bir bankaya yapılan kredi başvuruları, kredinin ret ya da kabul edilmesine bağlı olmaksızın kredi notunu %20 oranında etkiler.
  • Bankalardan kredi alma sıklığı da kredi notlarını %15 etkilemektedir. Bankalardan hiç kredi kullanmayan biri ile, farklı zamanlarda kredi kullanan kişiler arasında fark olabilmektedir.
  • Bunun dışında günün şartlarına göre belirlenen kriterlerin etkisi de %10’dur.

Findeks Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

İlk zamanlar bankaların ortak veri kaynağı olarak kullanılan kredi notları, halka açıklanmıyordu. Ancak, BDDK’nın yaptığı düzenlemeyle beraber, insanların kredi notundan haberdar olabilmesinin önü açıldı. Bu kapsamda findeks kredi notunu öğrenmek isteyen kişiler 5 TL gibi bir ücret ödeyerek kredi notlarını öğrenebiliyorlar.

Findeks kredi notunuzu öğrenmek için bu linke tıklayın. Açılan sayfada Findeks sitesinin size sunduğu teklifleri göreceksiniz. Sizin için uygun bir teklifi seçerek yolunuza devam edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu