Reddi Miras Nedir? Hangi Durumlarda Yapılır?

Miras, ölen kişinin arkasında bıraktıklarına verilen genel isimdir. Mirastan, sadece yasal varisler pay alabilir. Yasal varisler ise bunu resmi olarak belirtmek için noterler ya da Sulh Hukuk Mahkemeleri aracılığıyla veraset ilamı almalıdır. Fakat mirastan pay almak istemeyen kişilerin reddi miras hakkı vardır. Peki, reddi miras nedir, şartları nelerdir, isteyen herkes reddi miras yapabilir mi? Bunlar ve benzer soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Reddi Miras Nedir?

Reddi miras, adından da anlaşılacağı gibi mirasın reddedilmesi anlamına gelir. Bu işlemi yapan kişiler, mirastan alacakları paydan vazgeçerler.

Reddi miras, dışarıdan bakıldığında çok mantıklı bir işlem gibi gözükmeyebilir. Kim mirastan pay almak istemiz ki? Fakat miras denildiği insanların geneli bunun sadece maddi değeri olan mal varlığı olduğunu düşünür. Miras, aynı zamanda ölen kişiden geriye kalan borçları da kapsar. Eğer kalan mal varlıkları, bu borçları tam olarak karşılamıyorsa, kalan borcu varislerin ödemesi gerekir. Bundan dolayı da varisler, borçtan kurtulmak için reddi miras yapabilir. Reddi miras yapan kişiler, borcu ödemek zorunda değildir. Bankaların ya da diğer alacaklıların hiçbir sözleri ya da gösterdikleri belge, bu kişileri bağlamaz.

Reddi Miras Nasıl Yapılır?

Kendilerine kalan mirası istemeyenler, kendilerine miras kaldığını öğrendikten sonraki 3 aylık dönemde bunu yapmaları gerekir. Yani reddi miras için 3 aylık bir süre vardır ve bu süre sonunda istense dahi reddi miras yapılamaz.

Reddi miras için varislerin, Sulh Hukuk Mahkemelerine başvurmaları ve mirası istemediklerini söylemeleri gerekir. Mahkemeye yapılan yazılı ya da sözlü talep sonrasında söz konusu talep kabul edilir ve kütüğe işlenir. İstenmesi halinde mahkeme, reddi miras yapıldığına dair resmi bir belge de verebilir. Buradaki bütün işlemler, daha önce belirlenen tüzüğe göre yapılır.

Mahkeme, yapılan başvuruları büyük oranda kabul ederken, bazılarının başvurularını ise kabul etmez. Miras mallarını gizleyen, onları mal edinen, mallar paylaşılmadan yönetimine karışan ve benzer işlemler yapan kişilerin talepleri, mahkeme tarafından kabul edilmez. Bunun dışındaki herkesin talebi kabul edilir ve mirastan vazgeçmeleri onaylanır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell