Müşterek Borçlu Ve Müteselsil Kefil Nedir?

Müşterek borçlu ve müteselsil kefil, borç veren alacaklının vadesinde ödenmeyen borç için asıl borçluya başvurmadan direkt kefil aleyhine takibe geçebildiği durumdur. Son dönemlerde kredilerin ödenmesinde yaşanan sorunlara bağlı olarak bankaların ve diğer finans kuruluşlarının aldıkları farklı önlemler ve başlattıkları farklı uygulamalar vardır. Müşterek borçlu ya da müteselsil kefil uygulaması da bunlardan birisidir. Söz konusu uygulama uzun zamandır bilinmesine karşın, özellikle kriz dönemlerinde daha fazla gündeme gelir. Böylece bankalar, verdikleri kredilerin geri dönüşü noktasında kendilerini garantiye almış olurlar.

Normal Kefil ile Müteselsil Kefil Arasındaki Fark Nedir?

Müteselsil kefili daha iyi anlamak için normal kefil ile arasındaki farka bakılması gerekir. Normal bir kefillik durumunda alacaklı tarafından başlatılan yasal süreç, direkt olarak borçluyu kapsar. Yasal süreç sonunda borç tahsil edilemez ya da bir kısmı kalırsa, bu defa ibre kefile döner. Kefilden borç talep edilir ve ödenmezse bu defa kefile yasal süreç uygulanır.

Müteselsil kefilde ise durum çok daha farklıdır. Söz konusu durumda bankalar ya da diğer alacaklılar direkt olarak kefile gidebilir. Böylece bankalar kısa yoldan borçlarını tahsil etme imkanı yakalamış olur. Fakat bu durum kefil olan kişi için iyi değildir. Çünkü kendi kullanmadığı bir kredi yüzünden yasal takibe uğrayabilir ve ciddi şekilde mağdur olabilir.

Buradaki bilgiler dikkate alındığında herhangi bir kredi için kefil olacak kişilerin mutlaka ne tür bir kefalete imza attıklarını dikkate almaları ve buna göre hareket etmeleri gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.