Koyun Yetiştiriciliği ve Kredi Destekleri

Türkiye coğrafi açıdan oldukça zengin olan bir ülke. İç Anadolu ve Doğu Anadolu topraklarının koyun yetiştiriciliğine oldukça uygun bir zemin oluşturması sebebiyle her yıl koyun yetiştirici sayısında bir artış gözlemleniyor. Devlet ise bu artan küçükbaş faaliyetlerine destek vermek amacıyla koyun yetiştiricilerine büyük çaplı destekler veriyor. Ayrıca devlet desteğinin yanında özel kuruluş olan bazı bankalarda koyun yetiştiricilerine kredi desteği sağlıyor. Fakat ülkemiz genelinde pek çok alanda hayvan yetiştiricisine destek veren KOSGEB’in koyun yetiştiricilerine verdiği herhangi bir destek yok. KOSGEB, koyun yetiştiricilerine sadece tek bir çerçevede destek veriyor. Bu ise bir başka yazımızda bahsettiğimiz Genç Çiftçi Hibe Kredisi olarak geçiyor. 18-41 yaş aralığında olup bahsi geçen yazı içerisinde bahsettiğimiz şartları karşılayan kişilere verilebiliyor.

Bunun yanı sıra Tarım Müdürlüğü 2016 yılında başlatmış olduğu bir kampanya ile koyun yetiştiricilerinin çoğuna (gerekli şartları karşılayan yetiştiricilere)30.000 TL civarında kişi başı hibe destek kredisi dağıtımı yapmıştır. Böyle bir hibe kredinini 2019 yılı içerisinde de tekrarlanarak hayvan yetiştiriciliğinin canlandırılması amaçlanıyor. Bu neden 2019 yılı Ocak ayından itibaren Tarım Müdürlüğü ile ilgili olan haberlere dikkat etmekte fayda var.

T.C. Ziraat Bankası pek çok yazımızda bahsettiğimiz gibi kurulduğu günden beri hem çiftçi hemde hayvan yetiştiricilerinin yanında olan bir kamu bankası. Bu sebeple Ziraat Bankası koyun yetiştiricilerinide es geçmiyor. Ziraat Bankası’ndan Koyun Destek Kredisi kapsamında 50.000 TL’ye kadar oldukça düşük faizli kredi almanız mümkün. Koyun yetiştiricileri için Ziraat Bankası’nın hesaplamış olduğu faiz oranı %0,41 oranında. Bu rakamlara göre Ziraat Bankası’ndan 50.000 TL Koyun Destek Kredisi çekmeniz karşılığında Ziraat Bankasına 84 ay içerisinde faiziyle beraber geri ödeyeceğiniz miktar 61,336,000 TL. Bu da vade farkı hesaplandığında oldukça düşük bir rakama tekabül ediyor.

Şekerbank ise koyunculuk faaliyetlerine destek veren bir diğer banka. Fakat Şekerbank’tan koyunculuk destek kredisi almak istiyorsanız bazı belli şartlar öne sürülüyor. Bunlardan bazıları;

  • En az 50 adet koyun sahibi olmak,

veya,

  • En az 25 adet keçi sahibi olmak.

Eğer bu şartları sağlıyorsanız Şekerbank sizlere 60 ay vadeli olarak düşük faizli kredi imkanı sunabiliyor.

Yazı içerisinde bahsettiğimiz kurumlara müracaat ederek gerekli şartları karşılamanız karşısında kolaylık koyun destek kredilerinden faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.