Hurda Araç ÖTV İndirimi Başladı 2018

7103 Sayılı Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun, Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Yürürlüğe giren yasa neler getiriyor kısaca bakalım. Hurda aracı olan kişiler araçlarını hurdaya ayırır veya trafikten çekerse yeni araç alımında indirimden yararlanabileceklerdir.

Hangi Araçlar Hurda Kapsamında

Hurda araç indirimiyle ilgili torba yasa meclisten geçti peki yeni araç alımında hurda araç indiriminde yararlanılırsa hangi araçların bu kapsamda olacağı merak ediliyor.Peki hangi araçlar hurda araç indirimi kapsamında değerlendirilecek?

16 yaş ve üzerindeki;-otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyonlar bu yasadan yararlanabilecek ancak motorsiklet ve traktörler bu kapsamda olmayacak.

Yine Bu işi yapan aracılarda çıkmış bulunmaktadır aracınızın ruhsatına 2500-3000 TL arası veren aracılar da bulunmaktadır eski model bir aracın hurdacıya verilmesi ve soyulması halinde ortalama 1000 TL kadar bir gelir daha söz konusu olacaktır. Aracıların genelde aracın trafikten çekilmesi ve çekme belgesi almak şartıyla bu ödemeyi yapmaktadırlar.

Yine hurdaya ayrılan araç için aynı cins araç alımında ÖTV indirimi geçerli olacaktır Otomobil verilip kamyon yada kamyon verilip otomobil için indirim olmayacaktır.

Doğal olarak bu işlemler zor olacaktır bürokrasi vs derken aklınız karışmasın zaten sıfır araç alacaksanız bayiler size iş bırakmayacaklardır yine hurda araç toplayan simsarlara da gitseniz yine size yol göstereceklerdir.

İcrası Olan Araç Hurdaya Ayrılır mı?

Buna cevabımız hayır aracın hurdaya çıkarılması için aracın satışında bir engel bulunmaması gerekir hurdaya araç vermek bir nevi devir işlemi olduğundan hacizli araçlar bu kapsamda değerlendirmek mümkün görünmüyor.

Araç Teslimi ve İndirim Tutarı

Düzenlemenin hayata geçmesi ile birlikte 31.12.2019 tarihine kadar 16 yaş ve üstü aracının kayıt ve tescili sildirenlerin yeni araç alımlarındaki ÖTV oranlarında 10 bin TL’ye kadar indirim yapılacak. Bu oran sıfır araç alımında uygulanan yüzde 18’lik KDV’den de istisna tutulacağı için indirim tutarı 11 bin 800 TL’ye kadar çıkacak.

ÖTV indirimi kapsamında ekonomi yönetimi söz konusu araç sahiplerine iki seçenek sunuyor. 16 ve üstü yaştaki araçların sahipleri ya araçlarını bir daha kullanmamak üzere hurdaya ayıracak ya da kendisi veya ihracatçılar vasıtası ile aracını başka bir ülkeye satacak.

MKE hurda araçlara kilo başına ücret ödüyor. Model yılı 2002 ve daha eski olan araç sahipleri araçlarını hurdaya ayırmak için bedelsiz olarak İl özel idarelerine teslim edebilecek. Bakanlar Kurulu’ndan karar çıkması halinde ise Makine Kimya Endüstrisi tarafından söz konusu araçlar belli bir bedel karşılığında satın alınacak. MKE hurda araç alımında kilo başına ödeme yapıyor. Kilo başına ödenen ücretler aracın model ve yılına göre değişirken ortalama 0,80 çarpan ile 2 tonluk bir araçta 1600 TL gibi bir rakam ortaya çıkıyor. MKE’nin Kırıkkale, İzmir-Aliağa ve Kocaeli-Seymen’de müdürlükleri bulunuyor.   Araç Teslim Dilekçe Örneği

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell