Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Hangi Kart Kaç Taksit Yapıyor?

Motorlu taşıtlar vergisi veya kısaca MTV, 2 taksit halinde ödenmektedir. Birinci taksit, ilk 6 aylık bölümü kapsarken, ikinci taksit ise yılın diğer yarısı için yapılır. MTV ödemeleri vergi daireleri üzerinden yapılabileceği gibi internet üzerinden de yapılabilir. Ödeme şekline bağlı olarak taksit imkanları da farklılık gösterir. Bu yazımızda motorlu taşıtlar vergisi (MTV) ödemelerinde hangi kartın kaç taksit yaptığı hakkında bilgi vereceğiz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) Taksit Yapan Bankalar

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların önemli bir kısmı, müşterilerine bu ödeme için farklı taksit seçenekleri sunmaktadır. Sunulan taksit miktarı ise 2 ile 3 arasında değişkenlik göstermektedir. Fakat faiz ödemeyi kabul eden müşteriler için taksit sayısının 9’a kadar çıktığı söylenebilir. Motorlu taşıtlar vergisi (MTV) taksit yapan bankalar şunlardır:

  • İş Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • TEB
  • Ziraat Bankası
  • Kuveyt Türk
  • Garanti Bankası
  • Akbank
  • QNB Finansbank
  • Halkbank

Burada belirtilen liste, bankaların izleyeceği politika değişikliğine göre farklılık gösterebilir.

MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) Ödemeleri Kaç Taksit Yapılabilir?

MTV ödemelerini taksit yapabilmek için geçmişte internet üzerinden ödeme yapılması zorunluluğu vardı. Günümüzde ise bu zorunluluk tamamen ortadan kalkmıştır. Fakat bazı bankaların internet üzerinden yapılan ödemeler için farklı sayıda taksit imkanı verdiğinin bilinmesi gerekiyor. İnternet üzerinden ödeme yapmak için internet vergi dairesi (GİB) ve bankaların internet şubeleri kullanılabilir. Normal yoldan taksit yapmak içinse ilgili vergi dairelerinde, ödemenin kredi kartı ile yapılacağının belirtilmesi yeterli olacaktır. Bankaların yaptıkları taksit sayıları şu şekildedir:

Banka İsmi     Taksit Sayısı GİB Üzerinden Ödemelerdeki Taksit Sayısı

İş Bankası 2 3

Yapı Kredi Bankası 2 3

TEB 3 3

Vakıfbank 3 2

Kuveyt Türk 3 3

Garanti Bankası 2 2

Akbank 3 3

QNB Finansbank 2 2

Halkbank 3 3

Yukarıdaki taksitler, kartlar tarafından otomatik olarak yapılmaktadır. Bunun için müşterilerin ekstra bir talepte bulunmasına gerek yoktur. Eğer taksit imkanından yararlanılmak istenilmiyorsa, banka ile iletişime geçilerek iptal ettirilebilir veya ödeme peşin olarak yapılabilir. Tekrar hatırlatmak gerekirse buradaki taksit sayılarını, bankaların istediği zaman değiştirebileceği unutulmamalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell