Kredi Faizleri Düşecek mi? 2018

Bankalardan kullanılan finansmanlar ile tüketiciler bireysel finansman ihtiyaçlarını gidermektedir. Tüketici kredileri genelde anlık ihtiyaçların giderilmesi veya oluşan nakit darlığının aşılması adına kullanılmasından dolayı kahir ekseriyeti ile alacağı paraya ve ödeyeceği takside bakmaktadırlar tabi bazen araş kredi kullanmak yerine de ipotek vs uğraşmamak adına bireysel tüketici kredisi de kullanıldığı bilinmektedir. Faizlerin durumu bireysel başvurularda çokta dikkate alınan bir durum olmadığı da aşikar.

Kredisi Faizlerinin 2018 yılında ciddi bir düşüş beklemek çok makul bir beklenti olmayacaktır, dünya piyasalarında oluşan siyasi ve ekonomik dalgalanmalar yine döviz piyasasından ki dalgalanmalar ile birlikte değerlendirildiğinde 1,40-1,89 oranları arasında bir tüketici kredi faiz skalası ortaya çıkmaktadır 2018 yılı için en azından yaz aylarının sonlarında az da olsa bir faiz gevşemesi beklenebilir. Ancak bunun büyük bir beklentiye dönüşmesi için halen yeterli bir emare ortaya çıkmış değildir.

2018 Konut Kredi Faizleri

Banka Kredi faizlerinin önemli olduğu nokta burası aslında kredi tutarı ve ödeme vadesi arttıkça faizde 0,02 oran dahi bir önem arz etmekte bu nedenle konut kredisi ile ev sahibi olacak kişilerin banka arayışı yada en uygun düşük faizle kredi bulma olunca faizler ne zaman düşer 2018 yılında konut kredilerinde bir faiz indirimi düşürme konusu önemli bir hal almaktadır.

2018 yılında sizde ev almayı ve bunun çoğunluk finansmanını banka kredisi ile düşünüyorsanız 2018 yılı ilk altı ayında bir beklenti oluşturma zor olacak en azında mevcut Konut Kredi faizi olan 1,17-1,25 arası bir oranı görebilirsiniz bu oranlar bankaların resmi ilanlarıdır. Özetle 2013 ve öncesi bir faiz oranı ile ev sahibi olmak en azından 2018 yılı için geçerli olmayacaktır.

2018 yılı En Düşük Konut Kredisi Nerede

Burada sizi kamu bankalarına yönlendirmek mantıklı olacaktır şu an itibarı ile En düşük konut kredisi Ziraat Bankası görünmektedir Aylık %0.98 faiz oranı ile konut kredisi almak mümkün Yıllık Maliyet ise %13,38 olarak karşımıza çıkmaktadır yani 100.000 TL Kredi 120 ay vadeli olması halinde aylık ödenecek taksit 1.455 TL olarak karşımıza çıkmaktadır.

Peki bu oranlar ne zaman düşer bunu şu an net bir tarife konu etmek na’mümkün ancak 2018 yılı ilk yarısı buna müsaade edecek bir konjonktürde görünmüyor. Ağustos 2018 ve sonrasında konut kredi faizlerinin aylık bazda bir puanın altına düşmesi olası görülebilir bu durum kamu bankaları için iyi niyetli bir beklenti olabilir.

Özetle Dünya Merkez Bankalarının alacağı pozisyonlar ile birlikte Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının faiz politikası, birlikte Hükumetin geliştireceği siyasi politikalar belirleyici olacak bir nevi çok bilinmeyenli denklem var. Burada iyi niyetli yorumlara dayanaklarınızdan biride 2018 sonu itibarı ile Ülkenin gireceği seçim sathı faizleri aşağı yünde baskılamak için yol verecektir.

Döviz’in Faiz Üzerinde Baskısı

Kullanılan krediler bankaların topladığı mevduatlar olduğunu bilinen gerçektir. Dövize talep olması TL karşısında değerlenmesi faizlerin yükselmesi için motor görevi görmektedir Merkez Bankası para ve faiz politikası ile faiz oranlarını belli bir koridorda sıkıştırmak için belli politikalar ve aksiyonlar geliştirir. 2018 Yılı döviz için biraz sıkıntılı geçeceğini de zaten bilmeyen yok psikolojik sınır 4 TL aşılması iyi bir yoruma engel olmaktadır Ancak tüm finansal parametreler Ağustos 2018 den sonra normalleşme eğiliminde olacak görünmekte.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.