Güncel Bilgi

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor

Teknolojinin gelişmesi ve devletin internet altyapısını daha işlevli kullanmaya başlaması ile beraber, devlet tarafından halka verilen tüm hizmetler E-devlet çatısı altında toplandı. Vatandaşlar E-Devlet şifresi ile hesaplarına girerek E-Devlet adalet sistemi üzerinden kendilerine karşı başlatılan icra takiplerini, açılan dava dosyalarını anlık olarak takip edebiliyorlar.

Bu kapsamda bir icra takibi dosyasında borçlu bulunan kişi, E-devlet aracılığıyla icra dosyasının esas numarasını, takip türünü, takip tarihini, hangi icra dairesinden başlatıldığını rahatlıkla görebilirler. E-devlette gözüken icra takipleri bazı hallerde sistemden silinebilir. Bu durumla karşılaşan birçok vatandaş ne olduğunu anlayamamaktadır. Ancak icra borcunun E-devlette gözükmemesi birkaç sebepten kaynaklanabilir.

İcra Dosyası İşlemden Kaldırılması

 • Alacaklı tarafından icra takibi başlatıldıktan sonra borçluya bir ödeme emri gönderilir, ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren bir sene içerisinde icra dosyasında işlem yapılmaması halinde icra müdürlüğü tarafından dosya işlemden kaldırılır. Bu dosyalara daha sonra harcı ödenmek üzere tekrar icraya konabilse de borçlunun E-devlet sisteminden silinmektedir.

Alacaklının Feragati

 • Alacaklı, borçlunun üzerine haczettirilip sattırılacak bir şeyler bulamadığı takdirde, icra dosyasını takip etmek istemeyebilir, yahut borçlu ile alacaklı aralarında yaptıkları anlaşma uyarınca alacaklı icra takibinden feragat edebilir. Alacaklının icra dosyasından feragat etmesi ile beraber borçluların E-devlet sisteminden icra dosyası silinir.

İcra Borcunun Ödenmesi

 • Borçluya karşı başlatılan icra takibinin, ödenmesi halinde icra dosyası kapatılmaktadır. İcra dosyasının kapatılması ile beraber E-devlet sisteminden de silinir.

İcra Borcunun Zamanaşımına Uğraması

 • İcra takibine konulan bir borç, en son yapılan işlem tarihinden itibaren 10 sene geçmekle beraber zamanaşımına uğramaktadır. Zamanaşımına uğrayan bir borç için başlatılan icra takibine itiraz etmeniz halinde icra dosyasının kapatılmasına karar verilecektir. İcra müdürünün kapatma yazısı ile beraber E-devlette gözüken icra takibi silinir.

Mahkeme Kararı

 • Borçlu kendisine karşı başlatılan icra takibine itiraz ederek icra takibini durdurabilir. Alacaklının icra takibine devam etmek için itirazın iptali yahu itirazın kaldırılması davalarını açması gereklidir. Alacaklı tarafından itirazın iptali için açılan dava, borçlu lehine sonuçlanması ve kararın kesinleşmesinden sonra icra dosyası kapatılmaktadır. İcra dosyasının, kapatılma yazısı ile beraber E-devlet sisteminden icra takibi kaldırılmaktadır.

Bu nedenlerin dışında icra takibinde olan borcunuz E-devlette gözükmüyor ise; E-devlet sisteminde altyapısal bir sorun olabilir. Bazı zamanlar sisteme aşırı yüklenme olduğu için vatandaş bilgilerinde sorunlar yaşanmaktadır. Böyle bir durumda, E-devletinizde göremediğiniz icra dosyanızın, takibe koyulduğu icra dairesine giderek dosya numarasından sorgulama yaptırabilirsiniz. İcra dairesindeki memurlar size dosyanızın akıbeti hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

 

Etiketler:

Yorumlar
 1. yasemin dedi ki:

  10 sene önce takip açıldı ise 10. sene dolmadan yeniliyorlar ve buna itiraz edemiyorsunuz. etseniz de her türlü kaybedip daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Eğer takip açılmadı ise 10.sene de doldu ise taciz ediyolar. Benim 10. sene dolmasına 3 ay kala davayı yenilediler ve çatır çatı aldılar.

 2. Efe dedi ki:

  10 sene once kredi cekmistim borcu odeyemedim e dewletede gozukmuyor ama avukat msj gonderip duruyor bu 10 sene olan borc siliniyor muhabbeti nasil oluyor beni aydinlatirmisiniz

 3. Turgay dedi ki:

  Merhaba.e devletten baktığımda adıma ait icra dosyası görünmüyor.ama bankalara kredi çekmek için gittiğimde açık icra dosyalarınız var diyorlar.bunu nasıl çözebilirim.ben bu icra dosyalarını kapatalı 5 sene oldu.benim bunları daha detaylı görebileceğim bir yer yada internet sitesi varmı?

 4. Dodo dedi ki:

  Para karşılığında icra dosyamın birisini sildi. Nasıl oldi bilmiyorum ama şuan 2 gün oldu icra dosyam devlette görünmüyor.
  bunu nasıl yaptı söyleniyor
  avukata sordum oda görünmüyor yok öyle bir dosya diyor. Nasıl olmuş olabilir ? diğerlerini de sildirsem sorun olurmu

 5. Gözde dedi ki:

  Merhaba
  Bir bankaya olan borcum yüzünden bir avukatlık firmasından arandım. Evime haciz yapılacağı söylendi ancak e devlette icra dosyası gözükmüyor. Haciz işlemini ertelemek için yarına kadar para yatırmam gerekiyor ama dolandırı mı değil mi anlayamadım. Bunu nerden teyit edebilirim? Haciz işlemi gerçek mi değil mi? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Mutemelen dosya daha açılmamış olabilir ancak siz yinede teyit ediniz.. yada paraya ancak borçlu olduğunuz bankaya yatırabileceğinizi söyleyiniz.. Olmadı bankanızı arayınız müşteri hizmetlerini hukuk bürosunu teyit ediniz.

 6. Tarkan dedi ki:

  Merhaba, bir bankaya olan borcumu icrada yapılan anlaşma ile her ay bankaya ödeme yaparak kapattım, banka beni arayarak borcumun bittiğini söyledi, banka avukatı da bunu bildirdi, ancak 478 tl tutarındaki icra harcının da icra dairesine yatırılması ile dosyanın tamamen kapatılacağı avukat tarafından söylenmişti, 478 TL TUTARINDAKİ HARCI YATIRMAMAMA RAĞMEN bir buçuk sene sonra e-devletteki kaydın silindiğini gördüm. Bu icra kaydının tamamen silindiği mi yoksa bir görüşe göre kaydın silinmediği ARŞİVE kaldırıldığı anlamına mı gelir?…şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  1. admin dedi ki:

   aynn arşive kaldırılmış oluyor ancak icra dairesinin harc bedelidir. yatırmanız sizin yararınıza olacaktır. 10 yıl sonra düşer o borç