İcra ve Hacizler

İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor

Teknolojinin gelişmesi ve devletin internet altyapısını daha işlevli kullanmaya başlaması ile beraber, devlet tarafından halka verilen tüm hizmetler E-devlet çatısı altında toplandı. Vatandaşlar E-Devlet şifresi ile hesaplarına girerek E-Devlet adalet sistemi üzerinden kendilerine karşı başlatılan icra takiplerini, açılan dava dosyalarını anlık olarak takip edebiliyorlar.

Bu kapsamda bir icra takibi dosyasında borçlu bulunan kişi, E-devlet aracılığıyla icra dosyasının esas numarasını, takip türünü, takip tarihini, hangi icra dairesinden başlatıldığını rahatlıkla görebilirler. E-devlette gözüken icra takipleri bazı hallerde sistemden silinebilir. Bu durumla karşılaşan birçok vatandaş ne olduğunu anlayamamaktadır. Ancak icra borcunun E-devlette gözükmemesi birkaç sebepten kaynaklanabilir.

İcra Dosyası İşlemden Kaldırılması

 • Alacaklı tarafından icra takibi başlatıldıktan sonra borçluya bir ödeme emri gönderilir, ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren bir sene içerisinde icra dosyasında işlem yapılmaması halinde icra müdürlüğü tarafından dosya işlemden kaldırılır. Bu dosyalara daha sonra harcı ödenmek üzere tekrar icraya konabilse de borçlunun E-devlet sisteminden silinmektedir.

Alacaklının Feragati

 • Alacaklı, borçlunun üzerine haczettirilip sattırılacak bir şeyler bulamadığı takdirde, icra dosyasını takip etmek istemeyebilir, yahut borçlu ile alacaklı aralarında yaptıkları anlaşma uyarınca alacaklı icra takibinden feragat edebilir. Alacaklının icra dosyasından feragat etmesi ile beraber borçluların E-devlet sisteminden icra dosyası silinir.

İcra Borcunun Ödenmesi

 • Borçluya karşı başlatılan icra takibinin, ödenmesi halinde icra dosyası kapatılmaktadır. İcra dosyasının kapatılması ile beraber E-devlet sisteminden de silinir.

İcra Borcunun Zamanaşımına Uğraması

 • İcra takibine konulan bir borç, en son yapılan işlem tarihinden itibaren 10 sene geçmekle beraber zamanaşımına uğramaktadır. Zamanaşımına uğrayan bir borç için başlatılan icra takibine itiraz etmeniz halinde icra dosyasının kapatılmasına karar verilecektir. İcra müdürünün kapatma yazısı ile beraber E-devlette gözüken icra takibi silinir.

Mahkeme Kararı

 • Borçlu kendisine karşı başlatılan icra takibine itiraz ederek icra takibini durdurabilir. Alacaklının icra takibine devam etmek için itirazın iptali yahu itirazın kaldırılması davalarını açması gereklidir. Alacaklı tarafından itirazın iptali için açılan dava, borçlu lehine sonuçlanması ve kararın kesinleşmesinden sonra icra dosyası kapatılmaktadır. İcra dosyasının, kapatılma yazısı ile beraber E-devlet sisteminden icra takibi kaldırılmaktadır.

Bu nedenlerin dışında icra takibinde olan borcunuz E-devlette gözükmüyor ise; E-devlet sisteminde altyapısal bir sorun olabilir. Bazı zamanlar sisteme aşırı yüklenme olduğu için vatandaş bilgilerinde sorunlar yaşanmaktadır. Böyle bir durumda, E-devletinizde göremediğiniz icra dosyanızın, takibe koyulduğu icra dairesine giderek dosya numarasından sorgulama yaptırabilirsiniz. İcra dairesindeki memurlar size dosyanızın akıbeti hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

 

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. 2 kere avukatlık oldum borçlarımı ödedim kapattım.
  Ama şimdi kredi çekerken karşıma içralar cıkıyo.
  Fakat e devlette görünmüyo.
  Ne yapıcam şaşırdım

 2. 2008 krizi sebebi ile iflas ettim bankalara kredi borcunun son iki taksidi ve 2 kredi kartımın borcunu ödeyemedim rakamlar çok yüksek degildi ve iflas psikolojisi ile uzun bir süre kendime gelemedim çeşitli dönemlerde varlık şirketlerince araniliyorum ama borcu ödenemeyecek rakamlara getirmişler faizlerle ornek vermem gerekirse 500 tl kredi kartı borcu 38 bin olmuş 1200 tl lik kredi borcu 27 bin yapılmış ki avukatlık v.s ücretleri hariç yazılmakta 2016 da ise başlamıştım yeniden bir süre sonra maaş haczi yazısı gönderilmiş çalıştığım yere uzlaşmak için 4000 tl önerdim borcun kapatılması karşılığı kabul etmediler ve işten ayrıldım sonrası bazı hastalıklar geçirdim ve %70 engelli oldum çalışamıyorum şu an bazen yine arıyorlar hatta tamam 3 bine kapatalim borcunuzu dediler ama artık ben kabul etmiyorum babamın dedesinden kalan bir evde 2m2 hissem var ona şerh koymuslar çok güldüm velevki satılsa arsa değeri m2 80 tl olan bir yer ve 140 kusur mirasçısı var hali hazirda birde yeni bir şirket türedi buda yine bir başka banka kartımın odeyemedigim 2009 daki 500 yl kredi karti borcumu 40000 bine çıkarmış size kampanya yaptık 20 bine dusurduk odeyin diyor bu bir zamanaşımına ugramamismidir herhangi bir dava tebligat yapmamışlardı ve figer bankakar icinde sozlesme ornegi istiyorum fakat gondermiyorlar benim sozlesmelerim 2003 2005 2007 gibi tarihlerde yapilmisti ve o donemlerde varlik sirketleri yoktu bile yani sozlesmede bircumun 3. Kisilere devir maddesi varmi bilmiyorum ona nereden olasabilirim cevabiniz icin ve boule bir hizmet yaptiginiz icin cok teşekkürler

 3. Merhaba 1 adet bankadan icra dosyam vardı artık e devlette görünmüyor. Maaş haczi vardı artık maaş haczi olmayacakmı. Bir de maaş haczi kesiliyorken borcum daha da fazla artarmı. Faiz binermi

  1. Artıyor durmuyor 10 binlik borcum maaş kesildigi halde 34 e cikmis tabi bu avukatin söylemesi

 4. Merhaba.
  bı güzellik merkezine üyelik kaydı adı altında sözleşme imzalattrıldim iptali için başvurdum fakat iptali gerçekleştirilmedi. Daha sonra avukata verdiklerini ve 1600 liralık istediğim hizmetin ( hiç bir şekilde hizmet gormedim görüştüğüm bı bölüm ücreti) avukat tarafından faizlerle beraber 2800 lira olduğunu öğrendim evime ne tebligat ne ihtar geldi. Ama avukat tarafından icra dosyasının açıldığını ve en kısa zamanda bürolarına başvuru yapmam gerektiği hakkında mesaj geldi e devlet şifresi aldım baktığımda hiç bir dosya görülmemektedir diye ekranla karşılaştım

  1. Öncelikle e devletten takip edin, adınıza icra dosyası açılmış mı yine gelen tebligata itiraz ediniz 7 gün içerisinde, Ayrıca ilgili avukatın adısı soyadı isteyiniz büro adresini isteyiniz ve bağlı bulunduğu barodan sorgulayınız. böyle bir avukat var mı muhtemelen dalaveredir.

 5. benim 2011 yılında bir senet yüzümden icralık oldumve ödeyemedim babamın hisseli evine haciz konuldu oda satılamadı ama bir mal mülk alamıyorum 10 yıllık zaman aşımı bizede uygulamnamazmı bilgi bekliyorum.

 6. Benimde 4 adet icra dosyam vardi 2016’dan kalma simdi yurt disinda yasiyorum. Turkiye’de herhangi bir adres kaydim yok. Gecenlerde baktim 3 dosya gozukmuyor sadece 1 kaldi. Bunun yurt disinda olmamla bir alakasi var mi? Borctan tamamen muaf oldugumu nasil ogrenirim, simdiden tesekkurler

  1. borçtan muaf değilsiniz sadece sizi bulamadıkları için icra dosya harçları yatmammış ondan dolayı görünmemektedir. muaf durumu yok zamanaşımı şartları oluşması için uygun durum değil yanş

 7. Merhaba.e devletten baktığımda adıma ait icra dosyası görünmüyor.ama bankalara kredi çekmek için gittiğimde açık icra dosyalarınız var diyorlar.bunu nasıl çözebilirim.ben bu icra dosyalarını kapatalı 5 sene oldu.benim bunları daha detaylı görebileceğim bir yer yada internet sitesi varmıdır

 8. 10 sene önce takip açıldı ise 10. sene dolmadan yeniliyorlar ve buna itiraz edemiyorsunuz. etseniz de her türlü kaybedip daha fazla ödeme yapıyorsunuz. Eğer takip açılmadı ise 10.sene de doldu ise taciz ediyolar. Benim 10. sene dolmasına 3 ay kala davayı yenilediler ve çatır çatı aldılar.

 9. 10 sene once kredi cekmistim borcu odeyemedim e dewletede gozukmuyor ama avukat msj gonderip duruyor bu 10 sene olan borc siliniyor muhabbeti nasil oluyor beni aydinlatirmisiniz

 10. Merhaba.e devletten baktığımda adıma ait icra dosyası görünmüyor.ama bankalara kredi çekmek için gittiğimde açık icra dosyalarınız var diyorlar.bunu nasıl çözebilirim.ben bu icra dosyalarını kapatalı 5 sene oldu.benim bunları daha detaylı görebileceğim bir yer yada internet sitesi varmı?

  1. Selamun aleykum.
   Garanti bank krdei almıştım ödeyemedim. Mahkeme falan herşey bitmişti.
   İcra mhkmsi maaşın dörtte birine karar verdi.. 10 aykadar kestiler
   3 yıldır kesinti yok
   E devlette hiçbiryerde kayıt yok
   Mahkeme silinmiş… Dahil olduğum vesair gçbirbilgi yok
   Yani silinmiş.
   Şimdi ben ne yapmalıyım…

 11. Para karşılığında icra dosyamın birisini sildi. Nasıl oldi bilmiyorum ama şuan 2 gün oldu icra dosyam devlette görünmüyor.
  bunu nasıl yaptı söyleniyor
  avukata sordum oda görünmüyor yok öyle bir dosya diyor. Nasıl olmuş olabilir ? diğerlerini de sildirsem sorun olurmu

 12. Merhaba
  Bir bankaya olan borcum yüzünden bir avukatlık firmasından arandım. Evime haciz yapılacağı söylendi ancak e devlette icra dosyası gözükmüyor. Haciz işlemini ertelemek için yarına kadar para yatırmam gerekiyor ama dolandırı mı değil mi anlayamadım. Bunu nerden teyit edebilirim? Haciz işlemi gerçek mi değil mi? Teşekkürler

  1. Mutemelen dosya daha açılmamış olabilir ancak siz yinede teyit ediniz.. yada paraya ancak borçlu olduğunuz bankaya yatırabileceğinizi söyleyiniz.. Olmadı bankanızı arayınız müşteri hizmetlerini hukuk bürosunu teyit ediniz.

 13. Merhaba, bir bankaya olan borcumu icrada yapılan anlaşma ile her ay bankaya ödeme yaparak kapattım, banka beni arayarak borcumun bittiğini söyledi, banka avukatı da bunu bildirdi, ancak 478 tl tutarındaki icra harcının da icra dairesine yatırılması ile dosyanın tamamen kapatılacağı avukat tarafından söylenmişti, 478 TL TUTARINDAKİ HARCI YATIRMAMAMA RAĞMEN bir buçuk sene sonra e-devletteki kaydın silindiğini gördüm. Bu icra kaydının tamamen silindiği mi yoksa bir görüşe göre kaydın silinmediği ARŞİVE kaldırıldığı anlamına mı gelir?…şimdiden teşekkür eder kolaylıklar dilerim.

  1. aynn arşive kaldırılmış oluyor ancak icra dairesinin harc bedelidir. yatırmanız sizin yararınıza olacaktır. 10 yıl sonra düşer o borç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu