Findeks Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Findeks kredi notu, bankalar ile kredi kullanma, hesap açma yahut başka bir şekilde ilişkiye geçen kişiler için hesaplanan bir değerdir. Findeks kredi notu, bankaların bir araya gelerek oluşturduğu Kredi Kayıt Bürosu tarafından bankaların verdiği veriler ışığında hesaplanır. Bankalardan kredi kullanmak isteyen kişilere, kredi verilebilmesi için aranan ilk şartlardan birisi kredi notunun yüksek olmasıdır.

Findeks kredi notu 0 ile 1900 arasında bir değere tekabül eder. Bankalar daha çok 1300 ve üzeri puana sahip olan müşterilerine çok fazla sorun çıkarmadan kredi verebilmektedir. 1300 puanın altında bulunanların bankalardan kredi kullanabilmesi için kefil göstermesi gerekir. Kredi puanı 1500 ve üzeri olan kişilerin ise; kredi talepleri çoğu defa sorgusuz sualsiz kabul edilmektedir. Bu kapsamda baktığımızda bankalardan ihtiyaç, konut yahut tüketici kredisi vb. almak isteyenlerin kredi notunu yükseltmesi gerekmektedir. Bizde sizin için findeks kredi notunun nasıl yükseltilebileceği ile ilgili bir rehber hazırladık.

Findeks Kredi Notunu Yükseltmek İçin Taktikler

Findeks kredi notunuzun oluşması için öncelikle bir banka ile geçmiş bir ilişkinizin olması gereklidir, eğer bugüne kadar herhangi bir banka ile ilişki kurmadıysanız o halde henüz findeks kredi notunuz olmayacaktır. Bu nedenle ilk olarak bankaların birinden kredi kartı alarak veya hesap açarak kredi notunuzun oluşmasını sağlayabilirsiniz. İlk olarak kredi notunuz ortalama olarak 1000 – 1200 arasında oluşacaktır. Bu puanı yükseltmek için aşağıdaki taktikleri uygulayabilirsiniz.

  • Kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınan en büyük kriter, daha önce bankalardan aldığınız kredilere ve kredi kartlarına olan borcunuzu ödeme alışkınlıklarınızdır. KKB kredi notunuzu hesaplarken daha önce borcunuzu ödemekte temerrüde düşüp düşmediğinizi, ödenmemiş borcunuzun olup olmamasını, ödemelerinizi ne kadar geciktirdiğinizi detaylı olarak analiz eder. Bu kapsamda kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin, bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ve eksiksiz ödemesi halinde banka nezdindeki kredi puanı artış gösterecektir. Daha önce hiç kredi notuna sahip olmayan biri bir sene boyunca düzenli ödeme yapması halinde findeks kredi notu çok rahat 1500’leri bulabilir.
  • Kredi notu hesaplanan kişinin, bankalar nezdinde bulunan bakiye hesap ve borç miktarları da kredi notunun hesaplanmasında dikkate alınmaktadır. Bankalara yüksek miktarlarda borcu olmayan kimseler daha az riskli olarak görülmektedir. Bu kapsamda kredi almadan evvel 2-3 ay bankalarda yüklü miktar bakiye bırakırsanız, kredi notunuzun hesaplanmasına olumlu yansıyacaktır.
  • Son dönemde bankalardan alınan kredilerin faizleri, vadeleri ve miktarları da kredi notunun hesaplanmasında önem arz etmektedir. Kredi notunuzun daha yüksek çıkması için en azından bankalarda devam eden kredilerinizin olmaması esastır.
  • Bir kişinin bankalardan kredi kullanma sıklığı ve bu kredileri ödeme düzeni, kredi notunu doğrudan etkileyen diğer bir etmendir. Kredi notunu yükseltmek isteyenlerin sık bir şekilde kredi kullanmış olması, bankalar için bir referans niteliğinde olmasından dolayı bu kişilerin kredi notları daha yüksek olabilir.
  • Bankalardan aldığınız kredi kart limitlerinin, kullandığını limit düzeyinde olmasına ve limitinizi aşmamaya dikkat etmeniz kredi notunuza pozitif olarak yansıyacaktır. Ayrıca düşük limitli bir kredi kartı alarak her ay hesap kesim tarihinden önce kredi kartı borcunuzu ödemeniz de kredi notunuzu etkileyecektir.
  • Banka hesaplarınıza düzenli para girişi ve çıkışı yapmak için fatura ödemelerinizi banka hesapları üzerinden otomatik ödeme talimatı ile ödeyebilirsiniz. Bu sayede banka hesabınızda devamlı bir etkinlik olması kredi notunuzu arttıracaktır.
  • Bir kişinin herhangi bir bankadan kullandığı krediye kefil olduysanız ve bu kişi bankaya olan borcunu ödemez ise, o halde sizin geciktirmeden borçlunun yerine ödeme yapmanız önemlidir. Aksi halde kefilliğinizden dolayı kredi notunuz olumsuz etkilenebilir.
  • Son olarak bankadaki güvenilirliğinizi arttırmak adına maaşlarınızı banka üzerinden talep edin, evinizde yastık altında sıcak para tutmayın

Bu kıstaslar uyarınca, kredi notunu yükseltmek isteyenlere verilebilecek en iyi tavsiye; düzenli ve daimi bir şekilde banka ürünlerini kullanmaları ve bu süreçte bankaya karşı olan sorumluluklarını günü gününe yerine getirmeleridir. Bu şartları sağlayanların kredi notları 45 günde bir yapılan güncelleme ile beraber yükseltilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell