Maaş Haczi Sırasında Bulunan Bankanın Maaş Hesabına Bloke Koyması

Bu yazımızda birçok tüketicinin dertli olduğu bir konu olan maaş haczi sırasında bulunan bankanın maaş hesabına bloke koyması konusundan bahsedeceğiz. Ya da sizlerin en çok aklına gelen bir soru olan maaş hesabına bloke konur mu sorusunu cevaplandırmaya çalışacağız.

Bankalardan herhangi bir kredi çekme durumunuz olduğunu varsayalım. Kredi çekerken maaş bordronuzu göstererek maaşınızın ne kadar olduğunu güvence olarak bankaya sunuyoruz. Bunun haricinde bankaya olan herhangi bir borcunuz olması durumunda da bankalar genellikle maaşlara bloke koyabiliyorlar.

Maaş Hesabına Bloke Konulması Yasal Dayanak

Bankalar aslında, borçlu olan tüketicinin bütün hesaplarına direkt olarak bloke koyabilir. Ama bunun aslında bir de istisna durumu vardır. O da maaş hesabıdır. Maaş hesabına bankalar bloke koyamazlar. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 93. maddesinde sigortalılar ve hak sahiplerinin gelir, aylık ve ödeneklerinin 88. maddeye göre takip ve tahsili gereken kurum prim alacakları ile nafaka borçları dışında haczedilemeyeceği belirtilmiştir. Yani aslında bankalar sizin maaşlarınıza direkt olarak bloke koyamazlar.

Ama bu noktada bir parantez açmakta fayda olacağını düşünüyoruz. Sizler eğer maaşınızı göstererek bir kredi talebinde bulunduysanız ve krediyi çektiyseniz banka sizlere taahhütname imzalatır. Bu taahhütnamede aslında bankalara maaşınızdan ödeme yapmamanız durumunda parayı çekebilme yetkisi verdiğiniz belirtilir. Banka alacağı kısmını direkt olarak maaşınızdan çeker. Çoğu banka şu an da bu uygulamayı yapmaktadır.

Emekli maaşları ya da malullük maaşlarına kişilerin kendi rızalarını vermeden herhangi bir şekilde haciz edilemeyeceği belirtilmiştir.

Bir diğer nokta ise şu şekilde olmaktadır.

Diyelim ki Erdem bey, Yapı Kredi bankasına olan borcunu ödemedi ve borcu hacze düştü. Ondan sonra banka Erdem beyin maaşına el koymak için İcra Müdürlüğüne başvurdu. Maaş hesabına bloke kondu. Erdem bey de gidip ilgili icra müdürlüğüne bu blokenin kaldırılmasını talep etti. Erdem beyin çalıştığı iş yerine haciz ihbarnamesi geldi. Erdem beyin maaşının dörtte biri bankadan kesilmeye başlanır. Böylelikle bankaya borcunu öderken diğer bir yandan da maaşının dörtte üçünü alıp hayatını idame ettirebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.