İş Bankası Ek Hesap İncelemesi

Ek hesap, İş Bankası tarafından sunulan bir hizmet olup vadesiz TL hesabınızda paranız olmasa dahi banka tarafından verilen limitler dahilinde nakit çekimi, EFT havale yapma, fatura ödemeleri ile kredi yada kredi kartı borçlarının ödenebildiği faizi günlük işleyen pratik kullanım ve kolay ödenebilen bir kredili mevduat hesabıdır.

Ek Hesap Mantığı Nedir?

Bankada bulunan vadesiz TL hesabınıza tanımlanan bir kredili mevduat hesabı diyebiliriz daha çok eksi bakiye maaş eksisi gibi adlar ile de bilinir banka müşteri gelir durumuna göre belirlediği limitler dahilinde kişi dilediği şekilde parası kullanabilir. Yine ek hesap müşterisi hesabında parası olmasa dahi günü gelen otomatik ödeme talimatları bu hesaptan yapılır, isterse kişi nakit olarak ta limiti dahilinde para çekebilir.

Örneğin, banka size 2.000 (ikibin) ek hesap limiti tanımladı kişi bunun tamamını yada ihtiyacı olduğu kadar kullanabilir isteyen kişi tamamını çeker yada 300 TL çeker işini görür burada 10 TL dahi kullanabilirsiniz. hatta 1 TL dahi kullanabilirsiniz. Belki ATM den çekilmez ama havale ile kullanılabilir yani istediğiniz tutarı kullanabilirsiniz.

Evet işin kalitesi veya güzelliği burada işte, bunu bir kredi gibi düşünün sürekli açık hesap 7/24 sizin emrinizde her daim açıktır dileğiniz zaman dilediğiniz kanaldan kullanabilir siniz. Hatta Banka Kartınız ile poslardan alışveriş yapabilir İnternetten Debit Kart kabul eden yerlerden online alışveriş yapabilirsiniz. Bu arda ekleyelim taksitli alışveriş yapılamıyor.

Ek Hesap Faiz Hesaplama ve Maliyet

Ek Hesapları güzel kılan yanı işte faiz olayıdır faizler günlük işler parayı kullan bir gün sora yatır size bir günlük faiz maliyeti çıkar. Yine kredi kartlarında olduğu gibi nakit çekim maliyeti nakit avans bedeli gibi maliyetler kesinlikle çıkmaz ne çektin onun faizi günlük işler maliyet budur. Biz kredi kartından para çekilmesi yerine tüketicilerin bankalarından açtıkları ek hesapları kullanmasını tavsiye ediyoruz.

Örneğin, 1.000 (bin) TL kullandınız çektiğiniz na faiz işlemeye başlar bir gün sonra yatırılırsa işleyecek faiz vergi ve fon dahil 0,63 TL olarak karşınıza çıkar bir TL dahi değil. Yine 30 gün sonra ödediniz o zamanda aylık 21 TL gibi bir masraf çıkar vade sonu 1021 TL toplam ödeme ile borcunuz kapanır.

Vade bitişi ve hesabın tekrar kullanılması hususunu izah edelim. Genelde Bankada ayın 15 i itibarı ile vade başlangıcını hesaplar (müşteri başvuru esnasında faiz ödeme gününü dilediği tarihe ayarlayabilir) ve ayın 18. günü faiz bedeli için son ödeme tarihi baz alır. İş Bankasından Maaş alıyorsanız siz ek hesabı kullandınız maaşınız ile birlikte ertesi ay maaşınız yattığında faizi keser ve sizi artı bakiyeye geçirir ve kalan maaşınız ile birlikte ek hesapta kapanan tutarı tekrar kullanırsınız Maaş yok ise en azından hesabın açık kalması adına tahakkuk eden faiz tutarının hesabınıza girmesi gerekir bu döngü her ay devam eder. Yani ek hesabı tekrar kullanmak için İlla para girişi olmalı (en az faiz tutarı kadar).

Ek Hesap Nasıl Açılır Şartlar Nedir

Banka müşterisi iseniz,

• İşCep’ten Krediler > Ek Hesap > Başvuru
• İnternet Şubemizden Kredilerim>Ek Hesap>Başvuru Online başvurularda 250 TL den 10.000 TL ye kadar limit ile hesaplar anında açılabilmektedir.

Yada dilerseniz hesabınızın bulunduğu banka şubesine gitmeniz gerekiyor. Banka müşterisi değilseniz yine şubeden vadesiz hesap açıp başvuru yapabilirsiniz. Banka sizden ek belge yada gelir belgesi isteyebilir yada uygun görürse açılış işlemi anında yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sporsell